Babsy
Babsy
  22 lutego 2011 (pierwszy post)

Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza?

Każda z nas przed dokonaniem zakupu biustonosza, powinna odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań odnośnie rozmiaru:

1. Czy obwód biustonosza jest ścisły i prostopadły do kręgosłupa, czyli czy zapięcie nie podjeżdża do góry?
2. Czy miseczka obejmuje całą pierś?
3. Czy fiszbiny nie wbijają się w ciało pod pachą?
4. Czy biustonosz w środkowej części, między piersiami, ściśle przylega do mostka?
5. Czy biust nie „wylewa się” nad górną lub boczną krawędź miseczki (czy nie tworzą się tzw. „bułki”)?
6. Czy ramiączka biustonosza nie wbijają się w ciało?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałaś „TAK”, to znaczy, że biustonosz, który zamierzasz kupić jest w odpowiednim rozmiarze.
W przeciwnym razie powinnaś poszukać innego rozmiaru, kierując się poniższymi wskazówkami. Pamiętaj, aby wszystkie poniższe zasady były spełnione, ponieważ źle dobrany biustonosz może powodować szereg dolegliwości, które z czasem mogą stać się naprawdę uciążliwe, jak bóle pleców, skrzywienie kręgosłupa czy bóle głowy, spowodowane zbyt dużym obciążeniem i naciskiem na nerwy. Poza tym biust wygląda wtedy nieestetycznie, obwisa i traci jędrność.

Zatem do dzieła !!!

OBWÓD

Obwód to najważniejszy element biustonosza, to na nim opiera się 90% ciężaru piersi. I to właśnie obwód (a nie ramiączka !!!) utrzymuje biustonosz we właściwym miejscu, zapewniając właściwe podtrzymanie biustu. W celu ustalenia prawidłowego obwodu zmierz się pod biustem na wydechu, jak najściślej. Od wyniku odejmij 5 cm, np. jeśli Twój obwód po zmierzeniu to 78 cm, to po odjęciu 5 cm otrzymasz 73 cm. Wynik zawsze zaokrąglij w dół do najbliższego rozmiaru. W tym przypadku będzie to 70 cm. Tak obliczony obwód daje pewność, że biustonosz nie będzie za luźny. Pamiętaj, że prawidłowo dobrany biustonosz powinien ciasno opinać obwód, a gdy jest nowy powinien być zapięty na "najluźniejszą" haftkę. Nie może też utrudniać oddychania lub ranić ciała. Pamiętaj jednak, że miseczka np. F przy obwodzie 70 to zupełnie inne F niż przy obwodzie 80. Zatem po ustaleniu odpowiedniego obwodu biustonosza powinnaś ustalić również nowy rozmiar miseczki.

MISECZKI

Dobierając rozmiar miseczki, musisz znów dokonać pomiaru. Tym razem zmierz obwód w biuście jak najluźniej, w jego najszerszym miejscu. Jeśli obwód Twojego biustu wynosi np. 96 cm, a pod biustem (zmierzony wg powyższych zasad) 70 cm, to powinnaś wybrać rozmiar biustonosza 70F lub 70 FF. Warto wypróbować oba te rozmiary i zdecydować, który z nich układa się lepiej. Pamiętaj, że tabela jest punktem wyjścia do ustalenia właściwego rozmiaru. Ostateczną decyzję, czy biustonosz leży właściwie, podejmujesz mierząc go!
Miseczka stanika powinna obejmować całą pierś – koniec fiszbiny musi celować w środek pachy. Jeśli fiszbina wbija się w pierś i tworzą się „bułki”, oznacza to, że miseczka jest za mała. Pierś nie może też „wylewać się” górą lub bokiem. Jeśli tak się dzieje, również oznacza to, że miseczka jest zbyt mała. Nigdy nie idź na kompromis, godząc się na „nieco za małą” miseczkę. Lepiej wybrać odrobinę za dużą, ponieważ przy odpowiednio dobranym rozmiarze, biust z czasem „migruje” i pierś „dorośnie” do tej większej miseczki.

