DominisssQa93
DominisssQa93
  19 stycznia 2009 (pierwszy post)

1)

Kąty mają miary 60* , 45* , 75* , a najkrótszy bok ma długość 6cm. Oblicz pole tego trójkąta.
A co ma piernik do wiatraka ? jakoś nie umiem tego zrobić

Na pewno najkrótszy bok trójkąta leży naprzeciwko kąta o najmniejszej mierze.

2) Z trzech trójkątów równobocznych zbudowano trapez 12 pierwiastek z 3. Jaka jest wysokość tego trapezu? Oblicz obwód tego trapezu .

Wysokość trapezu to wysokość trójkata, którą oblicza się ze wzoru:

h= a pier. z 2 / 2

A skąd mam wziąść to a ?

sebsky123
sebsky123
  19 stycznia 2009

co do pierwszego, to musisz opuścić wysokośc do podstawy, wtedy jeden podzieli na dwa trójkaty, jeden o miarach 60, 90, 30, drugi 45,45,90, wtedy łatwo policzyć z własności trójkątów o takich miarach, wychodzi wysokość i długość podstawy i liczysz pole ;)
co do drugiego, to nie rozumiem tego:
Z trzech trójkątów równobocznych zbudowano trapez 12 pierwiastek z 3,
12 pierwiastków z 3 czego dotyczy?? to jest pole trapeza?

DominisssQa93
DominisssQa93
  19 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: 12 pierwiastków z 3 czego dotyczy?? to jest pole trapeza?

taaak .

a co do pierwszego, to jak zrobie tak jak powiedziałeś to przeciez jeden kąt i tak bedzie miał miare 75 * ? ;/
sebsky123
sebsky123
  19 stycznia 2009

no ale wtedy podzieli Ci na dwa mniejsze trójkąty i wtedy te 6=2a, a=3, a aPierwiastek z 3 to bedzie nasze h, czyli wysokość w pierwszym trójkącie, czekaj narysuje w paincie ;D

sebsky123
sebsky123
  19 stycznia 2009
DominisssQa93
DominisssQa93
  19 stycznia 2009

aaa... no to dzięki . wiem juz jak.

hah ^^ 4 na 15 zadań mam już zrobione ;D

sebsky123
sebsky123
  19 stycznia 2009

no a co do drugiego, to musisz najpierw podzielić pole trapezu przez 3 czyli wyjdzie nam pole jednego trójkata, podstawiasz pod wzór na pole trójkata równobocznego i liczysz 'a', powinno Ci wyjść 4, nasze a to także długość ramienia trapeza oraz krótsza podstawa, dłuższą domyślisz się jak obliczyc ;) pozdrawiam

Laralion
Laralion
  19 stycznia 2009

1)

Kąty mają miary 60* , 45* , 75* , a najkrótszy bok ma długość 6cm. Oblicz pole tego trójkąta.
A co ma piernik do wiatraka ? jakoś nie umiem tego zrobić

Na pewno najkrótszy bok trójkąta leży naprzeciwko kąta o najmniejszej mierze.

mieliscie twierdzenie sinusow i cosinusow?

a/sin(alfa)=b/sin(beta)=c/sin(gamma)

i tak policzysz dlugosc bokow, a pole to np z wzoru herona mozesz policzyc

2) Z trzech trójkątów równobocznych zbudowano trapez 12 pierwiastek z 3. Jaka jest wysokość tego trapezu? Oblicz obwód tego trapezu .

Wysokość trapezu to wysokość trójkata, którą oblicza się ze wzoru:

h= a pier. z 2 / 2

A skąd mam wziąść to a ?

"trapez 12 pierwiastek z 3" to jest pole trapezu? jesli tak to masz przy okazji pole kazdego z trojkatow a z wzoru na wysokosc w trojkacie rownobocznym mozesz wyliczyc jego wysokosc a obwod tego trapezu to bedzie 6 razy dlugosc boku tego trojkata

sebsky123
sebsky123
  19 stycznia 2009

5 razy długość boku trójkąta

DominisssQa93
DominisssQa93
  19 stycznia 2009

ha zrobiłam.

dziękówka .

A WIE KTOŚ MOŻE JAK ZROBIĆ TO?
W trójkącie równoramiennym wysokość poprowadzona do podstawy ma długość 6pier. z 6. Ramię jest o 30% krótsze od podstawy. Oblicz obwód tego trójkata ;D

DominisssQa93
DominisssQa93
  19 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: mieliscie twierdzenie sinusow i cosinusow? a/sin(alfa)=b/sin(beta)=c/sin(gamma) i tak policzysz dlugosc bokow, a pole to np z wzoru herona mozesz policzyc


eeee... chyba nie ten poziom niestety ;/
sebsky123
sebsky123
  19 stycznia 2009

jak na moje oko, to trzeba przyjąć, że podstawa ma długość 'a', a ramię a - 30%, czyli 0,7a, wtedy liczysz z twierdzenia Pitagorasa i wychodzi Ci długość podstawy, potem liczysz długości ramion, dodajesz i masz obwód

DominisssQa93
DominisssQa93
  19 stycznia 2009

i tam ki nie wychodzi ;/

DominisssQa93
DominisssQa93
  19 stycznia 2009

pomoże mi ktos w zadaniach ????????????????????????

Laralion
Laralion
  19 stycznia 2009

A WIE KTOŚ MOŻE JAK ZROBIĆ TO?
W trójkącie równoramiennym wysokość poprowadzona do podstawy ma długość 6pier. z 6. Ramię jest o 30% krótsze od podstawy. Oblicz obwód tego trójkata ;D

dzielisz trojkat na 2

teraz masz trojkat o wymiarach : wysokosc 6pier. z 6 ramie ma 0,7x podstawa ma 0,5x

i z pitagorasa

0,7x^2= 6 sqrt 6^2+0,5x^2
o,49x^=216+0,25x^
o,24x^2=216
x=30 j
tyle wynosi dlugosc podstawy
ramie ma 21 j

obwod wynosi 2 razy ramie + podstawa czyli 72 j

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.