bezdyskusyjnie
bezdyskusyjnie
  3 stycznia 2009 (pierwszy post)

Wyjaśnij na czym polega związek miedzy dziedzicznością a DNA?
pomożecie ?
szukam w necie ale nie mogę znaleść .

michal0593
michal0593
  3 stycznia 2009

w książce poszukaj.

Harry17777
Harry17777
  3 stycznia 2009

Od czego sa google;] hmm? Szukajcie a znajdziecie:D

bezdyskusyjnie
bezdyskusyjnie
  3 stycznia 2009

szukałam. w książce też nie widze. : /

UkolyszMnieDoSnu
UkolyszMnieDoSnu
  3 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Najważniejsza w DNA jest sekwencja nukleotydów. To ona decyduje o kolejności aminokwasów w białku a więc i o ich budowie i działaniu. Dotyczy to każdego białka strukturalnego ale i każdego białka enzymatycznego, a więc w sposób pośredni decyduje o każdej reakcji enzymatycznej organizmu. DNA przekazywane jest kolejnym generacjom komórek ciała w procesach replikacji - skopiowania i podziału mitotycznego w którym dwie kopie są rodzielane do dwóch komórek. Dziedziczenie oznacza przekazanie informacji kolejnemu pokoleniu organizmów, zachodzi to w proczesach również replikacji, a potem mejozy, czyli specjalnemu podziałowi prowadzacemu do utworzenia gamet. DNA rozdzielane jest najpierw na pół, a potem każda połowa na dwie kopie - wiem że brzmi to dość dziwnie, ale tak jest. DNA mamy w 46 chromosomach, które tworzą 23 pary, w każdej parze jeden pochodzi od mamy jeden od taty. W pierwszym podziale mejotycznym rozdzielone są na 23 chromosomy, każdy ma na razie w sobie 2 kopie, potem w drugim podziale te 23 chromosomy rozdzielają się na pół, tak że otrzymujemy 4 omórki z 23 chromosomami w jednej kopii. Te gamety łączą się z odpowiednia gametą i otrzymujemy znowu 46 chromosomów. W ten sposób organizm przekazuje własne cechy potomstwu.


weszłam na pierwszą stronę jaka mi wyskoczyła . :zonk:
UkolyszMnieDoSnu
UkolyszMnieDoSnu
  3 stycznia 2009
http://www.sciaga.pl/tekst/19497-20-dna_substancja_dziedziczna

aa i zobacz tu .
zdepczecipsa
zdepczecipsa
  3 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: weszłam na pierwszą stronę jaka mi wyskoczyła .

to nie pasuje .
siemensik1661
siemensik1661
  3 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte:
DNA jest nośnikiem informacji genetycznej, która zawiera zapis cech dziedziczonych przez organizm potomny, czyli prościej DNA odpowiada za przenoszenie cech dziedziczonych potomstwu.
UkolyszMnieDoSnu
UkolyszMnieDoSnu
  3 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: to nie pasuje .

pasuje :zonk:
i jest dokładnie opisane, jak rodzice przekazują swoje cechy potomstwu.

a jeśli twierdzisz, że nie pasuje to polecam poszukać, bo wątpie, że to robiłaś.
destroyer
destroyer
  3 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte:

A nie masz w szkole jakiś dodatkowych zajęć z Biologi ? To byś się zapytała i byś otrzymała odp.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.