00Wamp00
00Wamp00
  17 marca 2009 (pierwszy post)

21. Idealiści i marzyciele w literaturze polskiej. Scharakteryzuj sposoby kreowania takich bohaterów, analizując utwory z różnych epok.
pomorze ktoś?

takaONAmalenstwo
takaONAmalenstwo
  17 marca 2009

bez wątpienia Zbyszko marzył o Danuśce(Krzyżacy) a idealistą był Kordian.. :mrgreen:

shamaramorgan
shamaramorgan
  17 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: pomorze ktoś?


Dolny Śląsk.

Konto usunięte
Konto usunięte: 21. Idealiści i marzyciele w literaturze polskiej.

wszyscy bohaterowie romantyzmu+ Wokulski, Judym.
00Wamp00
00Wamp00
  17 marca 2009

a jacyś z innych epok?

4Pure
4Pure
  17 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Pierwszym przykładem jest Konrad, bohater utworu Adama Mickiewicza "Konrad Wallenrod".


Konto usunięte
Konto usunięte: Z kolei Tomasz Judym główny bohater powieści "Ludzie bezdomni" St. Żeromskiego za swoje posłannictwo uznał pomoc ludziom ubogim i walkę z ludzka krzywda.


Konto usunięte
Konto usunięte: W dramacie zatytułowanym "nie-boska komedia" z. Krasińskiego możemy bliżej przyjrzeć się postaci hrabi Henryka nazywanego również w utworze panem młodym i mężem. Henryk jest arystokrata i poeta.


Konto usunięte
Konto usunięte: Ostatnia postacią literacka, o której chciałem napisać jest Jim, bohater powieści "Lord Jim" Josepha Konrada.


Wszystko jest tutaj http://nauka.katalogi.pl/Ideali%C5%9Bci_i_marzyciele_w_literaturze_polskiej....._POTRZEBNE_%C5%B9R%C3%93D%C5%81A-t5578.html
BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  17 marca 2009
Ciekawy temat ;)

Ja bym tutaj oparla sie glownie na literaturze romatyzmu... Tutaj marzenia i idealy, kreowane przez autorow pokazywane sa jako niemozliwe do realizacji i do spelenienia... Warto wzac pod uwage utwory takie jak: Kordian, Dziady cz. III, Cierpienia Mlodego Wertera

Pozytywizm takze, byl epoka, ktora 'splodzila' kilak takich dziel - Ojciec Goriot, Antek, Janko muzykant

szukaj pod tym katem ;]
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
smielaq89
smielaq89
  17 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: pomorze ktoś?


Choćby dlatego nie pomoŻemy..
margotka
margotka
  18 marca 2009

Dedal i Ikar

Platon

filozofowie oświecenia... polecam Rousseau

Diderot "Kubuś Fatalista i jego Pan"

Zagadka Kaspara Hausera

jak jesteś sprytny to wykorzystaj "Idiadę" Homera...

u Szekspira też sporo przykładów... w szczególności "Makbet"

"Mistrz i Małgorzata" .... no i oczywiscie "Faust" Goethego lub bardzej ambitnie "Historia doktora Faustusa" Merlowa... - "chwilo trwaj - jestes piekna!" ... tu mozna nawiazać do mitów o kamieniu filozoficznym...

Kordian nie był idealistą, tylko znajdował się przypadkiem w niewłasciwych momentach o niewłasciwej porze...

margotka
margotka
  18 marca 2009

Iliadę* rzecz jasna :mrgreen:

RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  18 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: pomorze ktoś?

Ja z Pojezierza :and:

margotka
margotka: Dedal i Ikar Platon filozofowie oświecenia... polecam Rousseau Diderot "Kubuś Fatalista i jego Pan" Zagadka Kaspara Hausera jak jesteś sprytny to wykorzystaj "Idiadę" Homera... u Szekspira też sporo przykładów... w szczególności "Makbet"

no fajnie tylko że...

Konto usunięte
Konto usunięte: w literaturze polskiej


:ninja:

Konto usunięte
Konto usunięte: bohaterów, a

Antoni Lulek - ideowy bolszewik
Seweryn Baryka i jego szklane domy :woot:
...Ignorance is bliss...
margotka
margotka
  18 marca 2009
RexMundi
RexMundi: no fajnie tylko że...


a patrz tego se nie doczytałam...:P ...cierpienia młodego wertera też nie sa polskie...

tu też jest sporo przykładów... zacznijmy od Krzywoustego - można oprzeć się na kronikach...

"Granica" Nałkowskiej

"Przedwiośnie" Żeromskiego

większość nowelek... w pozytywizmie

"Ludzie bezdomni" którzy już wielokrotnie tutaj padli...

Skarga... i koncepcja statku - matki

"Na króla" i inne pamflety...

z dziadami i kordianem to ja bym była ostrożna... jak już to bardziej się oprzeć na "reducie ordona" ... albo innych wierszach z nutą patriotyzmu... z Norwidem uważac, bo to jest najtrudniejszy orzech do zgryzienia...

moze być też "pieśń o stefanie starzyńskim" Lechonia...

coś o Emili Plater...

... w socjalizmie nawiązać do literatury drugiego obiegu...

a teraz? heh... czy teraz w ogóle sa jeszcze idealiści i marzyciele?;)
margotka
margotka
  18 marca 2009

a co do dedala i ikara... to jest wiersz... który został pzrze Polaka o nich napisany... na podstawie obrazu Bruela... ale żeby nie było łatwo... autor postu niech sam sobie go poszuka...:]

margotka
margotka
  18 marca 2009

"Bramy raju" andrzejewskiego - napisana w XX w. opowiada o krucjacie niewiniątek w średniowieczu...:> ...

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.