4Pure
4Pure
  30 grudnia 2008 (pierwszy post)
...i byle drab, i byle szczeniak
w odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
że trzeba iść i z armat walić,
mordować, grabić, truć i palić;
gdy zaczną na tysięczną modłę
ojczyznę szarpać deklinacją
i łudzić kolorowym godłem,
i judzić "historyczną racją"
o piędzi, chwale i rubieży,
o ojcach, dziadach i sztandarach,
o bohaterach i ofiarach;
gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
pobłogosławić twój karabin,
bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
że za ojczyznę - bić się trzeba;
kiedy rozścierwi się, rozchami
wrzask liter z pierwszych stron dzienników,
a stado dzikich bab - kwiatami
obrzucać zacznie
"żołnierzyków". -
- O, przyjacielu nieuczony,
mój bliźni z tej czy innej ziemi!
wiedz, że na trwogę biją w dzwony
króle z panami brzuchatemi;
wiedz, że to bujda, granda zwykła,
gdy ci wołają: "Broń na ramię!",
że im gdzieś nafta z ziemi sikła
i obrodziła dolarami;
że im coś w bankach nie sztymuje,
że gdzieś zwęszyli kasy pełne
lub upatrzyły tłuste szuje
cło jakieś grubsze na bawełnę.
Rżnij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!
I od stolicy do stolicy
Zawołaj, broniąc swej krwawicy:
"Bujać - to my, panowie szlachta!" ...


AKURAT - Do Prostego Człowieka. Wiersz Juliana Tuwima, opublikowany po raz pierwszy w 1929 roku.


Wiersz opublikowany w 1929 roku, ma jednak charakter ponadczasowy. Wystarczy zastanowić się chwilę - czy można ten tekst w jakiś sposób utożsamić z sytuacją w Iraku...?

wiedz, że to bujda, granda zwykła,
gdy ci wołają: "Broń na ramię!",
że im gdzieś nafta z ziemi sikła
i obrodziła dolarami;
że im coś w bankach nie sztymuje,
że gdzieś zwęszyli kasy pełne
lub upatrzyły tłuste szuje
cło jakieś grubsze na bawełnę.


W swojej interpretacji wezmę pod uwagę ten fragment. Wojny by nie było, gdyby nie Bush. Podbijając Irak zdobyłby niewyobrażalne pokłady ropy.

Jaka jest Twoja interpretacja wiersza Tuwima?
Czy Twoim zdaniem tekst jest ponadczasowy?

Czy ''za Ojczyznę bić się trzeba''?
Czy ''to bujda, granda zwykła, gdy ci wołają: "Broń na ramię!" ?
666kamilka666
666kamilka666
  30 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Jaka jest Twoja interpretacja wiersza Tuwima? Czy Twoim zdaniem tekst jest ponadczasowy? Czy ''za Ojczyznę bić się trzeba''? Czy ''to bujda, granda zwykła, gdy ci wołają: "Broń na ramię!" ?

Chyba właśnie dlatego że jest on taki uniwersalny, i ponadczasowy, można go teraz przypisać sytuacji w Iraku. Może Tuwim był Prorokiem, jak Nostradamus? :ninja:

Nic nie trzeba. Powinno się.
Dla mnie to nie jest "cujda". Jakby było trzeba, raczej bym pomagała.
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  30 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: AKURAT - Do Prostego Człowieka

lubię ten utwór jak i Akurat :tak:

Konto usunięte
Konto usunięte: Czy Twoim zdaniem tekst jest ponadczasowy?

jest :tak:

Konto usunięte
Konto usunięte: Jaka jest Twoja interpretacja wiersza Tuwima?


Konto usunięte
Konto usunięte: Wojny by nie było, gdyby nie Bush. Podbijając Irak zdobyłby niewyobrażalne pokłady ropy.

podobna :tak:
...Ignorance is bliss...
hanusienka1989
Posty: 1071 (po ~179 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
hanusienka1989
  30 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Wystarczy zastanowić się chwilę - czy można ten tekst w jakiś sposób utożsamić z sytuacją w Iraku...?

nie. a moze raczej- nie tylko. ten wiersz ukazuje historie i prawdziwe oblicze WSZYSTKICH wojen, nie tylko tej z Iraku. wojny prowadzone przez zwyklych ludzi, okupywane przez nich krwia. mimo, ze wojny rozpoczynaja glowy panstw walacza i gina "prosci ludzie" z tytulu utworu. wladze panstw buduja propagande, przekonujac ludzi do walki w imie honoru, historii, wiary.

