xxslicznapieknaxx
xxslicznapieknaxx
  11 marca 2009 (pierwszy post)

Mam pytanie:
Czy wie ktoś mozę dlaczego biegun połnocny geograficzny nie pokrywa sie z biegunem południowym magnetycznym?

Z góry dziękuje za odpowiedź:)
P S Szukałam w google,ale tam piszę tylko,ze sie nie pokrywają,ale dlaczego,to juz nie;/

agoosiaaa
agoosiaaa
  11 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: biegun połnocny


Konto usunięte
Konto usunięte: biegunem południowym

no chyba logiczne, ze sie nie pokrywa, skoro jeden jest na polnocy, a drogi na poludniu...
agoosiaaa
agoosiaaa
  11 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: no chyba logiczne, ze sie nie pokrywa, skoro jeden jest na polnocy, a drogi na poludniu...

kurcze, dobra niewazne, juz wiem ocb...

to znalazlam:
Najpowszechniej znane zastosowanie magnesu trwałego to igła magnetyczna w kompasie. Jak wiadomo, nie wskazuje ona północy geograficznej, ponieważ oś obrotu Ziemi, wyznaczająca bieguny geograficzne, nie pokrywa się z linią łączącą bieguny magnetyczne. W związku z tym wyznaczenie kierunku północy geograficznej za pomocą kompasu wymaga uwzględnienia poprawki zwanej deklinacją magnetyczną, która określa kąt pomiędzy płaszczyznami południków, geograficznego i magnetycznego (ten ostatni wyznacza linia na powierzchni Ziemi, w każdym punkcie styczna do składowej poziomej pola ziemskiego).
Vadimus
Vadimus
  14 marca 2009

Zapytaj tu: http://tinyurl.com/dk6ty5

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.