RAMIĄCZKA

Pamiętaj! Dobrze dobrany rozmiar biustonosza to odpowiedni obwód pod biustem, który jest fundamentem dla całego biustonosza i utrzymuje biust na właściwym miejscu. Nie daj sobie nigdy wmówić, że jeśli obwód jest za luźny, to wystarczy podciągnąć ramiączka!!! Jeśli bowiem ramiączka będą wbijać się w ciało, może to w przyszłości doprowadzić do różnych schorzeń. Ramiączka powinny tylko lekko podtrzymywać biustonosz, wystarczy zatem, że naciągniesz je tylko do momentu, kiedy nie będą się zsuwać. Nie mogą natomiast w żadnym wypadku wbijać się w skórę.

Powyższe wskazówki mają służyć tylko jako Twój elementarz, a nie wyrocznia. Dobór biustonosza jest bowiem sprawą bardzo indywidualną, zależy od budowy biustu. Wiadomo przecież, że każda z nas jest inna i to, co dobre dla koleżanki, nie musi być dobre dla Ciebie. Nie zniechęcaj się więc pierwszym niepowodzeniem, tylko przymierzaj, próbuj, porównuj. W końcu znajdziesz biustonosz odpowiedni dla Twojego biustu.
I zobaczysz jak wtedy zmieni się Twoje samopoczucie, biust będzie pełniejszy, postawa bardziej wyprostowana, a ubrania będą lepiej leżały!
http://www.dopasowana.pl/data/include/cms/polska-tabela.gif
źródło magic-bra.pl

a Wy? czy znacie swoj idealny rozmiar? korzystalyscie z brafittingu? czy tez uwazacie to za tracenie czasu i zbedny kaprys?

agoosiaaa
agoosiaaa
  22 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: 30 są ok;d

no co, angielska rozmiarowka :jezyk2:
BreakMyFall18
BreakMyFall18
  22 lutego 2011

Ja mam B70 (B32) :-) i chyba najmniejszy tu biust :P ale za to bardzo jędrny, kształtny i sterczący :-)
ale nawet się cieszę bo mam wymagane w biuście 90 cm... ostatnio chyba 92 bo trochę są większe (przynajmniej tak mi Piotruś mówi:D). :-)
a znowu moja siostra to ma chyba H...
ale szczerze? wole być szczupła z małym biustem niż grubsza z dużym albo niewymiarowa..
jestem zadowolona :-) nawet :P

BreakMyFall18
BreakMyFall18
  22 lutego 2011

chociaż wiecie co? teraz tak myśle, dużo staników z B mi nie obejmuje całej piersi, czasem z boku lubi trochę wyłazić mimo, że pod biustem jest dobrze i nie zsuwa się itp, pewnie mogłabym nosić C ale nigdy nie mierzyłam więc nie wiem :woot:

Babsy
Babsy
  22 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Ja mam B70 (B32) :-) i chyba najmniejszy tu biust :P ale za to bardzo jędrny, kształtny i sterczący :-) ale nawet się cieszę bo mam wymagane w biuście 90 cm... ostatnio chyba 92 bo trochę są większe (przynajmniej tak mi Piotruś mówi:D). :-) a znowu moja siostra to ma chyba H... ale szczerze? wole być szczupła z małym biustem niż grubsza z dużym albo niewymiarowa.. jestem zadowolona :-) nawet :P

patrzac w tabelke, wychodzi, ze masz 70DD kochana:)
BreakMyFall18
BreakMyFall18
  22 lutego 2011
Babsy
Babsy: patrzac w tabelke, wychodzi, ze masz 70DD kochana:)

właśnie nie wiem jak to się mierzy?
ja mam obwód W BIUŚCIE 92 a pod biustem nie wiem ile ale biustonosz kupuje zawsze B70.
agoosiaaa
agoosiaaa
  22 lutego 2011
Babsy
Babsy: ale nawet się cieszę bo mam wymagane w biuście 90 cm... ostatnio chyba 92 bo trochę są większe (przynajmniej tak mi Piotruś mówi:D). :-)

nie zeby cos ale smiac mi sie chce z tej wypowiedzi.
BreakMyFall18
BreakMyFall18
  22 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: nie zeby cos ale smiac mi sie chce z tej wypowiedzi.

