AsiorWRO
AsiorWRO
  19 kwietnia 2013 (pierwszy post)

Nie wiedziałem do jakiego działu podczepić ten temat więc wybrałem najbardziej zbliżony. Na Haydzi'e nie ma poważnych ludzi d83dde1c dlatego założyłem ten temat tutaj.

Ma ktoś przeżycia z takiego zabiegu? http://www.youtube.com/watch?v=O7CQH5c5fXE

Interesuje mnie parę spraw:
1. Czy laser wstrzymuje pracę w razie przypadkowego poruszenia gałki ocznej?
2. Z jaką dokładnością potrafi ta maszyna skorygować wadę? (okulary dobiera się co 0.25 dioptrii)
3. Kto i w jakich przypadkach może sobie pozwolić na ponowną korekcję wady wzroku. (rogówka ma swoją grubość, nie można ją przycinać laserem w nieskończoność, przecież)

massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  19 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: Na Haydzi'e nie ma poważnych ludzi

Dziekuje w imieniu "ludzi MiU" (xD) za komplement

Zdecydowales sie juz na LASIK? Rozmawiales z lekarzem czy rozpatrujesz inne metody laserowej korygacji oczu? Badales juz grubosc rogowki?

1. Nie. Laser ma tak szybki system trackujacy, ze nadaza za Twoim okiem.

2. Zalezy od wady. Przy duzych wadach (-6 - -10) ta metoda jest zazwyczaj odradzana z tego wzgledu, ze musialaby byc usunieta zbyt duza wartswa tkanki rogowki. Stad tez moje pytanie wyzej, najpierw musialbys zbadac rogowke i dowiedziec sie bezposrednio od lekarza. Ogolnie ciezko to okreslic, bo to kwestia indywidualna.

3. Tak, w wiekszosci przypadkow. Jesli nie bylo komplikacji podczas pierwszej operacji. Jesli jednak komplikacje wystapily (suche oczy, podwojna wizja itp.) musi dojsc do kompletnej rehabilitacji zanim mozna operacje powtorzyc. Przy kazdej laserowej operacji oczu (nie tylko LASIK) zawsze obowiazkowa jest konsultacja i badanie z wykwalifikowanym lekarzem.

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

AsiorWRO
AsiorWRO
  19 kwietnia 2013
Ostatnio edytowany: 1 stycznia 1970
massacre
massacre: zawsze obowiazkowa jest konsultacja i badanie z wykwalifikowanym lekarzem


A po czym poznać wykwalifikowanego lekarza? Tylko zanim zaczniecie mi tu marudzić i wzdychać to przypomnę, że mówimy o oku d83dde09
AsiorWRO
AsiorWRO
  19 kwietnia 2013

Jeszcze jedno pytanie. Lekarz który oddziela wierzchnią warstwę oka od rogówki patrzy przez a la mikroskop którego ogniskowe są w osi z ogniskową oka (czyt. równolegle w jednej linii). Grubość tej warstewki to kilka setnych milimetra i przyrząd którym to robi jest metalowy. Proste pytanie na które odpowiedź mnie niesamowicie uspokoi. W jaki sposób jest on w stanie ocenić odległość pomiędzy tą właśnie warstewką a rogówką patrząc w oko na wprost a nie od boku d83dde33 Jest to dla mnie coś nie pojętego przeczącego wszelkim prawom logiki a jednak ich skuteczność jest duża.

Ps. Samo oglądanie filmów z zabiegu powoduje u mnie dziwne napięcie które mam wrażenie może skończyć się nerwicą d83dde04 Staram się zebrać jak najwięcej informacji, zrozumieć jak najwięcej i przez to uspokoić się jak najbardziej żeby zastygnąć kiedyś na stole jak krokodyl bez nadciśnienia d83dde04 Sram pod siebie, bo części zamiennych nie znajdą nawet w Japonii.

massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  20 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: A po czym poznać wykwalifikowanego lekarza?


