W409
Posty: 80 (po ~180 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
W409
  23 listopada 2008 (pierwszy post)
Dobry wieczór.
Napisałam kilka opisów osób na angielski i chciałam was tylko prosić o sprawdzenie ewentualnych jakiś błędów bądź zgubienia przedimków i takie tam .


Opis I .
My name is Katy . I'm fashion models. I work in "BDS" . This is the best firm in country . I pose for photos to diffirent magazines . I like my jom because I love when somebody dome photos . This jom is a lot of courious . Sometimes on photo plan is ver funny . So it isn't born job .

OPIS II
I'm Jessica . I'm a actor . I work in diffirent serials und in theater "KWADRAT" I love my job becouse I very like play diffirent roles. each a role is unusual . That I evry day discover with me anything new . I the likest play role in romantic films because I'm a romantic person .

Opis III
M name is Olivier .I'm fiefighter . I work in fire guard in my town . My job isn't born . It is a lot of exciting . I very like extinguish fires and save peoples . I know that my job is dangerous , but I love this adrenalin . My child also want to be firefighter in future . I'm happy with that reason .
bodzio131
bodzio131
  23 listopada 2008

W tej pracy jest sporo błędów, a to jakieś zgubione literki i przedimki itp...Zły szyk zdania

Dorqa
Dorqa
  23 listopada 2008

Wiesz, w angielskim sa rozne zasady tak jak w Polskim np u nas nie napiszesz "Po czekolade wczoraj byłam w sklepie" bo to głupio brzmi. Sadze ze zrobiles/as kilka zdaniowych pomylek.

W409
Posty: 80 (po ~180 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
W409
  23 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: zgubione literki

to wie bo pisząc na klawiaturze nie zwracam uwagi na literówki

Konto usunięte
Konto usunięte: przedimk

jak już zgubiłam przedimki to byłabym wdzięczna , abyś mogła napisać gdzie

Dorqa
Dorqa: Sadze ze zrobiles/as kilka zdaniowych pomyłek.

Np w jakich miejscach ?
Yukiko
Posty: 1458 (po ~105 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 22
Yukiko
  23 listopada 2008
W409
W409: models.

model.

W409
W409: firm

company

W409
W409: diffirent

different

W409
W409: jom

job

W409
W409: dome photos

do photos of me

W409
W409: courious

curious

W409
W409: Sometimes on photo plan is ver funny .

sometimes it's very funny at the photo plan (nie jestem pewna)

W409
W409: So it isn't born job .

so it isn't a boring job.

poprawki z pierwszego tekstu na przykład.
W409
Posty: 80 (po ~180 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
W409
  23 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: poprawki z pierwszego tekstu na przykład.

DZięki .literówek zrobiłam pełno wiem , za szybko pisze i nie sprawdzam błedów
a wy innych jak ?
agoosiaaa
agoosiaaa
  23 listopada 2008

Opis I .
My name is Katy. I'm fashion model. I work in "BDS". This is the best firm in the country. I pose for photos to a different magazines . I like my job because I love when somebody is making photos of me. This job is a lot of curious. Sometimes on the photo plan is very funny. So it isn't a boring job .

OPIS II
I'm Jessica. I'm an actress. I work in different films and in theatre "KWADRAT". I love my job because I really like playing different roles. Each of them is unusual. Thats why every day I'm discovering in myself something new . I like the most playing roles in romantic films because I'm a romantic person.

Opis III
My name is Olivier and I'm a fiefighter. I work in the fire guard in my town. My job isn't boring - it's very exciting. I really like extinguishing fires and saving people. I know that my job is dangerous, but I love the adrenaline. My child also want to be a firefighter in the future and I'm happy because of that.

Zmeczona jestem, ale chyba jest poprawnie :P

W409
Posty: 80 (po ~180 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
W409
  23 listopada 2008

@agoosiaaa:
Dziękuję . :D

agoosiaaa
agoosiaaa
  23 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: I'm fashion model.

I'm a fashion model - tak ma byc :D

W409
W409: Dziękuję . :D

nmzc :D
agu2nia
Posty: 86 (po ~89 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
agu2nia
  23 listopada 2008
W409
W409: jom

job

W409
W409: a actor

an actor

W409
W409: I very like play

i like play

W409
W409: I the likest

i am
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.