TheStoryOfMyLive
TheStoryOfMyLive
  29 listopada 2008 (pierwszy post)
Pomocy! ogolnie to ciagle zmieniam temat bo zaden mi nie pasuje...macie cos na temat motywu katastroficznego jego ujacia i funckcje by mnie najbardzij interesowały i w epokach - młoda polska i XX-lecie miedzywojenne.
a moze ktos juz pisal taka prace? pomocy!
xXxblondixXxxx
xXxblondixXxxx
  29 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: motywu katastroficznego

Moze tragedia na Titanicu?
WTC?
Hiroszima?
boze nie wiem...ja mam mature za 2 lata i nie wiem co dokladnie, jak, i w ogle;]
WueRZet
WueRZet
  29 listopada 2008

Jeden z najbardziej oklepanych tematów maturalnych :ziew:

suzi017
suzi017
  29 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte:

ja mam o samotnosci....
bo nie wiedziałam co wziąść x.x
oOoRealMeoOo
oOoRealMeoOo
  29 listopada 2008

No to zdecydowanie zagadnienia z Młodej Polski.. Dekadentyzm i katastrofizm w utwórach dużo tego jest.. Ja mam Ekspresjonizm ;] To dopiero sztuka ;]

baskas4
baskas4
  29 listopada 2008

nie ma to jak wybrać temat o którym nie ma się zielonego pojęcia :zonk:

BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  29 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Pomocy! ogolnie to ciagle zmieniam temat bo zaden mi nie pasuje...macie cos na temat motywu katastroficznego jego ujacia i funckcje by mnie najbardzij interesowały i w epokach - młoda polska i XX-lecie miedzywojenne. a moze ktos juz pisal taka prace? pomocy!

katastrofizm w filmie:
katastrofizm w filmie:

* Kałużyński Zygmunt: Na płonącym ekranie. Czy kino katastroficzne czeka teraz katastrofa? " Polityka" 2001 nr 41 s. 46- 49.
* Kot Wiesław: Fala rekordów. "Gniew oceanu" - kolejna "wspaniała katastrofa" w dziejach kina. "Wprost" 2000 nr 34 s. 92- 93.
* Kurpiowski Lech: Uboczne skutki kataklizmu. Kino katastroficzne przechodziło w historii rozmaite upadki i wzloty. "Pojutrze" Rolanda Emmericha jest i upadkiem, i wzlotem. "Newsweek" 2004 nr 23 s. 94- 96.
* Nosowska Dorota: "Titanic" Jamesa Camerona. "Cogito" 1998 nr 3 s. 86- 87.

w Literaturze:
- Kasprowicz - hymny
- spengler - zmierzch zachodu
- milosz - tom '3 zimy'

w filozofi
- nietsche
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
Filuteria
Filuteria
  30 listopada 2008

Motyw katastroficzny to niekoniecznie musi być klęska żywiołowa, to może być także kataklizm w wymiarze osobistym. Jeżeli Twoja praca ma być wykonana na przykładzie analizy i interpretacji utworów, to ja na Twoim miejscu połączyłabym kataklizm w formie bezpowrotnej zagłady ludzkości, którą opisuje hymn Kasprowicza pt. Dies irae z okresu modernizmu, z katastrofą osobistą, utratą marzeń, która ma miejsce z Ludziach bezdomnych Żeromskiego - modernizm.

Kiedyś robiłam przyjaciółce prezentację maturalną, temat dotyczył stworzenia świata i człowieka. Co pierwsze przychodzi na myśl? Oczywiście Biblia i Mitologia. ; )
Ja użyłam Biblii, przedstawiając świat stworzony przez Boga, jako Ogród, Eden, Raj, oraz dla kontrastu opracowałam fragment Innego świata, w którym jest mowa o przekształceniu człowieka w twór wyzbyty wszelakich uczuć, wstydu. Fragment opisywał operację w której chirurg umieszcza serce po drugiej stronie, etc. Praca bardzo się spodobała komisji egzaminacyjnej, ponieważ zawierała opis dwóch światów stojących względem siebie w opozycji - świat cudowny, pełen miłości oraz świat zdeformowany przez wojnę, która w znaczącym stopniu zmieniała ludzi.
Dlatego uważam, że nie powinnaś pisać wyłacznie o apokalipsie, zagładzie ludzkości, świata, ale dostrzec w tym temacie pewną alternatywę, coś co sprawi, że temat nie będzie ZWYKŁY. Twoim zadaniem jest zaciekawić komisję, a w tym prócz prezentacji dużą rolę ogdywa sposób w jaki przygotowana została praca.

Do podanych przeze mnie wyżej utworów dołącz jeszcze Bal w operze Tuwima, który przedstawia karykaturalną wizję zagłady społeczeństwa. W pracy uwzględnij te trzy dzieła. Sądzę, że wykorzystując maksymalnie temat zmieścisz się w czasie idealnie. Nie ma co brać więcej utworów, bo się pogubisz. ; )
Temat przyjemny i nietrudny w opracowaniu.

TheStoryOfMyLive
TheStoryOfMyLive
  30 listopada 2008

Dziękuje Ci bardzo:* własnie wybrałam z młodej polski : Dies Irae,Przedwiośnie i jak mówisz...Ludzie bezdomni
a z XXlecia między wojennego Szewcy,Poemat o końcu świata (Miłosza) i chyba wezme Przedświat Czechowicza...

jeszcze myśle nad funkcjami tego motywu...

sposób przedsstwienia:
-koniec świata jako nieuniknione spotkanie z Bożym gniewiem i potępieniem ludzkości
-jako cel życia o którym powinniśmy pamiętać aby być godnymi zbawienia
iii wlasnie kolejny to mógł by byc ten który ty zaproponowałas czyli
- jako katastrofa osobista

ale funkcje?że co? że np.
-uświadamia nam np. bezsensownosc życia?

A i własnie wybrłam juz jeden temat 'zmieniajace sie kanony mody i obyczajów' ale nie mogłam sobie z tym poradzic...i zmeinie na ten...wiem ze oklepany ale nie mam czasu aby poswiecac po szkole 3-4 godziny w bibliotece i bładzic...
i wiem ze sobie z czyms ambitniejszym nie poradze!

dziękuje za pomoc Filuterio.!

Filuteria
Filuteria
  30 listopada 2008

Napisz pełny temat Twojej pracy.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.