KarmelowaOna
KarmelowaOna
  18 lutego 2009 (pierwszy post)
Konto usunięte
Konto usunięte: Oto fragment ,,Konopielki' Edwarda Redlińskiego-powieści celowo napisanej językiem stylizowanym na gwarę nawet w zapisie. Dlaczego autor zastosował taki zabieg w swym utworze? Trzeba dodać, że jej akcja dzieje się w małej, zacofanej wsi, a jej bohaterowie to głownie miejscowi chłopi. Ot i pomału się wstało. Oczy patrzo, niby widzo, ale ślepe, tylko na pamięć wiedzo dzie kołyska, piec, ceberek, dzie dźwi: ide półślepo, odmykam półmackiem, zawias zaskrzypiał, kury przestraszyli się w sieniach, szurajo na drabinie, rechoczo.Przekształć ten tekst, eliminując wszelkie elementy gwarowe w słownictwie oraz w zapisie.


Pomoże ktoś ? Bo ja za Chiny nie wiem jak to zrobić..
shamaramorgan
shamaramorgan
  18 lutego 2009
KarmelowaOna
KarmelowaOna: Pomoże ktoś ? Bo ja za Chiny nie wiem jak to zrobić..

zmień gwarę na mowę dzisiejszą.
smielaq89
smielaq89
  18 lutego 2009

Banał.. gorzej jakby trzeba było w drugą stronę ;P

SHADOWofULTIMA
SHADOWofULTIMA
  18 lutego 2009
KarmelowaOna
KarmelowaOna: Ot i pomału się wstało

Wreszcie wstałem.:tak:

KarmelowaOna
KarmelowaOna: Dlaczego autor zastosował taki zabieg w swym utworze?

Narracja jest pierwszoosobowa, a skoro "mówi" niej mieszkaniec wsi, to zdania są typowo gwarowe, zeby uatrakcyjnić dzieło, podkreślic prostotę narratora.
angelikass
angelikass
  18 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Ot i pomału się wstało.

wstałem wreszcie. wstałem w końcu

KarmelowaOna
KarmelowaOna: Oczy patrzo, niby widzo, ale ślepe, tylko na pamięć wiedzo dzie kołyska, piec, ceberek, dzie dźwi: ide półślepo, odmykam półmackiem, zawias zaskrzypiał, kury przestraszyli się w sieniach, szurajo na drabinie, rechoczo.

patrzę, niby widzę, ale jestem jakby ślepy, na pamięć widzę, gdzie kołyska, piec, ceberek, gdzie drzwi: idę na oślep, otwieram po omacku, zawiasy zaskrzypiały, kury w sieni wystraszyły się, szurają na drabinie i gdaczą.

mniej więcej tak to będzie
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.