juliocarlo
juliocarlo
  21 lutego 2009 (pierwszy post)

Nie potrafię tego obliczyć: :/

Proton poruszający się wewnątrz duantów cyklotronu po orbicie kołowej w polu magnetycznym o indukcji B = 1,5 Wb/m2 jest w rezonansie z przyłożoną do duantów częstotliwości v = 15 MHc/sec.

Obliczyć:
1.) energię kinetyczną protonu w MeV
2.) pęd protonu w jednostkach MeV/c
3.) prędkość liniową V
4.) promień orbity protonu R
5.) obliczyć te same wielkości dla deuteronu, jeżeli częstość przyłożona do duantów wynosi v = 9 MHc/sec, a B = 1,8 Wb/m2

Czerek5
Czerek5
  21 lutego 2009

a ta częstotliwość jest z fizyki klasycznej, czy relatywistycznej ?

juliocarlo
juliocarlo
  22 lutego 2009

relatywistyka

Czerek5
Czerek5
  22 lutego 2009

Coś tam sobie pomazgrałem :P Nie wiem czy dobrze ale może coś tam razem wyczarujemy :P

Najpierw sobie liczę częstotliwość w przybliżeniu klasycznym
mv^2/r=Bqv

v/r=Bq/m

w=Bq/m ---> f=Bq/2(pi)m


Wzór na częstotliwość relatywistyczna F=f * (M/M+E)/(c^2)--> czyli
F=Bq/2(pi)m * (M/M+E)/(c^2)

M- masa spoczynkowa cząstki
m- masa protonu
q- ładunek protonu
E- energia kinetyczna protonu


Po paru przekształceniach energia kinetyczna wynosi E=Mc^2[Bq/(2(pi)m)-1]
Pęd możemy otrzymać z energii kinetycznej( ale nie wiem czy w fizyce relatywistycznej to sie sprawdza :/)
2E=mv^2
2E*m=p^2
p=pier(2E*m)

btw, aby przejść z Juli na eV to trzeba po prostu pomnożyć wynik przez masę elektronu, czy tam ładunek :P, ale to Ty chyba juz wiesz. 3 i 4 zadanie wydaje się być proste, ale jak będziesz miał problemy to pisz :P

juliocarlo
juliocarlo
  22 lutego 2009

Hmmm... Coś mi tu nie pasuje ale chyba idziemy w dobrym kierunku... To chyba jest łatwiejsze niż się spodziewałem. Chyba zaczynam się orientować. Chyba punkt 1.) będzie taki ale muszę się upewnić:

E = Ek + Ep
E = Bec^2 / w
Ep = Moc^2
Z tego wynika całkiem prosty wzór...
Ek = (Bec^2/w - Moc^2) - tyle że to będzie w dżulach, to jak by to podzielić przez
1,6 * 10 ^-19 to będzie w eV
Nie będę pisać tu obliczeń bo na kalkulatorze było... i wyszło Ek = 494 MeV

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.