UstySsia
UstySsia
  23 października 2008 (pierwszy post)

Nie było mnie na lekcji o czasie Perfekt, a na jutro muszę napisać 20 zdań na temat spędzenia mojego dnia.

Gdyby ktoś mógł mi w dwóch, trzech zdaniach napisać jak się takie zdania buduje, na jakimś przykładzie, żebym mogła to napisać, byłabym wdzięczna.

MisiaV
MisiaV
MisiaV
  23 października 2008
http://e-deutsch.pl/czas-przesz%C5%82y-perfekt-r166.htm
Tu masz dokładniej
Fieska
Fieska
  23 października 2008

perfekt to inaczej czas przeszły

np.

Ich bin in die Disco gegangen.

albo

Ich habe gestern die Hausaufgaben nicht gemacht.

jak coś dalej nie rozumiesz to na PW.

dentka91
dentka91
  23 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: bin


Konto usunięte
Konto usunięte: habe

To sa operatory, czy jak to się zwie. Każdy łączy sie z innym przypadkiem.:woot:

Osoba-operator-reszta zdania-Czasownik w 3ej formie.
;)
Fieska
Fieska
  23 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: To sa operatory, czy jak to się zwie. Każdy łączy sie z innym przypadkiem.


że co ?

to są czasowniki pomocne, Hilfsverben - one muszą być w zdaniu w czasie przeszłym.

chyba, że piszesz/mówisz w Präteritum a wiec w Imperfekt czasie przeszłym, który został już zakończony...

to wtedy wystarczy Ci odmiana czasownika np. od arbeiten / arbeitete :tak:
Judytka06
Judytka06
  23 października 2008

O boże niemiecki xD

Milek911
Milek911
  23 października 2008

Omg... Jak ja nie mogę przyswoic niemieckiego. ;)

UkolyszMnieDoSnu
UkolyszMnieDoSnu
  23 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: W perfekt budoiwe zdania masz taka: podmiot + haben/sein+ reszta zdania + czasownik w formie GEczasownik np gekauft a jesli chcesz zadac pytanie w perfekcie to: haben/sein + podmiot + reszta zdania + GEczasownik czasownika posilkowego sein urzywasz w ruchu np do czasownikow fahren gehen a sein do spoczynku sitzen essen :) a) czasowniki zakonczone na -ieren nie maja tego przedrostka GE np studieren - studiert b) czasowniki regularne nierozlaczne zaczynajace sie na be ge er ver zer eht tez nie maja przedrostka GE np besuchen - besucht c) czasowniki rozdzielnie zlozone regularne np aufmachen - aufgemacht aa i z haben zawsze lacza sie czasowniki: *regularne *modalne *zwrotne(sie)


proszę.
xXxKrEiSiAaxXx
xXxKrEiSiAaxXx
  24 października 2008

Fieska jakie korki :]

Fieska
Fieska
  24 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Fieska jakie korki :]


ja mieszkam w Niemczech wiec niemiecki jest dla mnie jak dla Ciebie polski :ziew:
stokroooootka
stokroooootka
  25 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: to są czasowniki pomocne, Hilfsverben - one muszą być w zdaniu w czasie przeszłym

to są czasowniki posiłkowe.
bez komentarza.
Fieska
Fieska
  25 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: bez komentarza.


Im Deutschen sind die Verben haben, werden und sein zur Bildung der Perfekt-, Plusquamperfekt- und Zukunftsformen (Futur) sowie zur Konstruktion des Passivs gebräuchlich. Auch die Kombination mehrerer Hilfsverben ist möglich.

jezeli dalej nie rozumiesz to zapraszam tu !
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.