| Fotka.com
Kalida
Kalida
  24 January 2011 (pierwszy post)
Tak nagrywano czołówkę MGM w 1924 roku


Najsłynniejsza filmowa czołówka ma długą historię. Pierwsze logo z ryczącym lwem stworzył w 1916 roku Howard Dietz dla studia Goldwyn Pictures. Ruchoma czołówka powstała już w 1924 roku dla Metro-Goldwyn-Mayer, ale ryk lwa widzowie mogli usłyszeć dopiero w 1928 roku.


Motto studia, łacińskie "Art Gratia Artis" oznacza "sztuka dla sztuki". Było one użyte w pierwszej wersji loga z lwem Leo (maskotka uniwersytetu Columbia). Leo miał swoich następców: Jackiego, Tannera, George'a i aktualnego do dziś lwa, którego także nazwano Leo.


Do historii przeszło zdjęcie lwa MGM reżyserowanego przez Alfreda Hitchcocka. Zostało ono najprawdopodobniej zrobione w 1959 roku, kiedy mistrz suspensu kręcił dla MGM "Północ, północny zachód". Plotka mówi, że lew został zastrzelony specjalnie dla Hitchckocka, który miał później paradować w jego skórze.


Metro-Goldwyn-Mayer jest jednym z najstarszych studiów filmowych. Jego założycielami byli urodzony w Warszawie Samuel Goldwyn, Marcus Loew i Louis B. Mayer. W swoich najlepszych latach przedsiębiorstwo produkowało 40 filmów rocznie i zatrudniało największe gwiazdy kina jak Elvis Presley, Clark Gable, Greta Garbo, Jean Harlow, James Stewart, Buster Keaton oraz Laurel i Hardy (Flip i Flap). W 2010 roku, po usunięciu serialu "Gwiezdne Wrota", studio ogłosiło bankructwo. Podobno kryzys został zażegnany i producenci myślą o kolejnych projektach. Czy z tej okazji zatrudnią nowego lwa do czołówki?
http://www.youtube.com/watch?v=nQmZfPiw5tA&feature=player_embedded
Kubolini
Kubolini
  24 January 2011

calkiem... ciekawa ciekawostka, choc nigdy sie nad tym nie zastanawialem ;d

asexualna
asexualna
  24 January 2011
Kalida
Kalida: Czy z tej okazji zatrudnią nowego lwa do czołówki?

Nie sądzę, jest już taki kultowy, że nawet w szkole mi dokument o tym puścili :ziober2:
Ale bardzo fajnie, lubię filmy wychodzące z tego studia.
folkemon
folkemon
  24 January 2011

fajny ten lef

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.