19agunia292
19agunia292
  13 stycznia 2009 (pierwszy post)

Czesc wszystkim;) Mam nadzieje,ze jest tu ktos kto interesuje sie historia i mi pomoze .... 1)Jakie zagrozenia stały przed odradzającym sie panstwem polskim? hmm no pewnie walka o granice...ale co jeszcze? 2)Czy zgadzasz sie ze stwierdzeniem,ze obronic niepodleglosc bylo jeszcze trudniej niz ja odzyskac?Uzasadnij swój sąd. Z gory dziekuje;*

vanLestath
vanLestath
  13 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: 1)Jakie zagrozenia stały przed odradzającym sie panstwem polskim?


Prócz walki o granice, duże różnice gospodarcze (zacofany wschód z innym rozstawem torów kolejowych), brak wsparcia wśród sąsiadów (właściwie wszyscy byli nastawieni wrogo. Szerzenie się rewolucji bolszewickiej. Słaba baza polityczna.

Konto usunięte
Konto usunięte: 2)Czy zgadzasz sie ze stwierdzeniem,ze obronic niepodleglosc bylo jeszcze trudniej niz ja odzyskac?Uzasadnij swój sąd.


Tak, ponieważ wkoło mieliśmy dwa duże i wrogie państwa - Rosja Radziecka i Republika Weimarska (Niemcy). Do tego wewnętrzne spory (przy granicy z Ukraińską SRR). Brak znaczących sił zbrojnych. Niewydolna gospodarka, która nie była w stanie szybko sie unowocześnić.
19agunia292
19agunia292
  13 stycznia 2009

ooo dziekuje Ci bardzo:***

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.