Konradziq
Konradziq
  14 grudnia 2008 (pierwszy post)
Święta Bożego Narodzenia - najważniejsze i najbogatsze w tradycje polskie święta.

Kojarzą się one m.in. z choinką. W domu mojego dziadka nie było drzewka, ale gałęzie zawieszone pod sufitem, gdzieś koło pieca.
Teraz, chyba w każdym domu, gdzie obchodzi się Święta Bożego Narodzenia stoi choinka. Według zwyczaju, ubierana [color=white]...... w Wigilię.

Choinka (według nauk Kościoła) jest odwzorowaniem drzewa rajskiego, "drzewa życia", "dobra i zła". Wnosi się ją do domu 24.12., w dniu, w którym wspominamy pierwszych ludzi (Adama i Ewę). Nie może na niej zabraknąć jabłek (symboliczne owoce z drzewa biblijnego). Wśród gałązek wiją się łańcuchy - słomkowe, bibułkowe, bądź te bardziej nowoczesne - pamiątka po wężu kusicielu. Gwiazda na szczycie symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, świeczki (dziś przeważnie światełka) - pozostałość po dawnym zwyczaju palenia ognia, przy którym mogły się ogrzać dusze przodków, dzisiaj przypominają o Bożej miłości do ludzi. Wraz z innymi dekoracjami (bombki, orzechy, pierniki, szyszki), ustrojona choinka powinna stać w domu do Trzech Króli.
Wieczerza wigilijna rozpoczyna się od ukazania pierwszej gwiazdki na niebie. Specyfiką tego uroczystego posiłku jest jego postny charakter i liczba dań (12 - symbolizująca dwunastu apostołów). Na stole stawia się jeden dodatkowy talerz - dla "zabłąkanego wędrowca". Kolację poprzedza zwyczaj łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Gdy już wszyscy zasiądą przy stole, podawane są dania przygotowane z darów lasu, pól, ogrodów, stawów, rzek i jezior. "W przeszłości przestrzegano zasady, aby spróbować wszystkich przygotowanych na Wigilię potraw. Dzięki temu miało ich nie zabraknąć [color=white]... w nadchodzącym roku." Po wieczerzy następuje wspólne śpiewanie kolęd i rozpakowywanie prezentów. Następne dni przeznaczone są do odpoczynku, przebywania z bliskimi i wspólnego świętowania. Czasem również do kolędowania, czyli odwiedzania domów przez grupy przebierańców z życzeniami świąteczno-noworocznymi, szopką i kolędami.

Tak to wygląda w teorii.
Jednak wiadomo - "co kraj, to obyczaj".
W końcu, kultura naszego regionu to także obrzędy i zwyczaje.


U nas w domu choinkę (sztuczną, bo mamy wykładzinę w pokoju :>) ubiera się nieco wcześniej (kiedy jest czas; zazwyczaj [color=white]. w którąś sobotę lub niedzielę przed Wigilią). Nie może na niej zabraknąć cukierków (które systematycznie znikają, aż [color=white]...... w czasie rozbierania choinki w ogóle ich nie ma, bądź zostają tylko papierki ;). Nie dekorujemy zbytnio domu - parę jakiś stroików z gałązek świerków i sosny.
Na Wigilii jest 12 potraw (chleb [1], krupnik[2], grzybowa[3], barszcz[4] z uszkami[5], ziemniaki z sosem grzybowym[6], pierogi z kapustą[7], z grzybami[8], ryba smażona - karp i filety[9], ryba po grecku[10], kompot z suszu[11], kutia[12] - podane właśnie w takiej kolejności), jeden stół, przy którym zbiera się cała rodzina (w sumie 4 rodziny), dwa wspólne talerze (bo z jednego by wszyscy nie sięgli :> ; zawsze jest wyścig, która część stołu szybciej opróżni talerz), pod obrusem siano, a pod talerzem opłatek (już po kolacji, jeśli przyklei się do talerza, to będzie dobry rok), na środku stołu świeca.
Po wieczerzy panny zbierają sztućce (jeszcze nieumyte), wychodzą przed dom i robią tak długo hałas, aż nie usłyszą ujadania psa. Ta, której pies "odpowie", z tamtej strony znajdzie sobie męża.
12 dni przed Bożym Narodzeniem symbolizuje 12 miesięcy w Nowym Roku - jaka będzie pogoda w danym dniu, taka będzie w danym miesiącu. I u nas nadal przestrzega się zwyczaju skosztowania każdego dania (nawet, jak nie smakuje).

