pearl188
pearl188
  9 lutego 2009 (pierwszy post)
Witam. Kto czytał zapewne będzie wiedział

Dlaczego Albert Camus wiąże problematykę buntu z zagadnieniami etycznymi ? Jak opisuje i jak ocenia kategorię kompromisu. ??

Dziękuje i pozdrawiam.
Joasia91
Joasia91
  9 lutego 2009

Przedstawia różne typy ludzi ;P
Moje notki z zeszytu:
Ludzie byli uwięzienie psychicznie i przez chorobę w mieście.
Oran - zwykłe miasto, kolonia francuska w Algierii. Miasto brzydkie, szare, pozbawione zieleni. Ludzie zaprzątali sobie głowę własnymi myślami, interesami, pieniędzmi. Choroba wywróciła ich monotonne życie do góry nogami.
Ateiści dzielnie walczą z chorobą, nie poddają się. Natomiast ludzie wierzący w Boga obwiniali Go za cierpienie i klęskę, czekali na przegraną, użalali się. W utworze nie ma głównego bohatera. Jest 7 mężczyzn. Każdy reprezentuje inne cechy, ocenia inaczej chorobę. Kobiety są nieprzewidziane, dlatego nie są opisywane. Mężyźni symbolizują też żołnierzy, którzy walczyli na wojnie. Kobiety w tamtych czasach nie brały udziału w wojnie.
Dżuma:
-choroba,
-kataklizm, który spada na mieszkańców miasta, którego nikt nie tłumaczy, a siły nie potrafi przewidzieć. To symbol zagrożenia. Podkreśla kruchość ludzkiego losu.
-wojna. Stan oblężenia miasta, rozłąka z bliskimi, segregacja ludności.
-zło tkwiące w człowieku i świecie. Zwyciestwo nad złem jest chwilowe, zła nie mozna uniknąć.
-absurd. Ciąg tragicznych zdarzeń, który pogłębia poczucie samotności.

Joasia91
Joasia91
  9 lutego 2009

Jeszcze mam obraz człowieka.
Człowiek pozostawiony samemu sobie, skazany na wolność - sam sobie nadaje wartości, sens swemu istnieniu. Musi żyć w świecie absurdu. Egzystencja człowieka jest zmodyfikowana przez zło, cierpienie itd. Sprowadza się do walki, by uniknąc zagłady.
Niezgoda na zło, to obowiązek człowieka, nie mozna usprawiedliwić jego obecności.
Jedynym lekarstwem na absurdalność świata jest otwartość na drugiego człowieka.
W kontakcie z drugą istotą należy pamiętać, że każdy jest lepszy od jego słów, należy dostrzec dobro w 2gim człowieku.
Humanizm jest ostatnią szansą człowieka pragnącego wbrew porządkowi świata uratować ludzką godność.

~~
To z zeszytu, mam nadzieję, ze się przyda.

pearl188
pearl188
  9 lutego 2009
Joasia91
Joasia91: Joasia91

dziękuje. ;**
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.