XxLoveMeSweetiexX
XxLoveMeSweetiexX
  4 lutego 2009 (pierwszy post)

Help me !! :)

1. Pisząc odpowiednie równanie reakcji,określ,jaki powinien być odczyn wodnych roztworów soli :
a)siarczanu ( VI ) cynku
b)octanu cynku

2.W dwóch niepodpisanych probówkach znajdują się wodne roztwory chlorku potasu i węglanu potasu.Mając do dyspozycji fenoloftaleinę,zaproponuj sposób identyfikacji tych soli.Opisz tok postępowania,ilustrując go odpowiednimi równaniami reakcji.

Może mi to ktoś zrobić? bo ja nawet nie wiem,jak się za to zabrać...

Joasia91
Joasia91
  4 lutego 2009

a) kwaśny, bo to sól mocnego kwasu i słabej soli
b) kwaśny, mocny kwas, słaba zasada
Tylko o jakie równania tu chodzi?

2. Do każdej probówki dolewamy wody, a następnie wlewamy fenoloftaleinę. W probówce, w której roztwór jest bezbarwny znajduje się chlorek potasu (sól mocnego i kwasu i mocnej zasady), a jeśli roztwór malinowy to bł to węglan potasu (sól mocnej zasady i słabego kwasu).

Joasia91
Joasia91
  4 lutego 2009

Aaa reakcje jeszcze, sory ;P
KCl + H20 --> KOH + HCl
I teraz rozbijasz na jony:
K+ + Cl- + H2O --> K+ + OH- + H+ + Cl-
H2O --> OH- + H+

K2CO3 + 2H2O --> 2KOH + H2CO3
2K+ + CO3 2- + 2H2O --> 2k+ + 2OH- + H2CO3
CO3 2- + 2H2O --> 2OH- + H2CO3

Joasia91
Joasia91
  4 lutego 2009

Ano nie wiem, czy w ogóle wiesz, o co w tym chodzi.
W każdym razie jest to hydroliza soli. Jest to taka odwrotność reakcji zobojętnienia.
Odczyny rozpoznajesz po obecności jonów albo bez reakcji. Są kwasy mocne, i wodorotlenki mocne, ale też słabe.
Jeżeli masz sól np. ten KCl to powstała ona z KOH i HCl czyli mocnej zasady i mocnego kwasu. Odczyn jest więc obojętny, bo siła się równoważy. Występują i jony H+ i OH- w równaniu.
W przypadku K2CO3 jest to KOH i H2CO3, więc zasada i słaby kwas. Roztwór jest zasadowy, bo silniejsza jest zasada. W równaniu występują jony OH-.

Jony H+ - charakter kwaśny
jony OH- charakter zasadowy
OH- i H+ obojętny

XxLoveMeSweetiexX
XxLoveMeSweetiexX
  4 lutego 2009

Ooo :) dziękuję :* jaka Ty miła :)

Joasia91
Joasia91
  4 lutego 2009

Nie ma za co ;)

NoChodzDoMnieKotQ
NoChodzDoMnieKotQ
  4 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Pisząc odpowiednie równanie reakcji,określ,jaki powinien być odczyn wodnych roztworów soli : a)siarczanu ( VI ) cynku b)octanu cynku


eee .
miałem to w drugiej gimnazjum ;]
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.