dddagmaraaa
dddagmaraaa
  28 lutego 2009 (pierwszy post)

hey ;)

mój temat brzmi "Folklor jako inspiracja pisarzy w różnych epokach. Omów na wybranych przykładach"
z bibliografią nie miałam problemu, wybrałam "Chłopów", "wesele", "wesele w AAtomicach", "Pieśń Świętojańska o sobótce" oraz "Romantycznosc".
Jednak mam problem z tezą... "Jak przejawiał się motyw folkloru na przełomie epok", ale co jeszcze, w jakis sposób trzeba to rozwinąć, a ja nie mam pojęcia...

prosze o pomoc i rade
z góry dzięX

margotka
margotka
  28 lutego 2009

moim zdaniem wybrane są złe przykłady... bo badaia nad folklorem zaczynaja sie dopiero w Iit. poł. XIX w. ...co za tym idzie nie dotyczą strikte romantyzmu...
wiecej przykłądów z 20lecia miedzywojennego np. Kasprowicza, Włdozimierza Tetmayera... Plotka o Weselu... Romantyków fscynowała sielskość, ale nie było jeszcze ludomani... oraz współczesne pozycje.. przeciez w prezentacji nie trzeba uzywac tylko lektur szkolnych...

1.zainteresuja się też słownikami literatury... i poszukaj definicji powtórzeń, porónań, pieśni - one najczesciej dekonstruują folklor...
2.W.J. Propp, Podstawy klasyfikacji gatunków folkloru, "Literatura Ludowa", 1977
3.D. Simonides, Folklor słowny, [w:] M. Biernacka, M. Frankowska, W. Paprocka (red.), Etnografia Polski. Przemiany kultury ludowej t.2, Wrocław 1981
4. Słownik folkloru polskiego, J. Krzyżanowski (red.), Warszawa 1965
5. i poszukaj pozycji ksiązkowych dr. Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska...chyba pisałą prace doktorancką w tym temacie...
6. oraz ksiazki W. Krawczyk-Wasilewskiej... też się tym zajmuje...

tezy nie zaczynają się od pytań... tylko hipotezy... tezy to stwierdzenia, które musisz potwierdzić..hipotezy to wapieia na któe odpowiadasz, a póżniej w podsumowaniu dochodzisz do wniosku, czy to się sparwdza czy nie...

tezą moze być: literackie opisy praktyk ludowych, jako przejaw zainteresowania folklorem..

albo

kultura ludowa stałą się inspiracją dla pisarzy różnych epok..

..etc.

margotka
margotka
  28 lutego 2009

nie miałobyć z 20-lecia a z Młodej Polski.. sory:)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.