mi tez ;P ja na ogol jestem 'smieszna' ;P przytłam 5 kg i wszędzie mi poszło w górę na obwodzie, uda, biust itd więc te 2 cm jest na pewno więcej :P a moze nawet wiecej? :woot: nie wiem musialabym zmierzyc :D
agoosiaaa
agoosiaaa
  22 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: mi tez ;P ja na ogol jestem 'smieszna' ;P przytłam 5 kg i wszędzie mi poszło w górę na obwodzie, uda, biust itd więc te 2 cm jest na pewno więcej :P a moze nawet wiecej? nie wiem musialabym zmierzyc :D

to sie zmierz :D

Konto usunięte
Konto usunięte: właśnie nie wiem jak to się mierzy? ja mam obwód W BIUŚCIE 92 a pod biustem nie wiem ile ale biustonosz kupuje zawsze B70.

mierzysz obwod w biuscie - w twoim przypadku mowisz ze masz 92 cm
i pod biustem, na wydechu - tyle ile ci wyjdzie np. 72 cm czy iles tam - zaokraglasz w dol i wychodzi ci obwod.
patrzysz w tabelke i ci wychodzi jaki stanik powinnas nosci :)
AvantQueTuDis
AvantQueTuDis
  22 lutego 2011

Wychodzi na to, ze nosze prawidłowo :mrgreen:

BreakMyFall18
BreakMyFall18
  22 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: to sie zmierz :D

nie czuje w sumie takiej potrzeby ;P ja nie widze aby piersi sie powiększyły ale moj Piotrek mowi że 'jego wprawna ręka' zauwaza zmiany :woot:
nie wiem ;P

nie wiem czy mam miare w domu bo sama jestem ciekawa :D
agoosiaaa
agoosiaaa
  22 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: nie czuje w sumie takiej potrzeby ;P ja nie widze aby piersi sie powiększyły ale moj Piotrek mowi że 'jego wprawna ręka' zauwaza zmiany nie wiem ;P nie wiem czy mam miare w domu bo sama jestem ciekawa :D

tzn noszenie odpowiedniego rozmiaru stanika to lepiej dla ciebie ogolnie, bo np jesli nosisz za mala miseczke to moze to powodowac ''migracje'' piersi na plecy czy cos w tym stylu :P
ja tam facetom nie wierze w to, czy cycki sa wieksze czy mniejsze, bo oni tak sie znaja :lol2:
BreakMyFall18
BreakMyFall18
  22 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: tzn noszenie odpowiedniego rozmiaru stanika to lepiej dla ciebie ogolnie, bo np jesli nosisz za mala miseczke to moze to powodowac ''migracje'' piersi na plecy czy cos w tym stylu :P

no nie wiem zawsze kupuje B70 D to mi sie takie wielgachne wydaje :woot:
nie sądze aby było na mnie dobre :D
jak juz to C.

Konto usunięte
Konto usunięte: ja tam facetom nie wierze w to, czy cycki sa wieksze czy mniejsze, bo oni tak sie znaja

a mi sie wydaje, ze po dotyku predzej facet sie skapnie niz ja :D
agoosiaaa
agoosiaaa
  22 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: no nie wiem zawsze kupuje B70 D to mi sie takie wielgachne wydaje nie sądze aby było na mnie dobre :D jak juz to C.

wiesz, dopoki nie przymierzysz to sie nie dowiesz :)

Konto usunięte
Konto usunięte: a mi sie wydaje, ze po dotyku predzej facet sie skapnie niz ja :D

bo ja wiem... malo prawdopodobne :D
BreakMyFall18
BreakMyFall18
  22 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: bo ja wiem... malo prawdopodobne :D

moim zdaniem to tak samo jak włosami, sama nie zauważyasz jak rosną (oprócz odrostu) ale chodzi mi o długość, ale u kogos to widac np u faceta :P
agoosiaaa
agoosiaaa
  22 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: moim zdaniem to tak samo jak włosami, sama nie zauważyasz jak rosną (oprócz odrostu) ale chodzi mi o długość, ale u kogos to widac np u faceta :P

jak bylam scieta na faceta to tez od razu widac bylo jak rosly :jezyk2:
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.