MyRobimyBoom
MyRobimyBoom
  1 marca 2009 (pierwszy post)

Robie referat na temat gazu ziemnego i potrzebuje cos takiego jak otrzymywanie gazu ziemnego. Jeżeli wie to prosze o podanie ;D Z góry dzięki.

Bless.

PrettyGirl001
PrettyGirl001
  1 marca 2009
www.google.pl
MyRobimyBoom
MyRobimyBoom
  1 marca 2009

szukałam ale nie znalazłam..;/
Myślałam, że ktoś może wsowjej 'bibliotece' będzie takie coś miał.

MyRobimyBoom
MyRobimyBoom
  1 marca 2009

* w swojej*

Dorcia1639
Dorcia1639
  1 marca 2009

gaz ziemny(trzeciorzęd) otrzymujemy w pojezierze wilekopolskie, pogórze karpackie, kotlina sandomirska

AaStRuMm
AaStRuMm
  1 marca 2009

Gaz ziemny jest naturalnym paliwem wydobywanym ze złóż znajdujących się w skorupie ziemskiej. Stanowi mieszaninę gazów - metanu z innymi gazami palnymi oraz związkami niepalnymi. Skład gazu zależy od miejsca jego wydobywania oraz istotnie zależy od technologii zgazowania. Zawartość metanu powoduje, iż w procesie spalania nie tworzą się pyły i nie powstają stałe odpady. W wyniku różnorodnych procesów chemicznych skład gazu ulega zmianom i końcowym produktem jest gaz ziemny przystosowany do transportu siecią gazociągów i użytkowania go w coraz większej liczbie urządzeń opartych na technologii gazowej.

Dorcia1639
Dorcia1639
  1 marca 2009

Ropa naftowa otrzymuje się z substancji organicznej. Ropę naftową wydobywa się wiercąc w ziemi otwory, tzw. odwierty, na głębokość 1 km i więcej.

MyRobimyBoom
MyRobimyBoom
  1 marca 2009

nie chodzi o wydobywanie tylko o otrzymywanie...

Czytanie ze zrozumieniem;]

Jacek80
Jacek80
  1 marca 2009

Otrzymywanie metanu
- synteza :
C + 2H2 --> CH4 reakcja ta zachodzi w temperaturze 500 stopni Celsjusza

- ogrzewanie mieszaniny octanu sodu z wodorotlenkiem sodu :
CH3COONa + NaOH --> CH4 + Na2CO3

- reakcja węglika glinu z kwasem (np.solnym):
Al4C3 + 12HCl --> 4AlCl3 + 3CH4

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.