Misiek2908
Posty: 4 (po ~2312 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
Misiek2908
  2 lutego 2009 (pierwszy post)
:zly: :zly: :zly: :zly: :zly:
W roku szkolnym 2008/2009 Zespół Diagnostyczny przeprowadził badanie poziomu zagrożeń w naszym gimnazjum.

Posłużono się techniką diagnostyczną w postaci ankiety. Badaniami objęto 410 uczniów z klas I ? III.

OPIS I ANALIZA UZYSKANYCH WYNIKÓW

Prawie 75% uczniów czuje się w szkole bezpiecznie. Niecałe 25% odczuwa zagrożenie. Uczniowie jako główne powody braku poczucia bezpieczeństwa podają:

bójki między uczniami, mające miejsce na terenie szkoły;
palenie papierosów przez niektórych uczniów;
zaczepne zachowanie niektórych kolegów;
kradzieże, mające miejsce na terenie szkoły;
agresywne zachowanie, słownictwo;
groźby;
wyłudzenia pieniędzy ze strony starszych kolegów;

29,6% uczniów nie spotkało się z przejawami patologii wymienionymi wyżej i w związku z tym nie potrafi wskazać miejsc w szkole niebezpiecznych.
20,6% uważa, że miejscem, w którym dochodzi do sytuacji zagrożenia są szkolne toalety.
19,8% młodzieży spotyka się z różnymi zachowaniami patologicznymi na boisku szkolnym.
18,7% uczniów czuje się zagrożonych poza bramą szkoły.
8,6% wskazuje na pomieszczenie szatni jako miejsce, w którym dochodzi do sytuacji powodujących zachwianie poczucia bezpieczeństwa uczniów.
2,7% odczuwa zagrożenie na sali gimnastycznej.

Uczniowie wymieniając zjawiska patologiczne, z którymi spotykają się w naszej szkole, wskazują przede wszystkim na:

palenie papierosów przez uczniów ? 27,5%
bójki ? 24,6%
kradzieże ? 18,9%
groźby i zastraszanie ze strony uczniów ? 12,3%
wyłudzanie przez uczniów pieniędzy ? 5,9%
narkotyki ? 5,1%
przemoc fizyczna ze strony uczniów ? 3,4%
picie przez uczniów alkoholu ? 2,4%
90% uczniów nie spotkało się z propozycją kupna narkotyków w szkole, natomiast 10% otrzymało taka propozycję.

Uczniowie w sytuacjach zagrożenia szukają pomocy u:

kolegi/ koleżanki ? 220 odpowiedzi; co stanowi 37,2%;
rodziców ? 152 odpowiedzi; co stanowi 25,7%
wychowawcy klasy ? 125 odpowiedzi; co stanowi 21,2%
pedagoga szkolnego ? 43 odpowiedzi; co stanowi 7,3%
innej osoby ? 30 odpowiedzi ( siostra, brat, ciocia, przyjaciel spoza szkoły); co stanowi 5,1%
innego nauczyciela ? 13 odpowiedzi; co stanowi 2,2%
dyrektora szkoły ? 8 odpowiedzi; co stanowi 1,4%

