Luucjaan
Posty: 125 (po ~98 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
Luucjaan
  25 lutego 2009 (pierwszy post)

a więc - są to związki fraezologiczne używane potocznie, nie ;x ?

macie przykłady jakies gdzies :and: ?

Pisząc z tego konta oznacza, że na koncie: Lucjan mam bana. :and:
EverybodyLies
EverybodyLies
  25 lutego 2009

Powszechnie Używane związki frazeologiczne.
Niedźwiedzia przysługa ? wyrządzić komuś krzywdę bez intencji, złej woli Mieć węża w kieszeni ? być skąpym Ikarowy lot ? śmiałe plany, które mogą skończyć się tragicznie. Budować zamki na lodzie ? snuć nierealne marzenia Prawo pięści ? bezprawie, prawo silniejszego Szukać ze świecą ? o czymś rzadkim, niespotykanym Syzyfowa praca ? bezsensowna, nie przynosząca rezultatów praca Puszka Pandora ? zbiór, źródło zła, kłopotów nieszczęść Wieża Babel ? zgromadzenie ludzi mówiących różnymi językami Stroić sobie żarty ? kpić, żartować sobie z kogoś, czegoś Łamać sobie głowę ? rozwiązywać trudne zagadnienia, szukać rozwiązania Gruszki na wierzbie ? nierealne projekty, obietnice Zachodzić w głowę ? zastanawiać się nad czymś intensywnie Mieć złote serce ? być dobrym, szczerym Umywać ręce ? nie przyjmować odpowiedzialności za kogoś Obiecać złote góry ? obiecywać wielkie korzyści Zacierać ręce ? cieszyć się złośliwie Dotknąć do żywego ? bardzo kogoś zrazić Ręce opadają ? rezygnacja nie można nic zrobić Nastała zła godzina ? niepomyślny okres dla kogoś Wziąć coś na ząb ? przekąsić coś Mieć końskie zęby ? mieć wielkie, długie zęby Dostać w zęby ? być uderzonym w twarz Nie mieć nic w zębach ? nic nie jeść Mieć dębowe uch ? nie mieć słuchu muzycznego Nalać sobie wody w uszy ? mieć złe doświadczenia życiowe Urwało się ucho cierpliwości ? ktoś stracił cierpliwość Owijać prawdę w bawełnę i niedomówień ? przedstawiać prawdę za pomocą półsłówek Wilcze prawo ? przemoc, bezprawie, prawo silniejszego Byś prawą ręką ? być pomocnikiem, zastępcą Chodzić jak zbłąkana owca ? chodzić bez celu, nieprzytomnie Mieć wypisane na czole ? cechy człowieka rzucają się w oczy Chylić przed kimś czoła ? oddać przed kimś cześć, uszanowanie Świecić czołem ? być narażonym na publiczny wstyd Puknąć się w czoło ? zastanowić się Woda sodowa uderza do głowy ? mieć o sobie wygórowane mniemanie Pleść androny ? mówić dużo i bez sensu Szukać wiatru w polu ? o czymś, o kimś nie dając się odnaleźć Oddać coś w czyjeś ręce ? powierzyć coś komuś Świecić pustkami w kieszeniach ? nie mieć pieniędzy Psie figle ? niewyszukane żarty Stanęło w martwym punkcie ? coś napotkało przeszkody do nie pokonania Dostać małpiego rozumu ? wygłupić się, rozrabiać Wtykać nos w nie swoje sprawy - zajmować się cudzymi sprawami Słomiany ogień ? krótkotrwały zapał Łabędzi śpiew ? ostatnie przesłanie, ostatnie dzieło Posmarować komuś rękę ? dać łapę Mieć psi węch ? być sprytnym, mieć intuicję

Luucjaan
Posty: 125 (po ~98 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
Luucjaan
  25 lutego 2009

dobra ...
mój błąd.
o angielskie kolokacje mi chodzi ^^^

Pisząc z tego konta oznacza, że na koncie: Lucjan mam bana. :and:
margotka
margotka
  26 lutego 2009

poszukaj idiomy...

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.