agoosiaaa
agoosiaaa
  25 kwietnia 2013 (pierwszy post)
Hej ho :)


Chirurgia plastyczna: najciekawsze zabiegi od czasów starożytnych.


1.
Starożytny Egipt 1200 p.n.e.
Pierwsza operacja nie została wykonana za życia osoby operowanej. Wysuszone, zmumifikowane zwłoki Ramzesa II zostały poddane zabiegowi, który miał na celu rekonstrukcję charakterystycznej części jego twarzy. Pod skórę nosa wszczepiono mu drobne kości i nasiona, aby nadać mu pierwotny, wydłużony kształt.



2.
Indie IV wiek p.n.e.
W czasach, gdy za różne przewinienia karano odcięcieciem nosa czy uszu, żył hinduski lekarz, Sushruta. Swoje zabiegi chirurg opisał w tekście 'Sushruta Samhita'. Do rekonstrukcji nosa (na tym się skupiał głównie) wykorzystywał skórę z policzka lub czoła, którą przyszywał w miejsce ubytku. W nozdrza następnie wkładał dwie ułatwiające oddychanie rurki - na czas zagojenia się rany.



3.
Rzym I wiek p.n.e.
Znani z afirmacji piękna ludzkiego ciała Rzymianie nie bali się modyfikacji. Wszelkie niedoskonałości ciała były obiektem drwin, dlatego też rzymscy chirurdzy plastyczni cieszyli się popularnością. Usuwanie blizn - zwłaszcza z pleców (oznaka hańby), deformacji narządów płciowych, zmniejszenie ginekomastii, rekonstrukcje skóry nosa poprzez przeszczep skóry oraz ucha. Zabiegi opisane zostały przez Aulusa Cornelisa Celsusa.



4.
Rzym II i III wiek
Prawdziwa obsesja na punkcie modyfikacji ciała opanowała Rzymian za czasów słynnego lekarza Galena, który dokonywał sekcji małp w celu wzbogacenia wiedzy o ludzkim ciele. Do kanonu operacji z zakresu chirurgii plastycznej doszła m.in. korekta powiek - czystko kosmetyczny zabieg. Niestety, przetrwało tylko ok. 20 z 600 tekstów Galena i procedury, jakie stosował, nie są do końca znane.



5.
Sredniowiecze
W tym czasie chirurgia plastyczna uważana była za sztukę grzeszną i pogańską. Modyfikacja ciała była karana. W połowie XIV w. wybuchła zaraza, która pochłonęła ok. 20 mln ludzi. Powoli nastąpił ponowny rozwój chirurgii, choć estetyczna wciąż była zakazana.



6.
Sycylia XV wiek
Niezgodnie z prawem Kościoła Antonio Branca dokonał rekonstrukcji nosa wykorzystując płat skóry z ramienia. "Metoda włoska" wiązała się z mniejszą ilością blizn, lecz powodowała cierpienie - operowany musiał trzymać przez 20 dni rękę na wysokości głowy.



7.
Turcja XV wiek
Şerefeddin Sabuncuoglu opublikował swoje teksty w wieku 80 lat. Jako pierwszy zilustrował zabiegi mające na celu uniknięcie deformacji twarzy po różnych złamaniach.



8.
Włochy XVI wiek
Ciąg dalszy "metody włoskiej". Gaspare Tagliacozzi opublikował pierwszy czysto medyczny tekst na temat chirurgii plastycznej. Rekonstruował nosy i usta (te pierwsze były "słabo umocowane" - potrafiły odpaść np. podczas dmuchania). Potępiany przez Kościół, po śmierci nie został pochowany na cmentarzu.
Europa XVII - XVIII wiek



9.
Europa XVII - XVIII wiek
Lekarze brytyjscy, którzy byli świadkami rekonstrukcji nosa podczas wyprawy do Indii, na nowo zapoczątkowali trend na chirurgię plastyczną na Starym Kontynencie (w Europie plastyka była zakazana, zaś w Azji nieprzerwanie ją stosowano). Chirurg Karl Ferdinand Graefe po raz pierwszy użył w swoim tekście określeń chirurgia "plastyczna" i "korekcja". Rekonstruowane przez niego nosy były tak samo niestabilne jak te, które wykonywał Tagliacozzi.



