Bajeczka69
Bajeczka69
  17 grudnia 2008 (pierwszy post)

Witam.
Co zalicza się do średniowiecza? Tzn jutro mam egzamin ze średniowiecza i tak nie za bardzo wiem czego się uczyć. :and:

Towarzysze Pomożecie? Pomożemy! :mrgreen:

Fieska
Fieska
  17 grudnia 2008

poszukaj w google jeżeli czegoś nie wiesz. a jeżeli kompletnie nie wiesz o czym będziesz pisać ten egzamin to radze Ci się spytać kogoś z klasy kto uważał na lekcjach.

Dorqa
baskas4
baskas4
  17 grudnia 2008
Bajeczka69
Bajeczka69: Co zalicza się do średniowiecza?

rycerze, księżniczki etc .
kasia90PL
kasia90PL
  17 grudnia 2008
Bajeczka69
Bajeczka69: Witam. Co zalicza się do średniowiecza? Tzn jutro mam egzamin ze średniowiecza i tak nie za bardzo wiem czego się uczyć. Towarzysze Pomożecie? Pomożemy!

książki nie masz?
denatka
denatka
  17 grudnia 2008

Jest epoką obejmującą aż 1000 lat (od V do XV wieku).

RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  17 grudnia 2008
Bajeczka69
Bajeczka69: Co zalicza się do średniowiecza?

Król Artur i Św. Graal :tak:
...Ignorance is bliss...
vanLestath
vanLestath
  17 grudnia 2008
Bajeczka69
Bajeczka69: Co zalicza się do średniowiecza?


Od upadku Rzymu, po zdobycie Konstantynopola przez Turków/Odkrycie Ameryki przez Kolumba
Bajeczka69
Bajeczka69
  17 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: książki nie masz?


nie mam i dlatego pytam:and:
bree92
bree92
  17 grudnia 2008

Dziwne sformułowane pytanie.
Powtórz sobie 3 wzorce osobowe, jakie wiodły prym w średniowieczu (ideał władcy, świętego, rycerza). Ku temu przypomnij sobie takie utwory jak: charakterystyka władców polskich opisana przez Galla Anonima w Kronice Polskiej, legendę o świętym Aleksym, Pieśń o Rolandzie. Naucz się definować podstawowe pojęcia obowiązujące w Srednowieczu: teocentryzm, uniwersalizm, style architektoniczne (romański, gotycki), jaki charakter miała literatura średniowieczna i jak takie utwory nazywamy, czym są archaizmy, jak ukazana jest Maryja w Bogurodzicy i Lamencie Świętokrzyskim, czym jest motyw deesis, o czym mówi etos rycerski, najsłynniejsze cykle pieśni o rycerzach, co to jest chansons de geste, definicja "etosu", hagiografia, apoteoza, asceza, historia Tristana i Izoldy, porównanie Tristana z Rolandem, franciszkanizm.

To są materiały na test z polskiego.

Bajeczka69
Bajeczka69
  17 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: To są materiały na test z polskiego.


własnie o to mi chodziło. Dziekuje Ci bardzo.
UstySsia
UstySsia
  17 grudnia 2008

rycerze, asceci, teocentryzm, uniwersalizm, 'Bogurodzica' , 'Lament świętokrzyski' .

psychomaterionetaa
psychomaterionetaa
  21 grudnia 2008
Bajeczka69
Bajeczka69: Co zalicza się do średniowiecza?

smoki, roszpunki . :nie: .
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.