ANALIZA PRZEPROWADZONYCH BADAŃ

Przemoc staje się obecnie najważniejszym tematem spośród zagadnień związanych
z bezpieczeństwem. Narastająca fala agresji obserwowana wśród młodzieży budzi niepokój rówieśników, rodziców i nauczycieli.
Ponieważ agresja jest zewnętrznym objawem złości skierowanym przeciw osobom lub rzeczom, przynoszące szkody przybierające formę ataku, czyli napaści fizycznej lub słownej,
to spotykane w naszym gimnazjum bójki, zaczepki, groźby i zastraszania, wyłudzanie pieniędzy od słabszych uczniów można nazwać przejawem agresji.
Typem zachowań agresywnych oprócz zachowań typowo fizycznych może być agresja słowna, która przejawia się głównie w zaczepianiu, inicjowaniu kłótni, grożeniu, straszeniu, przezywaniu. Zachowania agresywne przejawiają się także w podżeganiu do ataku fizycznego lub słownego.
Zachowanie dziecka agresywnego cechuje brak zdyscyplinowania, naruszanie zasad regulaminu szkolnego oraz obowiązujących norm współżycia w społeczności uczniowskiej.
U uczniów agresywnych występuje niski poziom dojrzałości społecznej, przez co dziecko łatwo popada w konflikty z rówieśnikami.
Większość uczniów w naszej szkole czuje się bezpiecznie. Jednak nie można stwierdzić, że zachowań agresywnych i patologicznych nie ma w ogóle. Młodzież czuje się zagrożona ze strony swoich rówieśników głównie z powodu bójek, zjawiska nikotynizmu, zaczepek, kradzieży i wyłudzeń pieniędzy.
Ponieważ wzorce zachowania występujące w otoczeniu np. ucznia utrwalają się ( m.in. sposób bycia kolegów ubierania się, mówienia, zachowania się modela) szczególnie wtedy, gdy są one charakterystyczne dla osób znaczących, należy w szczególności wzmóc kontrolę zachowań uczniów w szkole i jej otoczeniu.
Często dzieci sfrustrowane, odrzucone przez swoich rodziców wykazują zachowania nieakceptowane społecznie. Wskazują na to także nazwiska, które pojawiły się w wypowiedziach uczniów. Szczególnie niepokojące mogą być zachowania nazywane przez psychologów agresja instrumentalną. Kształtuje się ona pod wpływem doświadczeń nabytych przez ucznia.. Opierając się na nich dziecko wytwarza przekonanie, że za pośrednictwem agresywnego zachowania można uzyskać różne korzyści osobiste, zrealizować swoje pragnienia i cele, np. wyłudzanie pieniędzy, grożąc przy tym pobiciem. Po kilkakrotnym przekonaniu się, że metoda ta jest skuteczna, zachowanie agresywne ulega utrwaleniu.
Agresja instrumentalna jest wyuczonym sposobem działania, powstającym poprzez tolerowanie jej przez otoczenie. Powoduje to wytworzenie przekonania o własnej bezkarności oraz utrwalenie się nawyku osiągania zamierzonych celów za pośrednictwem agresywnego zachowania.
Za najbardziej niebezpieczne miejsce w szkole uczniowie uważają toalety szkolne, boisko oraz teren poza bramą szkoły. Kilkudziesięciu uczniów otrzymało propozycję kupna narkotyków. Większość uczniów nie miało do czynienia z dealerem. Istotny jest jednak sam fakt wystąpienia takiego zjawiska. W związku z tym należy stosować szeroko pojęta profilaktykę uzależnień.
Największym zaufaniem uczniowie obdarzają kolegów i to im powierzają swoje problemy w pierwszej kolejności. Na następnym miejscu znajdują się rodzice, dopiero jako następną osobę wymieniają wychowawcę klasy. Zastanawiający wydaje się brak zaufania do szkoły, jako instytucji dbającej o bezpieczeństwo ucznia.
Kilkudziesięciu uczniów otrzymało propozycję zakupu narkotyków. Narkomania jest jednym z uzależnień należących do toksykomanii. Dotyczy zażywania nie tylko klasycznych narkotyków ale także syntetycznych leków przeciwbólowych.i środków halucynogennych.
Ponieważ zazwyczaj właśnie w szkole rozpoczyna się I faza brania narkotyków tzw. towarzysko, gdzie uczeń o niskiej świadomości i wiedzy o zagrożeniu łatwo przechodzi w drugi etap. Pojawiają się wtedy problemy szkolne, kłamstwa, opuszczanie zajęć, agresja, zmiana środowiska, przyjaciół, izolacja. Rośnie upodobanie do posługiwania się wyrażeniami slangowymi i agresja słowna, dochodzi do kradzieży i zaciąganie długów. Ten rodzaj objawów można zauważyć u uczniów, których nazwiska pojawiły się w ankietach.
Warunkiem skutecznego zapobiegania i przeciwdziałania agresywnemu zachowaniu się młodzieży jest uwzględnienie przyczyn jego powstawania oraz dostosowanie do nich oddziaływania wychowawczego. Rozpoznanie przyczyn agresji jest punktem wyjścia do podjęcia oddziaływań
i polega na znalezieniu rozwiązania takiego stanu rzeczy. Sposoby radzenia sobie z uczniami agresywnymi:

CZY TAK MUSI BYĆ pisać
Kostek252
Posty: 10 (po ~152 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
Kostek252
  2 lutego 2009

lol,przeczytalem poczatek,ale dalej juz nie chce mi sie tego czzytac,koles pomysl kto ci to beedzie czytal strata czasu;p

andzialbn
andzialbn
  2 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: CZY TAK MUSI BYĆ

pewnie musi. ale ciekawe o co chodzi ;d

Kostek252
Kostek252: przeczytalem poczatek,ale dalej juz nie chce mi sie tego czzytac

ja tak samo :tak:
diler
diler
  2 lutego 2009

W moim starym gimnazjum jest bezpiecznie :) Nie ma monitoringu, ani ochrony.
Chodzi tam moja młodsza siostra i najmniejsza zadyma powoduje moją interwencję :lol:
Jestem jak anioł stróż i strasznie drażnią mnie dzieciaki, które myślą, że bóg wie kim są.

