maggie1722
maggie1722
  28 sierpnia 2009 (pierwszy post)

cześć;]

na tym forum jestem po raz pierwszy wiec jak temat o podobnej treści już był to sory. nie mam czasu na szukanie go:P

lubię malować ale jak dotąd malowałam na papierze bo to tanio wychodziło. wczoraj kupiłam sobie płótno malarskie (w zestawie były 2 o rozmiarze 24x30cm) i farby olejne. do każdego płótna dołączono jakieś dziwne małe deseczki długości ok 4 cm i szerokości 1 cm (jest ich 8 do jednego płótna) z tym że z jednej strony każda deseczka jest prosto ścięta a z drugiej pod skosem... nie bardzo wiem co mam z tym zrobić...

dodam że w tym drewnie na którym naciągnięte jest płótno jest 8 otworów jakby były przygotowane na te deseczki...

bardzo proszę o pomoc;]

P.S. czym najlepiej zmyć z pędzli farby olejne? bo pod wodą nie chcą zejść :/

AIucard
AIucard
  28 sierpnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: P.S. czym najlepiej zmyć z pędzli farby olejne? bo pod wodą nie chcą zejść :/

benzyna ekstrakcyjna
wiewiooorka
wiewiooorka
  28 sierpnia 2009

podejrzewam że są to kliny do regulowania naprężenia płótna

Souvenance
Souvenance
  28 sierpnia 2009

Te 'małe deseczki' to kliny. Służą do regulowania napięcia płótna. Wsuwa się je w każdy narożnik blejtramu, właśnie w te otwory z tyłu ;)

Konto usunięte
Konto usunięte: czym najlepiej zmyć z pędzli farby olejne? bo pod wodą nie chcą zejść :/

To raczej oczywiste, że farby olejnej nie zmyjesz wodą. Do mycia pędzli używa się rozpuszczalnika, najczęściej terpentyny.
maggie1722
maggie1722
  28 sierpnia 2009

dziekuje bardzo:*

margotka
margotka
  29 sierpnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: To raczej oczywiste, że farby olejnej nie zmyjesz wodą. Do mycia pędzli używa się rozpuszczalnika, najczęściej terpentyny.


czy dobrze pamiętam, że terpentyna można regulować też nasycenie koloru farby?

rozpuszczalniki do farb olejnych znajdziesz w przystepniejszych cenach w supermarketach budowlanych:P ... tylko nie kupuj najzwyklszych, bo dziadowsko schodzi... ostatnio spełniałam się artystycznie malując ościeznice drzwi he he he... woda to zło w wypadku farby olejnej!
Souvenance
Souvenance
  29 sierpnia 2009
margotka
margotka: czy dobrze pamiętam, że terpentyna można regulować też nasycenie koloru farby?

Hym, pośrednio tak, jak dodasz terpentyny do farby olejnej, to rozrzedzi się ona i będzie miała mniej intensywny kolor. No i zdecydowanie szybciej dzięki temu schnie :)

Uwielbiam zapach rozpuszczalnika :zakochany:
margotka
margotka
  29 sierpnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Uwielbiam zapach rozpuszczalnika


a potem głowa boli:P
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.