Anka291
Anka291
  6 czerwca 2010 (pierwszy post)

witam!
czy mógłby mi ktoś polecić książki o podobnej tematyce do "Folwarku zwierzęcego" czy "Roku 1984" Orwella? byłabym wdzięczna:)
pozdrawiam, Ania. :)

EraGangstera
EraGangstera
  7 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Roku 1984" Orwella?

:zakochany:

hm, o totalitaryzmie to nie bardzo, znam kilka o obozach. ;>
Anka291
Anka291
  7 czerwca 2010

możesz podrzucić. :) ja też uwielbiam "Rok 1984", jedna z najlepszych książek, jakie dane mi było przeczytać :)

EraGangstera
EraGangstera
  8 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: możesz podrzucić. :)

"Inny świat" Herlinga Grudzińskiego
Opowiadania Tadeusza Borowskiego. "U nas w Auschwitzu", "zapraszam państwa do gazu", "Pożegnanie z Marią" i wiele inncyh. ;-)
Hm co by tu jeszcze. jak mi coś przyjdzie do głowy to napiszę.
Ichabod
Ichabod
  8 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: powieści o totalitaryzmie...


Flet z Mandragory - Łysiak;
Archipelag Gułag - Sołżenicyn;
Ciemności kryją ziemię - Andrzejewski (książka niby o inkwizycji, ale był to zabieg omijający cenzurę, tak naprawdę dotyczy stalinizmu);
Mała Apokalipsa - Konwicki;
Gulag - Applebaum;
Przypadki inżyniera ludzkich dusz - Skvorecky (bardzo fajnie się ją czytało i dość szybko choć ma prawie 900 stron);
Sercątko - Muller (mocna książka).

Jest o wiele więcej takich książek, ale myślę, że tych parę pozycji wystarczy na dobry początek.
shamaramorgan
shamaramorgan
  8 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: "Inny świat" Herlinga Grudzińskiego Opowiadania Tadeusza Borowskiego. "U nas w Auschwitzu", "zapraszam państwa do gazu", "Pożegnanie z Marią" i wiele inncyh. ;-) Hm co by tu jeszcze. jak mi coś przyjdzie do głowy to napiszę.

lektury szkolne :]

Jeśli chodzi o tematykę obozową, polecam "dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej.
Zaczęłam czytać "Uciekiniera" Williama Ash, także polecam.

sam motyw totalitaryzmu można znaleźć w wielu książkach ("Proces", "Tango", "Mistrz i Małgorzata"), ale Tobie chodzi pewnie o tematykę bliższą II wojnie światowej :)
79AsonUnique79
Posty: 3282 (po ~113 znaków)
Reputacja: -5 | BluzgometrTM: 1
79AsonUnique79
  8 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: powieści o totalitaryzmie...

Wiktor Suworow....i to wystarczy....

I`m Not Trying To Save HipHop,I`m Trying To Save My Son From OnomatoPeja....the Saga Continues .....http://www.youtube.com/watch?v=sBFx74laoGc

Anka291
Anka291
  10 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: sam motyw totalitaryzmu można znaleźć w wielu książkach ("Proces", "Tango", "Mistrz i Małgorzata"), ale Tobie chodzi pewnie o tematykę bliższą II wojnie światowej :)

bardziej o totalitaryzm po drugiej wojnie światowej.:) podoba mi się konspiracyjny ton takich powieści, poglądy, emocje i odczucia ludzi, którzy musieli żyć w tamtych czasach.

dziękuję Wam za odpowiedzi, bardzo mi pomogliście:) jak tylko znajdzie się wolna chwila, to poszukam kilka z w/w pozycji:)
EraGangstera
EraGangstera
  10 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: lektury szkolne :]

To nie zmienia faktu, że są dobre. ;)
shamaramorgan
shamaramorgan
  11 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: To nie zmienia faktu, że są dobre. ;)

ale teoretycznie każdy powinien je znać :)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.