klaudek707
klaudek707
  3 marca 2009 (pierwszy post)
Rozprawka na temat: " Czy miejsce i czas urodzenia decydują na dalsze losy człowieka.
( 4 argumenty .. 3 argumenty z lektur, 1 z życia )


Sądzę, że miejsce i czas rodzenia decyduje o dalszych losach człowieka. Postaram się postawić odpowiednie argumenty, by potwierdzić wyżej postawioną tezę.
Pierwszym przykładem tezy jest postać starego rybaka Santiago, głownego bohatera książki Ernesta Hemingway 'a " Stary człowiek i morze".
Był on starym, ubogim rybakiem, który nie był szanowany przez mieszkańców, ponieważ od jakiegoś czasu miał "pecha", przez to nie umiał złowić ryby.
Ludzie mieszkający na Kubie żywili się rybami, dlatego umiejętność łowienia ryb była tak ważna. Gdy pewnego dnia wypłynął w morze i po długim czasie powrócił z wielką rybą, w ten sposób ludzie zaczęli go poważać.
Kolejnym moim przykładem jest postać Marcina Borowicza bohatera dzieła Stefana Żeromskiego " Syzyfowe prace". Urodził się podczas zaboru ruskiego i spotkał się z rusyfikacją. Nie mógł uczyć się i mówić w języku ojczystym. Lekcje języka polskiego nie były brane pod uwagę - musieli mówić po rusku. Po pewnym czasie poznał kolegów, dopiero wtedy dojrzał do tego, aby bronić języka ojczystego i swojego kraju.
Warto dodać, że Józef Skawiński był zmuszony wyemigrować do Aspin Wall , iż był Polakiem i żył w czasie powstania listopadowego. Bardzo tęsknił za swoim krajem, jednak nie mógł tam wrócić. Otrzymując książkę " Pan Tadeusz " Adama Mickiewicza, przy tym się wzruszył.
Ostatnim moim argumentem jest, że współczesnym czasie mogę się uczyć, uczęszczać do szkoły bez przeszkód, a kiedyś tak nie było łatwo. ....
Myślę, że podałam odpowiednie argumenty i udowodniłam postawioną tezę. Moim zdaniem mam rację, ale każdy posiada własne zdanie na ten temat.

Co można w tym poprawić.. ? moze coś dodać? .. proszę o pomoc.
z góry dziekuje ;)
Mrr
Posty: 330 (po ~42 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 7
Mrr
  3 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Postaram się postawić

przedstawić lepiej brzmi.

Konto usunięte
Konto usunięte: , by

aby

Konto usunięte
Konto usunięte: Pierwszym przykładem tezy

Pierwszym argumentem :>

Konto usunięte
Konto usunięte: nie umiał złowić ryby.

nie potrafił.

Konto usunięte
Konto usunięte: Ludzie mieszkający na Kubie żywili się rybami, dlatego umiejętność łowienia ryb była tak ważna.

...dlatego umiejętność ICH łowienia była tak ważna

Konto usunięte
Konto usunięte: w ten sposób ludzie zaczęli go poważać.

zaczęli darzyć go szacunkiem

Konto usunięte
Konto usunięte: Marcina Borowicza,


Konto usunięte
Konto usunięte: Urodził się

urodził się on

Konto usunięte
Konto usunięte: Bardzo tęsknił za swoim krajem, jednak nie mógł tam wrócić. Otrzymując książkę " Pan Tadeusz " Adama Mickiewicza, przy tym się wzruszył.


Wyrzuciłbym bardzo z początku zdania i dał po mickiewiczu.

Konto usunięte
Konto usunięte: Ostatnim moim argumentem jest, że współczesnym czasie

, że w dzisiejszych czasach , albo w czasach w których żyje

]

Miihihih
Miihihih
  4 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: musieli mówić po rusku.

rosyjsku !

Konto usunięte
Konto usunięte: a kiedyś tak nie było łatwo. ....

napisz kiedy.

Jak na gimnazjum to dobrze.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.