wie ktoś wedlog jakiego schematu sie pisze wypracowanie na maturze z polskiego? ja wiem ze jest cos takiego jak umieszczeni fragmentu w calosci, kto mowi, o kim mowi, do kogo sie zwraca narrator. I czy tak samo sie pisze wypracowanie o teksćie wierszowanym jak i o prozie? Ja głąb jestem z polskiego
pisanie wypracowania polski matura
NIe to i to sie inaczej pisze :) W prozie masz inne elementy niz pozeji :) Gdzies tam kiedys mialem jak co sie pisze ale gdzie to mam to ja nie wiem :P
Po to chodzisz do szkoły, żeby się tego nauczyć.
Mi moja nauczycielka polskiego podała na razie plan takiego wypracowania, tj. jak się do czego takiego zabrać. Powiem szczerze, że szczena mi opadła jak to zobaczyłem.
Tobie polecam uważać na polskim, bo matura zbliża się wielkimi krokami
Ja tam nie bede podawal Tobie schematu poniewaz kadzy nauczyciel ma swoj :) a taki ogolny schemat jest na pewno w kluczu w informatorze od poskiego o ile wiesz co to jest :D a jak nie to zapraszam na stone www.cke.edu.pl
no musze sie postarać, polonistka mnie nie chce dopuścić. Bo sobie probna mature olałem i w ogóle wypracowania nie pisalem. Nikt mnie nie uswiadomil ze za test jest tylko 20pkt a za wypracowanie az z 50, myslalem wczesniej ze za wypracowanie jest maks 15pkt i w ogóle nawet nie zacząłem go pisać
Nieważne jak się starasz i tak nigdy nie będziesz w pełni zadowolony ze swoich osiągnięć;)
Pisząc wypracowanie maturalne powinieneś zwrócić uwagę na gatunek literacki, podmiot liryczny, narratora, świat przedstawiony oraz postaci uwzględnione w utworze, fragmencie utworu. Sposób ich kreowania. Ich emocje.
Zależy także od tematu. Nie są one wcale trudne. Są szablonowe.
Aby dokonać analizy i interpretacji musisz znać poszczególne hasła danej epoki, filozofię i schemat, który narzucał dziełom odpowiednią formę. Musisz połączyć znajomość literatury ze znajomością historii. Tylko w ten sposób będziesz potrafił odpowiednio opisać utwór i trafić w klucz.
Często jest tak, że na maturze otrzymuje się punkty za rzeczy zbyt oczywiste aby o nich pisać ; ) , za wzmiankę dotyczącą postaci, ich charakteru i osobowości.
Ważne jest to, aby wspomnieć o stanowisku podmiotu, narratora, ponieważ za to zawsze są punkty.
Bardzo serdecznie polecam tę pozycję:
Możesz zdobyć także zbiór przykładowych tematów maturalnych z kluczami. To bardzo pomocne. ; )
To po co ty do szkoły chodzisz? Żeby posiedzieć i wrócić przed kompa? Najwyższy czas żeby dowiedzieć się WSZYSTKIEGO o maturze, a nie że "JA NIE WIEDZIAŁEM"
we fragmencie epickim bardziej należy się skupić nad treścią,bohaterami(krótka charakterystyka osób występujących w analizowanym dziele), należy określić umiejscowienie fragmentu w tekście,oraz scharakteryzować narratora.Następnie analizować fragment zdanie,po zdaniu, ale to na co należy zwrócić uwagę zależy od tematu.
W wierszu należy scharakteryzować podmiot liryczny,określić rodzaj liryki(ze względu na adresata i treść), zwrócić dużą uwagę na środki językowe,stylistyczne oraz ich funkcję, wyszukać konteksty jeżeli takowe istnieją , określić tematykę, nadawcę,adresata, co i w jakim celu mówi podmiot liryczny. Później analizujesz wiersz, zwracając uwagę na temat pracy.
Ot,cała filozofia