A jak jest u Was? Macie jakieś lokalne zwyczaje? Inne potrawy? Śpiewacie wspólnie kolędy? Wysyłacie kartki? Kolędujecie? I wreszcie, będziecie jeść w tym roku mięso na Wigilii? :ninja:


(Powyższe pytania są tylko pomocniczymi :>. Nie musicie się ich ściśle trzymać.)
RybionkaKukurozy
RybionkaKukurozy
  15 grudnia 2008
Konradziq
Konradziq: A co to jest?


Takie cos. to buleczka uzywana do komunii swietej. czyli prawoslawny oplatek :)

Konradziq
Konradziq: (Przepraszam, nie mogłem :D.)

Yhh.. no w sumie to masz racje moze byc zabawne. ale ja swiecie wierzylam w to, ze go spotkam. lezalam i czekakam az zasnelam budzilam sie rano i co? i zopa! nie spotkalam mikolaja. ale co roku plan byl ten sam :)

Konradziq
Konradziq: A w jaki sposób to się roztrzyga?

najkrotsze zdzblo siana szybkie wesele :)
ale to oszukancze, ja wyciagalam zawsze najdluzsze. a za maz wychodze jako druga z rodziny :)

Konradziq
Konradziq: Zwierzęta też mają święta, nie? :> A kto wie, może podziękują ludzkim głosem :D.

Taaa... w to tez wierzylam :) ilez ja sie naczekalam, zeby wreszcie mi cos powiedzialy. az wstyd sie przyznawac :)

Konto usunięte
Konto usunięte: i robi sie ja jak wiem tylko u mnie w domu

Nie tylko. u nas tez sie robi :)

RexMundi
RexMundi: ale co jak co..ale "butelkowe" imprezy są super (trwają krótko bo "młodzi" muszą się wyspać na wesele .. ale alkohol leje się z kranu , jest żarcie , dobra muza )

Taaaa. u nas to juz sie zaczelo :) bolesna sprawa :) a przed weselem obowiazuje 100% postu
Unattainable4U
Unattainable4U
  16 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Nie tylko. u nas tez sie robi :)

o masz:D dobra, zwracam honor- jest takich rodzin troche ;)
Konradziq
Konradziq
  16 grudnia 2008
RexMundi
RexMundi: zazwyczaj opróżnia Ją przed przyjściem

:D Rozumiem.
RexMundi
RexMundi: musi być z butelką i ją potłuc przed domem [ wyznaczone miejsce]

Tylko zapomniałem zapytać, czemu ma służyć rozbijanie tych butelek?

Konto usunięte
Konto usunięte: osobno. zazwyczaj psztecikami zagryzaja barszcz. lub odwrotnie ;d;p

Tak jeszcze barszczu nie jadłem :>.

Konto usunięte
Konto usunięte: ja tylko potakuje a pozniej "wzajemnie"

Każdy sposób dobry :>.

Konto usunięte
Konto usunięte: Takie cos. to buleczka uzywana do komunii swietej. czyli prawoslawny oplatek :)

Ahaa. ;-)

Konto usunięte
Konto usunięte: najkrotsze zdzblo siana szybkie wesele :) ale to oszukancze, ja wyciagalam zawsze najdluzsze. a za maz wychodze jako druga z rodziny :)

Tam od razu oszukańcze. Może źle mierzyłyście te źdźbła :ninja: .
:-P

Konto usunięte
Konto usunięte: Taaa... w to tez wierzylam :) ilez ja sie naczekalam, zeby wreszcie mi cos powiedzialy. az wstyd sie przyznawac :)

Jaki wstyd? :P
Dzieci są łatwowierne i wierzą w te głupoty, które starsi wygadują :>.
RybionkaKukurozy
RybionkaKukurozy
  16 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: jest takich rodzin troche ;)

Dziwnych :lol2:

Konradziq
Konradziq: Ahaa. ;-)

Mhmmm smaczne bardzo :)

Konradziq
Konradziq: Tam od razu oszukańcze. Może źle mierzyłyście te źdźbła . :-P

:lol2: nie dosc, ze naiwna to jeszcze mierzyc nie potrafi.
No i odkryles cala prawde o mnie. Teraz wiesz co musi sie stac?
Konradziq
Konradziq
  17 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: No i odkryles cala prawde o mnie. Teraz wiesz co musi sie stac?

