violet166
violet166
  15 lutego 2009 (pierwszy post)

mam napisać wypracowanie na temat: Omów przeobrażenia społeczeństwa Polskiego po 1989r. Uwzględnij przeobrażenia demograficzne, klasowe i zawodowe.

nie za bardzo wiem o co chodzi z tymi przeobrażeniami klasowymi i zawodowymi, mógłby mi ktos pomóc? nie chodzi mi tu o konkretne przykłady, tylko wyjaśnienie o co chodzi w tym.

Z góry dziękuję.

Miihihih
Miihihih
  15 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: nie za bardzo wiem o co chodzi z tymi przeobrażeniami klasowymi i zawodowymi, mógłby mi ktos pomóc? nie chodzi mi tu o konkretne przykłady, tylko wyjaśnienie o co chodzi w tym.

moim zdaniem ma to wyglądać tak:
przeobrażenia, czyli metamorfozy, zmiany.
Czyli co się zmieniło po 1989 roku;
klasowe, zadowowe: prywatyzacja i restrukturyzacja przemyslu, czesci majatku panstwowego, wolny rynek, przemiany spoleczno-ekonomiczne.
Carlsb
Carlsb
  15 lutego 2009

uuu ale wam dowalili, żeby to zrobić kompetentnie to jakieś statystyki by trzeba zobaczyć ;P

no ale z braku laku :

Konto usunięte
Konto usunięte: demograficzne


- płeć - ile było kobiet/mężczyzn przed i po '89 - po prostu czy teraz jest więcej czy mniej kobiet/mężczyzn w porównaniu z okresem przed '89 , jaki był stosunek liczby mężczyzn do liczby kobiet przed '89 a jaki jest po '89 , przyrost naturalny, liczba zgonów, liczba zgonów, liczba urodzeń, liczba emerytów - wszystko to porównujesz - obecne czasy z czasami przed '89

-klasowe - hmm tutaj to chyba nauczyciel popłynął bo tego nie da się zbadać na trak krótkim okresie czasu, ale zapewne chodziło mu o to że przed '89 ideologia partii głosiła społeczeństwo bezklasowe, że wszyscy równi itd.. teraz masz społeczeństwo składające się z kilku klas..(oczywiście przed 89 też było kilka klas, ale na potrzeby Twej pracy można to pominąć) ..a teraz masz kilka klas ( i tu zależy od koncepcji socjologicznej) ale mozesz napisać że jest klasa wyższa,średnia i niższa...i mozesz dodać że cechą społeczeństwa postindustrialnego (czyli tego w którym teraz żyjemy) to najważneijsza jest klasa średnia i powinna być największa.. że w Polsce ona się dopiero kształtuje ( a jak Ci nauczyciel powie że ta klasa już jest to mu powiedz że to zależy od koncepcji)

- zawodowe - przed '89 było bezrobocie ukryte, a teraz jest bezrobocie realne, wraz z rozwojem techniki powstają nowe zawody, wiecej ludzi jest zatrudnionych w usługach niż jak to było przed '89 bo wtedy dużo ludzi w przemyśle, po '89 rozwój wolnych zawodów, prywatyzacja przedsiębiorstw po '89, przed '89 były państwowe

pzdr
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.