Po jego kwalifikacjach i statystykach. Zyje w Anglii, tutaj operacje LASIK sa miedzy innymi przeprowadzane normalnie w szpitalach NHS (odpowiednik polskiego NFZ), jesli decydowalabym sie jednak na operacje w prywatnym szpitalu, na pewno zrobilabym dokladny check up. Z lekarzami jest tak jak z kazdymi innymi profesjonalistami, wiec nie widze problemu w tym, zeby wiedziec jak sprawdzic ich rzetelnosc. Nie wiem jak to sprawdzic w Polsce. W Anglii dobrze jest gdy okulista nalezy do NHS Consultant Ophthalmic Surgeons, co oznacza, ze przebyl minimum 8 lat treningu miedzy innymi w dzieidzinie operacji laserowych.
Konto usunięte
Konto usunięte: Staram się zebrać jak najwięcej informacji


Bardzo dobrze. Dzieki zdobytym informacjom bedziesz wiedzial jakie pytania zadawac, choc porzadny chirurg okulista odpowie bez problemu na wszystkie Twoje watpliwosci.

Konto usunięte
Konto usunięte: W jaki sposób jest on w stanie ocenić odległość pomiędzy tą właśnie warstewką a rogówką patrząc w oko na wprost a nie od boku


Masz na mysli topografie rogowki? Badaja caly ksztalt i moc rogowki, dzieki mapie koloru.

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

AsiorWRO
AsiorWRO
  21 kwietnia 2013
Ostatnio edytowany: 1 stycznia 1970
massacre
massacre: Masz na mysli topografie rogowki?


Nie, chodzi mi o kształt d83dde0a Chodzi mi o oddzielanie pierwszej warstwy oka żeby mógł się dobrać laserem do rogówki. Robi to czymś metalowym a żeby trafić w coś od boku nie można patrzeć na to coś na wprost tylko trzeba patrzeć od boku. Warstewka którą ściąga żeby dobrać się do rogówki ma kilka setnych milimetra. Trafić w nią to prawie jak wygrać w totolotka a jednak lekarze masowo trzaskają te zabiegi i większość pacjentów jest zadowolonych. Ja nie, bo nie wiem jak oni to robią d83dde0c Za uja się nie położę na stole jak nie zrozumiem jak to możliwe i uj d83dde04

Sam jestem fachurą i wiem, że powstrzymanie ręki od jakichkolwiek drgań jest NIE MOŻLIWE z powodu choćby nawet ciśnienia tętniczego d83dde0c
Bayje
Bayje
  22 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: Czy laser wstrzymuje pracę w razie przypadkowego poruszenia gałki ocznej?


Z tego co ja wiem to dostaje się 'jakby' kropke znieczulające które powodują drętwienie i przez kilka minut nie masz 'jakby' czucia w oku więc i przypadkowo oko się nie poruszy by 'laser' wypalił Ci oko.

Konto usunięte
Konto usunięte: Z jaką dokładnością potrafi ta maszyna skorygować wadę? (okulary dobiera się co 0.25 dioptrii


Przy małych wadach tego zabiegu się nie robi. W moim przypadku ja mam -0,25 i po prostu nie jest to 'opłacalne' ale to jak pójdziesz do lekarza który Cie zakwalifikuje do zabiegu... lub nie i poda przyczynę.

Konto usunięte
Konto usunięte: A po czym poznać wykwalifikowanego lekarza?

Widze, że mieszkasz we Wrocławiu - mam jednego znajomego co był akurat we Wrocławiu na laserze - jak chcesz mogę się go zapytać gdzie robił ile płacił jaką miał wadę a jaką ma teraz ...
massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  22 kwietnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: Z tego co ja wiem to dostaje się 'jakby' kropke znieczulające które powodują drętwienie i przez kilka minut nie masz 'jakby' czucia w oku więc i przypadkowo oko się nie poruszy by 'laser' wypalił Ci oko


chyba nie piszesz o LASIK
Konto usunięte
Konto usunięte: Ja nie, bo nie wiem jak oni to robią Za uja się nie położę na stole jak nie zrozumiem jak to możliwe i uj

Przeciez masz konsultacje zanim ktokolwiek bedzie Cie kladl na stol. Nie rozumiem, dlaczego nie mozesz zadac wszystkich nurtujacych Cie pytan przy konsultacji? Konsultacje sa darmowe i nie zobowiazuja do niczego, zawsze pozniej mozesz zdobyta wiedze zweryfikowac.
Konto usunięte
Konto usunięte: powstrzymanie ręki od jakichkolwiek drgań jest NIE MOŻLIWE


Gdyby faktycznie to mialo wplyw na kazda operacje, chirurdzy mieliby ogromna statystyke smiertelnosci ich operacji, co za tym idzie, zarabialiby tyle, co kasjerki w Biedronce.