Moja odpowiedź:
Nie musi tak być, wystarczy się ostro postawić.

shamaramorgan
shamaramorgan
  2 lutego 2009

w mojej szkole są kamery, ochroniarze, szklane szyby w klasach oraz identyfikatory, to sprawia, że czujemy się bezpieczniejsi.
Poza tym dyrektorka w mojej szkole jest tak wyczulona na bójki, że za każdym razem uczestnicy trafiają na komisję wychowawczą.
Ja osobiście nie czuję się niebezpiecznie w szkole, większość wyrosło już z bójek.

Miihihih
Miihihih
  2 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: w mojej szkole są kamery, ochroniarze, szklane szyby w klasach oraz identyfikatory, to sprawia, że czujemy się bezpieczniejsi.

W moim byłym gimnazjum w przeciągu 3 lat był 2 razy rozpylony gaz pieprzowy, zagrożenie o podłożeniu bomby, nie liczę już jakiś bójek, gdzie przyjeżdżała karetka i policja.. mimo tego czułam się bezpiecznie. :ziober2:
A obecnie są kamery, ochrona, szklane szyby, identyfikatory i smycze z nazwą liceum, ale nie czuje się bardziej bezpiecznie niż wtedy. :mrgreen:
6TakeMeBeybe9
6TakeMeBeybe9
  2 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: CZY TAK MUSI BYĆ pisać
z bójek się wyrasta :) najgorzej jest w gimnazjum, w szkole średniej następuje opamiętanie :) a na studiach praktycznie nikt się nie bije...
RexMundi
Posty: 68925 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  2 lutego 2009
Kostek252
Kostek252: pomysl kto ci to beedzie czytal strata czasu;

lepiej zagospodarować ten czas na błaganie na forum o napisaniu prezentacji

Konto usunięte
Konto usunięte: pewnie musi. ale ciekawe o co chodzi ;d

przeczytaj to będziesz wiedziała :zonk:

Konto usunięte
Konto usunięte: CZY TAK MUSI BYĆ

nie musi
za dużo sie pozwala młodzieży a ta jest coraz bardziej otępiała i prostacka
...Ignorance is bliss...
ShelbyGT500Michal
Posty: 14549 (po ~145 znaków)
Reputacja: 3 | BluzgometrTM: 76
ShelbyGT500Michal
  2 lutego 2009

Jak się skumpluje z poważniejszymi chłopami w szkole to można się czuć bezpiecznie bo swoich nie tkną :tak:

Ja tu zrobię Meksyk.

WojtekK39
WojtekK39
  2 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: naszym gimnazjum.

przeciez kazdy wie ze teraz gimnazjum to kompletna patologia, tam sie czlowiek uczy pic, palic jak kiedys nie umial to i bic
istna patologia
GhOsT600
GhOsT600
  2 lutego 2009

no u nas w ciagu 2 lat bylo: 2 razy podtopienia, raz podpalenie, 2 razy falszywy alarm bombowy, i kilkanascie bujek = kilkanascie wizyt policji. Mimo to zalozyli marne 4 kamery, ktore i tak chyba nie dzialaja, albo nikt ich nie pilnuje

shamaramorgan
shamaramorgan
  2 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Mimo to zalozyli marne 4 kamery, ktore i tak chyba nie dzialaja, albo nikt ich nie pilnuje

u nas dyrektorka sprawdza którzy nauczyciele wychodzą z klasy :ninja:
Chez626
Chez626
  2 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Uczniowie jako główne powody braku poczucia bezpieczeństwa podają:


Konto usunięte
Konto usunięte: palenie papierosów przez niektórych uczniów;

:crylol:
Co ma piernik do wiatraka? :crylol: :woot:

Konto usunięte
Konto usunięte: 29,6% uczniów nie spotkało się z przejawami patologii wymienionymi wyżej i w związku z tym nie potrafi wskazać miejsc w szkole niebezpiecznych.

Jak tam nic nie jest co może byc zwane patologią :zonk
Szczególnie to :zonk: :
Konto usunięte
Konto usunięte: bójki między uczniami, mające miejsce na terenie szkoły; palenie papierosów przez niektórych uczniów; zaczepne zachowanie niektórych kolegów;


Konto usunięte
Konto usunięte: innego nauczyciela ? 13 odpowiedzi; co stanowi 2,2% dyrektora szkoły ? 8 odpowiedzi; co stanowi 1,4%

zaganiacze! :ninja:

Konto usunięte
Konto usunięte: CZY TAK MUSI BYĆ

:nie:
diler
diler
  2 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: palenie papierosów przez niektórych uczniów; zaczepne zachowanie niektórych kolegów;

Tylko, że takie zachowania nie miałyby miejsca gdyby dziecko wynosiło z domu właściwe wartości.
Tak samo Twoje "JP"
i33iiiiiiiee
i33iiiiiiiee
  2 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: CZY TAK MUSI BYĆ pisać

widocznie tak.
zycie.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.