ThoseWereTheDays
ThoseWereTheDays
  19 października 2008 (pierwszy post)

Mam zadanie z polskiego do zrobienia, m.in. to:

Podaj jak najwięcej przykładów nawiązań językowych, tematycznych, problemowych i innych ukazujących związek współczesności z kulturą antyczną.

Mógłby mi ktoś podać przykład jeden? Dalej bym sama zrobiła opierając się na tym, bo nie wiem, czy dobrze rozumuję.

bflowers
bflowers
  19 października 2008

Nie wiem, czy idę dobrym tropem, ale wydaję mi się, że przykładem może być to, że na literaturze antycznej wzorowało się wielu pisarzy w późniejszych epokach ( choćby Kochanowski ). Równie dobrze można by podać przykład "Antygony", jako dzieła o ponadczasowej problematyce (problem władzy, bezprawia, rządzący i rządzeni, rozum kontra uczucie etc.) . Powstał archetyp rycerza, analogicznie dzisiejszego żołnierza, można by tak przyjąć :mrgreen: [Hektor]
Równie ważne są ideały antyczne, które dziś nadal są aktualne. Chociażby Odyseusz - dzięki jego kreatywności zdobyto Troję, może stanowić autorytet dla taktyków wojskowych :ziober2:

BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  19 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Mam zadanie z polskiego do zrobienia, m.in. to: Podaj jak najwięcej przykładów nawiązań językowych, tematycznych, problemowych i innych ukazujących związek współczesności z kulturą antyczną. Mógłby mi ktoś podać przykład jeden? Dalej bym sama zrobiła opierając się na tym, bo nie wiem, czy dobrze rozumuję.

- wspolczenie funkcjonuja zaczerpnete z mitologi zwroty typu 'kon trojanski', 'syzyfowa prace'...
- generlanie cala literatura antyczna w swym przekazie jest dzisiaj aktualna
- z antyku wywodzi sie teatr,ktory od tamtych czasow nieco zmodyfikowany funkcjonuje takze we wspolczesnosci...

Konto usunięte
Konto usunięte: Nie wiem, czy idę dobrym tropem, ale wydaję mi się, że przykładem może być to, że na literaturze antycznej wzorowało się wielu pisarzy w późniejszych epokach ( choćby Kochanowski )

A od kiedy Kochanowaki to wspolczesnosc? :woot:
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
bflowers
bflowers
  19 października 2008
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: A od kiedy Kochanowaki to wspolczesnosc?

Chodziło mi o jedną z kolejnych epok, o czerpanie z antyku. No, że w praktycznie każdej korzystali z z antycznych wzorów i tak mi się "Odprawa Posłów Greckich" przypomniała :lol2: Zaraz poszukam bardziej współczesnych przykładów ;P
BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  19 października 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Chodziło mi o jedną z kolejnych epok, o czerpanie z antyku. No, że w praktycznie każdej korzystali z z antycznych wzorów i tak mi się "Odprawa Posłów Greckich" przypomniała Zaraz poszukam bardziej współczesnych przykładów ;P

Renesans (Oswiecenie) ogolnie bylo calkowitym powrotem do antyku zarowno pod katem literatury, malarstwa, rzezby, architektury etc... wiec tych przykladow mozna przytaczac w nieskonczonosc... :)
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
bflowers
bflowers
  19 października 2008

Broniewski "Do poezji" - motyw Ikara, "Wciąż o Ikarach głoszą" Brylla też chyba.
Miłosz w "Traktacie poetyckim" wykorzystuje archetyp Prometeusza, tak jak Herbert w "Starym Prometeuszu", ale ten już ironicznie :woot:

ThoseWereTheDays
ThoseWereTheDays
  19 października 2008

Dopiero wchodzę,bo robiłam kolejne zadania!

Konto usunięte
Konto usunięte:


BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh:

dziękuję Wam :calusek:
Idę się wezmę teraz za to zadanie, bardzo mi pomogłyście :mrgreen: :*

BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: A od kiedy Kochanowaki to wspolczesnosc?

o nim myślę, że mogłabym też napisać, bo to było później mimo wszystko.
BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  19 października 2008

ze wspolczesnej architektury jeszcze mozesz wspomniec o kolumnach... moze malo istotne, ale w dziesiejszym budownictwie, rowniez sie je stosuje :)

Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.