ChuckNorris1991
ChuckNorris1991
  5 listopada 2008 (pierwszy post)

Witam :mrgreen:

Z jakiego języka obcego chcielibyście zdawać maturę i dlaczego?

Ja wiem,że raczej na 75% będzie to język niemiecki ,gdyż wolę go bardziej niż angielski.Wchodzi mi do głowy łatwiej,pozatym lubię ten język i uważam osobiście,że jest prostszy niż angielski.Ucze się niemieckiego już 5 rok z tym ,że w 1 klasie szkoły sredniej zaczynałem od podstaw.Angielskiego ucze się dłużej,też nie jestem taki zły z niego,ale naprawdę wolę niemiecki..być może dlatego,że nie zawsze trafiałem na dobrych nauczycieli z angielskiego,natomiast z niemieckiego na dobrych od zawsze.

Ghost
Ghost
  5 listopada 2008

Nie chciala bym zdawac.

Nigdy nie lubilam jezykow obcych.

;-)

ale i tak musze zdac :ninja:

wybieram angielski:]

niemieckiego nie kumam :wtf:

pubaj
pubaj
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Z jakiego języka obcego chcielibyście zdawać maturę

niemieckiego!

Konto usunięte
Konto usunięte: i dlaczego?

uczę się go 8,5 roku! Lubię go i myślę, że jest łatwy do opanowania.. bynajmniej dla mnie! :)

@ChuckNorris1991:
Ale czeka nas jeszcze ciężka praa! :)
ChuckNorris1991
ChuckNorris1991
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: uczę się go 8,5 roku! Lubię go i myślę, że jest łatwy do opanowania.. bynajmniej dla mnie! :)

Ucze sie troszeczke mniej,ale mam podobne zdanie jak Ty w tej kwestii.Dla mnie ten język wydaje się być jednym z łatwiejszych do opanowania,pozatym wg. mnie jest ciekawszy niż angielski i mniej spopularyzowany.
np:

Jeśli słyszymy po polsku MARKETING to wiemy,że po angielsku też MARKETING naatomiast po niemiecku może brzmieć to zupełnie inaczej :)
pubaj
pubaj
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: wg. mnie jest ciekawszy niż angielski

angielski też jest ciekawy, bo ma wiele czasów! co prawda niemiecki ma tylko 3.. i praktycznie nie ma sztywnych wykresów,które trzeba nauczyć się na pamięć..

co jak co, sprawa języków jest bardzo zróżnicowana.. dla jednych niemiecki jest to łatwy język, dla innych okropny. Jedynym rozwiązaniem sprzeczności jest akceptacja czyiś decyzji, zdan na ten temat.
xXxKroplaRosyxXx
xXxKroplaRosyxXx
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Z jakiego języka obcego chcielibyście zdawać maturę i dlaczego?

ja będę albo z angielskiego albo francuskiego.
UkolyszMnieDoSnu
UkolyszMnieDoSnu
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Z jakiego języka obcego chcielibyście zdawać maturę i dlaczego?

nie lubię żadnego ..
ale z dwojga złego angielski. :ninja:
bardziej podoba mi się niemiecki, ale uczę się go dopiero pierwszy rok :and:
DYNAMI3
Posty: 5505 (po ~204 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
DYNAMI3
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Jeśli słyszymy po polsku MARKETING to wiemy,że po angielsku też MARKETING naatomiast po niemiecku może brzmieć to zupełnie inaczej :)

no, a jeżeli słyszymy po polsku PLAC to można się domyśleć że po niemiecku to PLATZ, MAJSTER to MEISTER, etc. Argument kompletnie z d:cenzura:y wzięty, każdy język ma swoją ilość zapożyczeń z innych języków, zwłaszcza krajów ościennych plus krajów z którymi ma stały kontakt

:and:
Fieska
Fieska
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Jeśli słyszymy po polsku MARKETING to wiemy,że po angielsku też MARKETING naatomiast po niemiecku może brzmieć to zupełnie inaczej :)


po niemiecku marketing to Marketing :wtf: tak samo jak po angielsku.

do matury jeszcze trochę. ale w zeszłym roku musiałam pisać testy. Abschlussprüfungen
z niemieckiego, matematyki i z angielskiego.
maturę będę musiała pisać też i z niemieckiego i z angielskiego.
tak jak w Polsce język polski tak tu niemiecki.
więc ja nie mam co wybierać miedzy tymi dwoma językami.
ewentualnie matura to będę miała albo niemiecki albo hiszpański do wyboru.
tak myślę, bo od przyszłego roku biorę hiszpański :D
DYNAMI3
Posty: 5505 (po ~204 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
DYNAMI3
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: po niemiecku marketing to Marketing tak samo jak po angielsku.

niemiecki też ulega wpływowi kultury anglosaskiej, stąd określenia typu Handy na telefon komórkowy, czy zastąpienie Rechnera swojskim Computerem

:)
Fieska
Fieska
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: ewentualnie matura to będę miała albo niemiecki albo hiszpański do wyboru.


poprawka: albo angielski albo hiszpański
Fieska
Fieska
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Handy na telefon komórkowy, czy zastąpienie Rechnera swojskim Computerem


wiem. ale w sumie większość mówi tu Computer na komputer.
a Handy to chyba niemieckie słowo, z jakiego miało by się słowa wziąć z angielskiego? :woot:
xXxKroplaRosyxXx
xXxKroplaRosyxXx
  5 listopada 2008
nie wiem jak można umieć/rozumieć/lubić niemiecki :mrgreen:
dla mnie to czarna magia. ^^
DYNAMI3
Posty: 5505 (po ~204 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
DYNAMI3
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Handy to chyba niemieckie słowo, z jakiego miało by się słowa wziąć z angielskiego?

OK - "Handy" to dość nietrafiony przykład. "Handy" (pisane z małej, jako przymiotnik) to po angielsku "poręczny", "przydatny", "łatwy do użycia" - ale w niemieckim funkcjonuje rzeczownik die Hand, więc dojść do źródłosłowu das Handy i potrzebna byłaby tu opinia jakiegoś germanisty

:mrgreen:

ale poza Computerem jest też Beamer (projektor), czasownik chillen w znaczeniu "odpoczywania", "downloaden" jako "ściąganie", der Song używane zamiast das Lied usw.
ChuckNorris1991
ChuckNorris1991
  5 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: no, a jeżeli słyszymy po polsku PLAC to można się domyśleć że po niemiecku to PLATZ, MAJSTER to MEISTER

Nie wiem,może się myle,ale słyszałem kiedyś że niektóre zapożyczenia to akurat Niemcy sobie pożyczyli od języka polskiego.I wolę takie zapożyczenia niż z angielskiego na polski.Więc nie podważaj tu moich argumentów.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.