psiborek
psiborek
  28 października 2008 (pierwszy post)

Mam ważne pytanie na język Polski.
Dlaczego piszemy 'Obrazą' a nie Obrazom. Na czym polega różnica miedzy zapisem tych wyrazów.:) Błagam Pomocy!:*

Magdziulaaaa
Magdziulaaaa
  28 października 2008

Obrazą to chodzi tu o obrazę że kogoś obraziliśmy
A obrazom tu chodzi o obrazy w sensie malowidła.
tak mi się wydaje

NatalCia7412
NatalCia7412
  28 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Obrazą to chodzi tu o obrazę że kogoś obraziliśmy A obrazom tu chodzi o obrazy w sensie malowidła. tak mi się wydaje


ale nie które wyrazy piszemy tak samo a mają różne znaczenia.
moim zdaniem chodzi o to, że gdy wyraz jest zakończony na 'ą' to jest to lp. a jak na 'om' to mn. ;)
KORNIK
KORNIK
  28 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 'Obrazą'

obraz - jako jeden przedmiot, taki na ściane - l.poj.

Konto usunięte
Konto usunięte: Obrazom

czyli liczba mnoga, jest kilka obrazów, w liczbie mnogiej na końcu zawsze dodaje się "om" nigdy "ą" ;)

Konto usunięte
Konto usunięte: Obrazą'

może jeszcze chodzić o obrażanie się :)
SkazanaNaBana
Posty: 6330 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
SkazanaNaBana
  28 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte:

jeśli rzeczownik jest w liczbie pojedynczej jak np. książka to w narzędniku (z kim? z czym?) odpowiesz KSIĄŻKĄ a mnie KSIĄŻKOM bo książkom to odmiana liczby mnogiej w celowniku (komu? czemu?).

w przypadku który opisałaś do końca nie wiem czy chodzi ci o obrazę czyli obrażenie kogoś czy obraz.
obrazą piszemy kiedy odmieniamy w narzędniku wyraz OBRAZA natomiast obrazom, kiedy odmieniamy wyraz OBRAZY w celowniku.
SkazanaNaBana
Posty: 6330 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
SkazanaNaBana
  28 października 2008
KORNIK
KORNIK: psiborek: 'Obrazą' obraz - jako jeden przedmiot, taki na ściane - l.poj.

wyjaśnij mi jakim cudem odmienisz wyraz OBRAZ by powstało słowo OBRAZĄ:zonk:
KORNIK
KORNIK
  28 października 2008
SkazanaNaBana
SkazanaNaBana: wyjaśnij mi jakim cudem odmienisz wyraz OBRAZ by powstało słowo OBRAZĄ

aa sorry pomyliło mi się..
źle zacytowałam, miało to być w odniesieniu do słowa "obraz"
SylvOosiaaa
SylvOosiaaa
  29 października 2008

liczba mnoga ma końcówke -om -en pojedyńcza -ę -ą tak mi się przynajmniej wydaje obrazom jako obraz i to jest w dopełnieniu komu? czemu? obrazom liczba mnoga, a obrazą jako obrażać kogoś

SylvOosiaaa
SylvOosiaaa
  29 października 2008

liczbie mnogiej w dopełnieniu będzie obrazom liczby mnogie maja końcówkę -om -en więc nie będzie obrazą tylko obrazom

SylvOosiaaa
SylvOosiaaa
  29 października 2008

pomyliłam się to celownik a nie dopełnienie

OrdinaryGirl69
OrdinaryGirl69
  29 października 2008
Odmień przez przypadki słowo obraz w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej i powiedz mi gdzie żeś dała wyraz 'obrazą'. Bo nie ma czegoś takiego.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.