Konto usunięte
Konto usunięte: gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin pobłogosławić twój karabin, bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba, że za ojczyznę - bić się trzeba;


Konto usunięte
Konto usunięte: O, przyjacielu nieuczony, mój bliźni z tej czy innej ziemi! wiedz, że na trwogę biją w dzwony króle z panami brzuchatemi; wiedz, że to bujda, granda zwykła, gdy ci wołają: "Broń na ramię!",


dwa moje ulubione fragmenty. pierwszy- wojna w imie religii. w ZADNEJ religii nie ma czegos takiego. owszem jest dzihad. ale nie ma tam slowa o atakach na niewiernych i tym podobnych rzeczach z ktorych wzial sie terroryzm.

drugi fragment. znamienny symbol dzwonow. wzywajacych nie do radosci. dzwoniacych na trwoge. bo w wojnie cierpia ludzie, zyskuja politycy. tak bylo od czasow starozytnych i bedzie dopoty, dopoki ludzie sami siebie nie powybijaja
rafaloss666
rafaloss666
  30 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Czy ''za Ojczyznę bić się trzeba''?

Według mnie tak, w końcu bronimy tego co nasze.

Konto usunięte
Konto usunięte: bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba, że za ojczyznę - bić się trzeba;
dekameron
dekameron
  30 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Jaka jest Twoja interpretacja wiersza Tuwima? Czy Twoim zdaniem tekst jest ponadczasowy?

A może odrabiałabyś zadania domowe u siebie w zeszycie a nie wyręczała się forum ?:)
hanusienka1989
Posty: 1071 (po ~179 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
hanusienka1989
  30 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Według mnie tak, w końcu bronimy tego co nasze.

czujesz sie odpowiedzialny za swoja ojczyzne??
4Pure
4Pure
  31 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: A może odrabiałabyś zadania domowe u siebie w zeszycie a nie wyręczała się forum ?:)

:-)
To nie jest praca domowa. Po prostu jeden z moich ulubionych wierszy Tuwima. Byłam ciekawa, jak postrzegają go inni. Poza tym jakbym potrzebowała coś do szkoły napisałabym na dział Szkoła.
Prosiłabym o wypowiadanie się do tematu, nie offtop.
Clyde
Posty: 23911 (po ~63 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 7
Clyde
  1 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: AKURAT - Do Prostego Człowieka.

:rock: Akurat

Konto usunięte
Konto usunięte: Jaka jest Twoja interpretacja wiersza Tuwima? Czy Twoim zdaniem tekst jest ponadczasowy?

uważam,że można ten tekst nazwać ponadczasowym..każdy może odnieść się do innej sytuacji. Moja interpretacja,hmmm.. chyba taka jak innych
Mam sczerniałą duszę. Bo czym bez Ciebie jest lato wspaniałe? Gdy Ciebie nie ma nawet ptaki milkną.
Marilyn Manson and Hey Fan ♥
mujahedin
mujahedin
  5 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: czy można ten tekst w jakiś sposób utożsamić z sytuacją w Iraku...?

tak. pisałem o tym pracę maturalną którą przedstawiałem przez 30 minut na 95%. czemu nie na 100%? bo za długo gadałem -.-

Konto usunięte
Konto usunięte: Czy ''za Ojczyznę bić się trzeba''?

tak. niezależnie czy to ojczyzna w pojęciu państwa, czy rodziny czy też danej grupy społecznej lub religijnej.

Konto usunięte
Konto usunięte: Podbijając Irak zdobyłby niewyobrażalne pokłady ropy.

nie podbił, ale i tak zdobył. 100 tysięcy amerykańskich żołnierzy oraz tysiące żołnierzy innych krajów nie zdołało zniszczyć oporu Irakijczyków... a wojna trwa dłużej niż II wojna światowa.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.