pEdzel1592
pEdzel1592
  13 listopada 2008 (pierwszy post)

Opisz różne rodzaje transportu aktywnego?

P.S - Szukałem w googlach i wyszukalo mi tylko co to jets transport aktywny i ze ma kilka rodzai ale nie byly one wymienione.

Dziekuje z gory za pomoc :)

Lckowy
Posty: 1968 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lckowy
  13 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Szukałem w googlach


Konto usunięte
Konto usunięte: Wietrzny Kłamczuch xD

widać

Klik.
xXxBatixXx
xXxBatixXx
  13 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: P.S - Szukałem w googlach i wyszukalo mi tylko co to jets transport aktywny i ze ma kilka rodzai ale nie byly one wymienione.

poszukaj jeszcze raz bo ja znalazlem

Konto usunięte
Konto usunięte: Wietrzny Kłamczuch xD widać

zgadzam sie :zonk:
PrzecenionaNutella
Posty: 2003 (po ~78 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
PrzecenionaNutella
  13 listopada 2008

Transportem aktywnym nazywamy transport substancji wymagający nakładu energii. Zachodzi on zawsze z udziałem wyspecjalizowanych struktur błonowych (białek inegralnych) sprzęgających transport z procesem uwalniania energii. Źródłem energii bardzo często jest hydroliza ATP i dlatego białka biorące udział w tym procesie traktowane są jako enzymy posiadające własności ATPazy.
W większości przypadków transport aktywny odbywa się wbrew różnicy stężeń danej substancji (w stronę większego stężenia) i w związku z tym mechanizmy tego transportu często nazywane są "pompami". Dobrze poznanym przykładem takiego mechanizmu jest pompa sodowo-potasowa. Jest ona jednocześnie przykładem transportu wymiennego (antyportu). Transportuje ona bowiem jony sodu z wnętrza komórki na zewnątrz, jednocześnie przenosząc jony potasu w kierunku odwrotnym. Na jedną rozłożoną przez tę pompę cząsteczkę ATP przypada transport trzech jonów sodu i dwóch jonów potasu. Działanie pompy sodowo-potasowej ma olbrzymie znaczenie dla utrzymania stałej różnicy stężeń tych jonów, zwłaszcza w komórkach pobudliwych. Jak wiadomo bowiem bierny transport jonów zachodzący zarówno podczas spoczynku komórki jak i w czasie trwania potencjału czynnościowego po pewnym czasie prowadziłby do wyrównania stężeń jonów sodu i potasu wewnątrz i na zewnątrz komórki.
W przypadku pompy sodowo-potasowej występuje bezpośrednie sprzężenie transportu z procesem uwalniania energii (hydrolizą ATP) i dlatego nazywamy ten transport "aktywnym pierwotnym". Jeśli pomiędzy procesem uwalniania energii a transportem istnieją mechanizmy pośredniczące to transport taki nazywamy wtórnym. Przykładem transportu wtórnego jest proces resorpcji glukozy w jelitach.

nie ma za co :tak:
w necie tego pełno :zonk:

`And you can feel without a touch,
And you will hear without speakers.
Of course, you'll see without TV,
And we will run without sneakers. `:nutki:

pEdzel1592
pEdzel1592
  13 listopada 2008

Ok dzieki, mozna zamknąć

xXxBatixXx
xXxBatixXx
  13 listopada 2008
PrzecenionaNutella
PrzecenionaNutella: nie ma za co w necie tego pełno

w ten sposob nie nauczymy ich szukac
a jak mowi Pan: szukajcie a znajdziecie.... :mrgreen:
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  13 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Opisz różne rodzaje transportu aktywnego? P.S - Szukałem w googlach i wyszukalo mi tylko co to jets transport aktywny i ze ma kilka rodzai ale nie byly one wymienione. Dziekuje z gory za pomoc :)


Konto usunięte
Konto usunięte: Wietrzny Kłamczuch xD

bo jakoś Ci nie wierze i jakoś Ci nie ufam
...Ignorance is bliss...
pszemeka
pszemeka
  13 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Opisz różne rodzaje transportu aktywnego


np. transport aktywnego uranu przez ruskich z kalkazu do laboratoriow w moskwie.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.