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

Bayje
Bayje
  22 kwietnia 2013
massacre
massacre: chyba nie piszesz o LASIK

oglądałam kilka takich zabiegów w TV, w Internecie i zakrapiali czymś oko i gościu coś mówił, że to jest jakiś środek znieczulający i jakby 'usypiający' oko - bo potem kładli takie dziwne szczypce na oczy i kilka minut po zabiegu było po wszystkim. Fakt nie wiem czy to był LASIK czy LASEK ...



Zresztą dla mnie to nie ma znaczenia bo jak zobaczyłam ten zabieg to od samego patrzenia w gacie narobiłam. :ziober2:

Kardashianka też miała ten zabieg było w jednym z odcinków.
AsiorWRO
AsiorWRO
  22 kwietnia 2013
massacre
massacre: Gdyby faktycznie to mialo wplyw na kazda operacje, chirurdzy mieliby ogromna statystyke smiertelnosci ich operacji, co za tym idzie, zarabialiby tyle, co kasjerki w Biedronce


Piękna, nie filozuj, dobrze? Wyciąć wyrostek to nie to samo co grzebać w oku. Dzięki za niusa o darmowych konsultacjach d83dde18
massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  22 kwietnia 2013

Wyrostek to chyba najprostsza operacja, wiec trochę ograniczyłeś prace chirurgów tym samym im ubliżając. Nigdy nie filozofuje, moje wnioski są jasne. Powodzenia z oczami.

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

Bayje
Bayje
  23 kwietnia 2013
massacre
massacre: Wyrostek to chyba najprostsza operacja

Niech się też mmaryjka wypowie ale jak moja koleżanka miała bóle w tych okolicach to wycięcie wyrostka miała prawie, że natychmiastowo a nie tak jak w przypadku takiego 'kosmetycznego' zabiegu na oczy.
Masz pierwsza konsultacje, potem badania i badania ... a ewentualnie kilka tygodnie później zabieg...
massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  23 kwietnia 2013

Mówisz o operacji, gdzie pojawiają sie komplikacje. Pomijając je, jest to jedna z najprostszych operacji. Nie trzeba tu zdania lekarza, to dosc oczywista wiedza ogólna ;)

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

Bayje
Bayje
  23 kwietnia 2013
massacre
massacre: Nie trzeba tu zdania lekarza, to dosc oczywista wiedza ogólna ;)

bardziej chodziło mi o to, żeby mmaryjka uświadomiła kolege, że bez jakiejkolwiek wizyty kontrolnej czy badań nikt mu nie będzie grzebał w oku JAK NIE BĘDZIE CHCIAŁ a wyrostek to sprawa ... awaryjna nie decydujesz kiedy masz bóle :ziober2:, muszą Cie operować bo inaczej się zwiniesz jak postrzelony gołąb.
AsiorWRO
AsiorWRO
  23 kwietnia 2013
massacre
massacre: Nigdy nie filozofuje, moje wnioski są jasne


Są tak jasne, że zdecydowałaś się na operację bez odpowiedniej wiedzy. Jasne, że można zaufać lekarzowi i modlić się o powodzenie ale dla mnie to zdecydowanie za mało, na takie numery zdecydowałbym się tylko w razie konieczności.

massacre
massacre: Wyrostek to chyba najprostsza operacja, wiec trochę ograniczyłeś prace chirurgów tym samym im ubliżając


Szczerze mówiąc we du...ie mam zranione uczucia kogokolwiek jeśli chodzi o moje zdrowie. Poza tym co to za lekarz, który nie potrafi wyłączyć emocji? Jak jest wrażliwy to do randki w ciemno jako prowadzący a nie na salę operacyjną.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.