10.
Stany Zjednoczone 1820 - 1840 rok
John Peter Mettauer wraz z synami założył w Virgini klinikę specjalizującą się w usuwaniu anomalii narządów płciowych. Przeprowadzono tam również pierwszą udaną operację rozszczepu podniebienia, która okazała się wielkim krokiem w chirurgii rekonstrukcyjnej. Mettauer zyskał miano pierwszego chirurga plastycznego.



11.
Londyn 1910 - 1950 rok
Harold Gillies próbował rekonstruować elementy twarzy i ciała żołnierzy poszkodowanych podczas obu wojen światowych. Jako pierwszy dokonał też operacji zmiany płci z kobiety na mężczyznę w 1946r. oraz z mężczyzny na kobietę w 1951r. Jego metoda, polegająca na nałożeniu na daną partię twarzy kawałka zdrowej skóry, stosowana była przez ok. 40 lat.



1. Wiedzieliscie od jak dawna stosowana byla chirurgia plastyczna?
2. Macie w planach ''upiekszenie'' czegos w taki wlasnie sposob?
3. Mozecie wrzucac zdjecia najbardziej szokujacych wynikow operacji plastycznych xD


Pozdrawiam, Aga :)
pijana
pijana
  25 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Wiedzieliscie od jak dawna stosowana byla chirurgia plastyczna? 2. Macie w planach ''upiekszenie'' czegos w taki wlasnie sposob? 3. Mozecie wrzucac zdjecia najbardziej szokujacych wynikow operacji plastycznych xD

1. Nie i nie chcę sobie wyobrażać jak niektóre z tych zabiegów wyglądały w tak odległych czasach ^^
2. Nie mam i oby tak dalej :D
3.
w00tjump
w00tjump
  25 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Wiedzieliscie od jak dawna stosowana byla chirurgia plastyczna?

antycznych czasów się nie spodziewałam, ciężko uwierzyć w powodzenie w jakimkolwiek stopniu przy tak niskiej wiedzy medycznej i możłiwościach.
Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Macie w planach ''upiekszenie'' czegos w taki wlasnie sposob?

nie wiem. chętnie bym sobie poprawiła okolice brody, dolnej szczęki. cofnięta jest. ale nie wiem, czy kiedys sie na to zdecyduje. duzy koszt, i jednak fakt, ze to operacja + oczywiście czesto bolesna rekonwalescencja...
Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Mozecie wrzucac zdjecia najbardziej szokujacych wynikow operacji plastycznych xD


Paulinessa
Paulinessa
  25 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Wiedzieliscie od jak dawna stosowana byla chirurgia plastyczna? 2. Macie w planach ''upiekszenie'' czegos w taki wlasnie sposob? 3. Mozecie wrzucac zdjecia najbardziej szokujacych wynikow operacji plastycznych xD

1. Nie i trochę się szoknęłam :D
2. Szczerze mówiąc, zrobiłabym sobie korektę powiek
3.
razotka
razotka
  25 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Macie w planach ''upiekszenie'' czegos w taki wlasnie sposob?


Mam nadzieję, że samo dbanie o siebie, racjonalne odżywanie się i stosowanie odpowiednich kosmetyków wystarczy :)
styka51
styka51
  26 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Wiedzieliscie od jak dawna stosowana byla chirurgia plastyczna? 2. Macie w planach ''upiekszenie'' czegos w taki wlasnie sposob? 3. Mozecie wrzucac zdjecia najbardziej szokujacych wynikow operacji plastycznych xD


1. Nieeee.. serio nie miałam pojęcia, że od tak dawna się takie zabiegi przeprowadza. Myślałam, że to nasze czasy prowadziły taką modę.
2. Nos bym sobie zmniejszyła, prawe ucho poprawiła i chyba to wszystko. W każdym razie z roku na rok jest tego mniej;p
3. Boję się :ninja:
charliethegirl
charliethegirl
  28 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Wiedzieliscie od jak dawna stosowana byla chirurgia plastyczna? 2. Macie w planach ''upiekszenie'' czegos w taki wlasnie sposob?

1. Nie, aż jestem zszokowana.
2. Jasne! Cycki muszę zrobić.
massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  29 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: Wiedzieliscie od jak dawna stosowana byla chirurgia plastyczna

Nie.
Konto usunięte
Konto usunięte: Macie w planach ''upiekszenie'' czegos w taki wlasnie sposob

Tak.

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

arek25
arek25
  29 kwietnia 2013

hej poiszemy....

arek25
arek25
  29 kwietnia 2013

mam pytanko do ciebie

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.