WychowanaPrzezRaap
WychowanaPrzezRaap
  28 marca 2009 (pierwszy post)

Witam :)
Właśnie zaczęłam pracę nad pisaniem pracy maturalnej i mam kilka pytań, na które moja polonistka nie może mi aktualnie odpowiedzieć,gdyż jest na zwolnieniu :and:.
Wybrałam temat 'przenikanie się świata fantastycznego i realistycznego w utworach.Omów funkcję tego motywu. '
Sam temat nie jest dla nie problematyczne,wybrałam już książki:
Kordian
Makbet
Wesele
Mistrz i Małgorzata
Nad resztą jeszcze myślę .
Tylko,że nie wiem jak zabrać się do pisania tej pracy. Wstęp jest jasny, wiem,że w akapitach muszę zająć się prezentacją wybranych lektur. I tego dotyczy pytanie:co powinnam zawrzeć w tych informacjach??Epokę, problematykę dzieła i krótką charakterystykę bohaterów,a później przejść do owego dualizmu w tych dziełach ??
Czy jak ?

Z góry dziękuję za pomoc w nakierowaniu mnie :)
Pozdrawiam :)

Filuteria
Filuteria
  28 marca 2009

Kiedy przeczytałam ten temat, to od razu do głowy wpadła mi komedia Szekspira Sen nocy letniej. Doskonale widac w niej jak świat ludzki uzależniony jest od świata leśnych duchów. Widac, jak się pokrywają.
Kolejny utwór, to mickiewiczowskie Lilije, świat nadprzyrodzony ingeruje w świat ludzki, jest sędzią.

Wybrałaś dużo utworów i są one dośc masywne. Aby praca była efektownie napisana należy skupic się na jakości, a nie na ilości. W ciągu piętnastu minut nie zdążysz omówic nawet połowy z tego co napisałaś, a Ty piszesz, że myślisz jeszcze nad resztą. ; )

Filuteria
Filuteria
  28 marca 2009

Wybierz dwa duże dzieła i dwa mniejsze, wiersze. W przeciwnym razie w Twojej pracy będzie naciupciane i nic dobrego z tego nie wyniknie. A prócz analizy, trzeba jeszcze uwzględnic trendy danych epok.

FoLLowMe666
FoLLowMe666
  28 marca 2009
Filuteria
Filuteria: mi komedia Szekspira Sen nocy letniej

bylam na tymw teatrze :mrgreen:
margotka
margotka
  28 marca 2009

Król Olch
Switeź
Świtezianka
Ferydurke
sklepy cynamonowe
pożegnanie jesieni Witkacego
Prawiek i inne czasy Olga Tokarczuk
Kabaret metafizyczny Gretkowska

mity...bo tłumacząc zjawiska nadprzyrodzone i przedstawiając wierzenia danej społeczności przeplatają swiat ludzi i bogów...

Rosiczka00
Rosiczka00
  28 marca 2009

a konspekt/bibliografia już jest zatwierdzony?

bo w przeciwnym wypadku dziewczę i tak nic nie zmieni, wiec nie podawajcie listy lektur :and:

wielkakupa12
wielkakupa12
  28 marca 2009

a gdzie w ferydurke jest cos fantastycznego?

WychowanaPrzezRaap
WychowanaPrzezRaap
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: a konspekt/bibliografia już jest zatwierdzony?

Nie, jeszcze nie.
Dlatego dziękuje za wszelkie sugestie.

Filuteria
Filuteria: Lilije

Miałam z nich skorzystać i z "Romantyczności".

Filuteria
Filuteria: Wybrałaś dużo utworów i są one dośc masywne.

Wybrałam je, bo mam pewność jaką funkcje pełni świat fantastyczny w tych utworach :tak: .

Filuteria
Filuteria: A prócz analizy, trzeba jeszcze uwzględnic trendy danych epok.

Właśnie o to mi chodzi. Co oprócz analizy i omówienia świata fantastycznego mam zawrzeć w pracy?
Co do tekstów romantycznych to jasne-przecież dualizm świata był charakterystyczny dla tej epoki.
xenka89
xenka89
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: co powinnam zawrzeć w tych informacjach??Epokę, problematykę dzieła i krótką charakterystykę bohaterów,a później przejść do owego dualizmu w tych dziełach ??

a po co charakterystyka bohaterów??powiedz tylko z jakiej epoki pochodzi, kto napisał a później skup się na temacie...charakterystyka tylko, jeśli jest potrzebna do tego, aby wykonać temat ale nie oprócz tego...skup się tylko na temacie...a skoro piszesz to pewnie plan już masz zatwierdzony tak??? no bo jak tak, to sprawa prosta
perwersion
perwersion
  28 marca 2009

Powinnaś zawrzeć w tych informacjach: epokę, problematykę dzieła i krótką charakterystykę bohaterów, później przejść do owego dualizmu w tych dziełach. Dokładnie tak! Tylko wtedy będziesz miała wszystko składnie poukładane i interesujące:)

WychowanaPrzezRaap
WychowanaPrzezRaap
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: a po co charakterystyka bohaterów??

Właśnie chodzi mi o to,że nie mam pewności,dlatego pytam.

Konto usunięte
Konto usunięte: powiedz tylko z jakiej epoki pochodzi, kto napisał

Takie oczywistości wiem. Mam już ogólny zarys tej pracy,ale wolałam to skonsultować z kimś.
xenka89
xenka89
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Właśnie chodzi mi o to,że nie mam pewności,dlatego pytam.

wiesz, ja mam temat o władcach, literackie portrety władców, wiec muszę o nich szczegółowo opowiedzieć...no ale wydaje mi się że w Twoim temacie nie musisz nikogo charakteryzować.... skup się na przenikaniu obu światów...no chyba że w jakimś z utworów to będzie konieczne, bo będzie miało związek z tematem...
WychowanaPrzezRaap
WychowanaPrzezRaap
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Powinnaś zawrzeć w tych informacjach: epokę, problematykę dzieła i krótką charakterystykę bohaterów, później przejść do owego dualizmu w tych dziełach.

Tak właśnie planowałam zrobić.
Bo funkcje motywu znam. Czy mam ją umieścić w kolejnych akapitach,jako wniosek cząstkowy,czy w zakończeniu?
WychowanaPrzezRaap
WychowanaPrzezRaap
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: no ale wydaje mi się że w Twoim temacie nie musisz nikogo charakteryzować.

No w temacie nie ma nic na ten temat,ale jakieś podst.informacje o utworze powinny się chyba znaleźć ?

Aha i mam pytanie,czy korzystanie z opracowań i naukowych książek jest konieczne ?
xenka89
xenka89
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: No w temacie nie ma nic na ten temat,ale jakieś podst.informacje o utworze powinny się chyba znaleźć ?

no tak...ale czy charakterystyka [jeśli nie jest konieczna] należy do podstawowych??
wiesz taka praca to góra 5 stron, więc nie rozpisuj się nie wiadomo jak....

Konto usunięte
Konto usunięte: Aha i mam pytanie,czy korzystanie z opracowań i naukowych książek jest konieczne ?

no...musisz prace pisać na podstawie opracowań, dlatego dobrze wybrac cos co jest lekturą lub wierszem omawianym w szkole bo bedzie łatwiej znaleźć opracowania....
nie można przecież korzystać ze ściąg....a to bibliografii jeszcze nie masz??
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.