marcysia87
marcysia87
  19 listopada 2008 (pierwszy post)

Witam,

miałabym wielką prośbę do Was wszystkich.
Czy mógłby mi ktoś rozwiązać dwa zadania z masy molowej??
nie mam o tym zielonego pojęcia, a jest to zadanie domowe..i już nie wiem do kogo się zwrócić z tym problemem..Będe bardzo wdzięczna.

Zad. 1

oblicz masy molowe kwasu siarkowego (VI) i fosforowego (V)

Zada. 2

w naczyniu znajduje sie 72g wody . Oblicz, ile czasteczek znajduje sie w tym naczyniu

Z góry dziękuję..

foccowme
foccowme
  20 listopada 2008

weź tu nie odrabiamy zadan za kogos, tylko pomagamy

napisz , nawet jeśli to ma byc błędnie , jak ty zrobiłas zadanie, a wtedy my Ci poprawimy, a nie na latwizne iśc i kazac sobie dac gotowca

raugi
Posty: 10221 (po ~117 znaków)
Reputacja: 17 | BluzgometrTM: 17
raugi
  20 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: weź tu nie odrabiamy zadan za kogos, tylko pomagamy napisz , nawet jeśli to ma byc błędnie , jak ty zrobiłas zadanie, a wtedy my Ci poprawimy, a nie na latwizne iśc i kazac sobie dac gotowca

...a ty napisałaś ,,na pusto'' bo ani jej nie poradziłaś nic ani nie odrobiłaś za nią lekcji :(
Rosiczka00
Rosiczka00
  20 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: oblicz masy molowe kwasu siarkowego (VI) i fosforowego (V)

bierz układ okresowy i licz.

H2SO4, H3PO4
Influence
Influence
  20 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: w naczyniu znajduje sie 72g wody . Oblicz, ile czasteczek znajduje sie w tym naczyniu

4 H2O, bo 4*2u + 4*16u = 72g.
Czyli cztery cząsteczki.

Konto usunięte
Konto usunięte: Zad. 1 oblicz masy molowe kwasu siarkowego (VI) i fosforowego (V)

Unity zamieniasz na gramy i wychodzi .
H3PO4 = 98g, bo 3*1 + 1*31 + 4*16 .
Drugi policz sama.
marcysia87
marcysia87
  20 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: napisz , nawet jeśli to ma byc błędnie , jak ty zrobiłas zadanie, a wtedy my Ci poprawimy, a nie na latwizne iśc i kazac sobie dac gotowca

nie wszyscy są alfą i omegą..nie każdy ma mózg do chemii, matematyki czy fizyki..
nie którzy ludzie są na tyle uprzejmi, że napiszą rozwiązanie..ty niestety nie zaliczasz się do takich...;)
marcysia87
marcysia87
  20 listopada 2008

@Influence:
dzięki :)

XxXxPaTuSiA1116
XxXxPaTuSiA1116
  21 listopada 2008

2- MH2O= 2*1 g/mol + 16 g/mol = 18 g/mol
72g : 18g = 4
tak więc wychodzi ze są cztery cząsteczki wody

1- siarkowy (VI) - M H2SO4 = 2*MH + MS + 4*MO = 2*1 g/mol + 32 g/mol + 4*16 g/mol = 98 g/mol
fosforowy(V) - M H3PO4 = 3*MH + MP + 4*MO = 3*1 g/mol + 31 g/mol + 4*16 g/mol = 98 g/mol

mam nadzieję że jest to dobrze choć mogą być jakieś błędy małe a pamiętaj że masę molową się liczy w jednostce g/mol i piszesz M zamiast m i to ją różni od masy atomowej

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.