lolipopHs
lolipopHs
  2 marca 2009 (pierwszy post)

Temat: Jak artyści przedstawiali Boga w różnych epokach...

Temat na pierwszy rzut oka łatwy...mam juz zarys pracy..ale z miła checia przyjelabym wasze porady co do tego tematu co w nim umiescic? ( ps.mam słabośc do lektur... dziady... czy cos podobnego odpadają :( )

I. Literatura podmiotu:
- Anonim - Kwiatki Św. Franciszka
- Anonim - Legenda o św. Aleksy
- Biblia - Księga Rodzaju, 1 List św. Jana
- Kasprowicz - Księga ubogich - IX
- Kasprowicz - Hymny - Dies Irae
- Kochanowski - Pieśń XXV
- Kochanowski - O żywocie ludzkim
- Mickiewicz - Dziady cz. III, akt I sc. II, V ( moze czyms to zastapic .. ? :) )
- Miłosz - Oeconomia Divina
- Różewicz - Bez
- ks. Twardowski - Boże

II. Literatura przedmiotu:
- Cieśla-Korytowska M., - Dziady Adama Mickiewicza
- Górski K., - Jan Kasprowicz. Studia
- Kamieńska A., Od Czarnolasu
- Krzyżanowski J., Neoromantyzm Polski 1890-1918

III. Plan ramowy
1. Określenie problemu:
a. różnorodność wizerunku Boga w zależności od epoki
2. kolejno prezentowane utwory literackie:
a. Biblia - Genesis
- trzy wizerunki Boga (Stworzyciel, opiekun, sędzia)
b. Obraz Boga w 1 Liście św. Jana
- Bóg jest miłością, światłością, Ojcem
c. średniowiecze - legenda o św. Aleksym
- dwa wizerunki - Bóg starotestamentowy i Bóg-Chrystus
d. Kwiatki św. Franciszka
- Bóg z listu św. Jana, jest źródłem radości
e. renesans - J. Kochanowski - Pieśń XXV
- wizerunek Boga z księga Genesis - Pan świata, troszczy się o ludzi...
f. Kochanowski - O żywocie ludzkim
- Bóg reżyserem, starotestamentowym Jahwe
g. romantyzm - Wielka Improwizacja
- Bóg milczący, starotestamentowy Jahwe, ale miłosierny
h. widzenie ks. Piotra
- wizerunek nowotestamentowy i starotestamentowy - Bóg wymaga ofiary. Chrystus cierpiący
i. Młoda Polska - J. Kasprowicz - Dies Irae
- Bóg starotestamentowy - straszny sędzia
- Bóg odpowiedzialny za stworzenie zła. Problem doskonałości Boga.
j. Kasprowicz - Księga ubogich XI
- Bóg franciszkański, uśmiechający się
- odpowiedź na poprzedni problem doskonałości Boga
k. współczesność - Cz. Miłosz - oeconomia divina
- Bóg starotestamentowy, nieobecny, wyrachowany.
- bez Boga życie traci sens - upokorzenie człowieka
l. T. Różewicz - Bez
- Bóg potężny, lecz milczący. Ojciec nie narzucający się.
m. ks. J. Twardowski - Boże
- Bóg jest niewidoczny dla człowieka, ale mimo tojest wciąż blisko niego, nowotestamentowy
3. Podsumowanie:
a. różnorodność kolejnych wizerunków.
b. dwa główne nurty wizerunków - Bóg Zbawiciel i Bóg Jahwe. Bóg współczesny.
c. wizerunek Boga jest zależny od człowieka.
d. obecność Boga w literaturze

Moja teza :

Zadziwiające jest to, jak różny może być obraz Boga przedstawiony na przełomie epok przez artystów. Pytanie o to, kim właściwie jest Bóg, od zawsze fascynowało nie tylko filozofów i teologów, ale także zwykłych ludzi. Już nasi najdawniejsi przodkowie zadawali sobie pytanie, na które nie potrafili w prosty sposób opowiedzieć: skąd wzięli się na świecie, po co żyją, kto jest ich stwórca?W mojej pracy chciałabym przedstawić jak Bóg był postrzegany przez ludzi na przestrzeni czasu i od czego to tak właściwie zalezalo. Czy każda epoka wyrozniala sie własnym poglademna bostwa , wlasną ideologią?

Jak na razie to tak na brudno napisane wiec ..bede wdzieczna za jakies komentarze:)

smielaq89
smielaq89
  2 marca 2009

Teza za długa. Do tego bym się przyczepił..

margotka
margotka
  2 marca 2009

nie pomiń tłumaczeń Biblii...

jeszcze ks. Tischnera bym dodała... i jego filozofię spotkania...w której mówi, że "spotykając drugiego człowieka, spotykamy Boga"

...dla mnie artysta nie oznacza tylko pisarza, poety, literaty...ale są to równiez ludzie zasłuzeni w innych dziedzinach sztuki.. dodałabym jeszcze kilka obrazów... w szczególności da Vinci...

projekty Kościołów...styl gotycki przez przez tobył taki strzelisty, by być bliżej Boga...

do tego jeszcze Wyspiański i jego poświecenie w malowaniu bratków
(fragm. polichromii fresków są dostepne) u Franciszkanów w Krakowie... jako nowy środek wyrazu miłości do Boga...

ugryźc można też trochę Kanta "niebo gwieździste nade mną, a prawo moralne we mnie"

i zakład Pascala...

Bóg nie jest bóstwem... Bóg jest jeden (pisany z duzej litery)... monoteiczny... bogów (pisanych z małej litery) jest wielu.. i w zalezności od religii nazywamy ją bałwochwalstwem, animizmem, fetyszyzmem, totemizmem etc.
zapytaj swojego nayczyciela czy rozpatrujesz tylko Boga chrześcijan, czy w ogóle obrazy czcenia boga/bogów w innych wyznaniach...i czy możesz używac równiez przykładów z religii protestanckich...

margotka
margotka
  2 marca 2009

a i znowu ten sam błąd... co poprzednik pytajacy o swoj projekt...

teza to stwierdzenie i wybierasz sciezke potwierdzajacą je lub negująca w zakonczeniu podsumowanie i wnioski...

hipoteza to pytanie, które udawadniasz... w zakońćzeniu wyciagasz wnioski odpowiadając na nie czy jest tak, czy inaczej...

lolipopHs
lolipopHs
  2 marca 2009
margotka
margotka: ...dla mnie artysta nie oznacza tylko pisarza, poety, literaty...ale są to równiez ludzie zasłuzeni w innych dziedzinach sztuki.. dodałabym jeszcze kilka obrazów... w szczególności da Vinci...

tylko ja mam temat gdzie nie moge braz obrazow..:( ani filmow..tylko same dziela literackie;( niestety...a co do tezy ..to moglabys moze cos mi zaprooponowac bo ja nie wiem co moglabym zmienic w niej..a co to Boga to ja raczej skupie sie na Bogu chrzescijan...a co do iinych bostw to zapytam sie nauczyciela ale raczej skupie sie na tym co juz zgromadzilam bo na pon mam umiec na pamiec polowe prezentacji a malo czasu na zmiany:(
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.