Tak. Musisz mi dać dYsHkE :ninja: .

Nie, nie wiem. Nigdy wcześniej nie odkrywałem całej prawdy :>.

A tak jeszcze mi się przypomniało - co będziecie jeść w pierwszym i drugim dniu świąt? :>
Tradycyjnie - bigos, gołąbki, krokiety?
Czy może owoce morza? :>
RybionkaKukurozy
RybionkaKukurozy
  18 grudnia 2008
Konradziq
Konradziq: Nie, nie wiem. Nigdy wcześniej nie odkrywałem całej prawdy :>.

W takim razie niech to bedzie top secret :)

Konradziq
Konradziq: co będziecie jeść w pierwszym i drugim dniu świąt? :>

Piwo :w00t:
Ja to tradycyjnie sernik :) w tym roku mam rozpuste bo ciotka robi genialny sernik i tesciowa tez wiec mam 2 dni z glowy. pozniej mielone ( moje ulubione pod kazda postacia ) i to by bylo na tyle. o linie trzeba dbac :)
AvantQueTuDis
AvantQueTuDis
  18 grudnia 2008
Konradziq
Konradziq: A jak jest u Was? Macie jakieś lokalne zwyczaje? Inne potrawy? Śpiewacie wspólnie kolędy? Wysyłacie kartki? Kolędujecie? I wreszcie, będziecie jeść w tym roku mięso na Wigilii?

Choinke ubieram w wigilię rano, też z cukierkami :tak:
Mam pare różnych ozdób do powieszenia, girlandy nad okna i takie tam bzdury.
Potraw też jest 12, ale nie ma żadnej ustalonej kolejności, poza tym większości z nich i tak nie jem, bo nie przepadam za większością ryb, a grzybów tez nie jadam :F
Z żadnymi sztućcami nie biegam i nie chowam opłatka pod talerz :ziober2:
xXxKroplaRosyxXx
xXxKroplaRosyxXx
  18 grudnia 2008
Konradziq
Konradziq: Śpiewacie wspólnie kolędy? Wysyłacie kartki? Kolędujecie? I wreszcie, będziecie jeść w tym roku mięso na Wigilii?

nie.
Konradziq
Konradziq: Po wieczerzy panny zbierają sztućce (jeszcze nieumyte), wychodzą przed dom i robią tak długo hałas, aż nie usłyszą ujadania psa. Ta, której pies "odpowie", z tamtej strony znajdzie sobie męża. 12 dni przed Bożym Narodzeniem symbolizuje 12 miesięcy w Nowym Roku - jaka będzie pogoda w danym dniu, taka będzie w danym miesiącu. .

szczerze przyznam się, że pierwszy raz o takich zwyczajach słyszę. :and:
Konradziq
Konradziq: A jak jest u Was?

u mnie w rodzinie jeszcze w zwyczaju jest tak, że nie wolno odłożyć łyżeczki, którą się je. dopiero po zakończeniu kolacji. Jeżeli się odłoży w czasie spożywania jakiegokolwiek pokarmu tzn. że przez najbliższy rok będzie się wiele rzeczy zapominało :mrgreen:
xXxKroplaRosyxXx
xXxKroplaRosyxXx
  18 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: w tym roku święta będą inne, smutniejsze.

a u mnie wręcz przeciwnie.:)
razotka
razotka
  18 grudnia 2008
Konradziq
Konradziq: A jak jest u Was? Macie jakieś lokalne zwyczaje? Inne potrawy? Śpiewacie wspólnie kolędy? Wysyłacie kartki? Kolędujecie? I wreszcie, będziecie jeść w tym roku mięso na Wigilii?

Wzrokowo pomagam mamie przy adresowaniu kopert ;P Tradycją w mojej rodzinie jest Wigilia u babaci. W zeszłym roku czekaliśmy ponad dwie godziny nie zasiadając do stołu, tylko po to żeby był komplet rodzinny.
Inny potraw nie ma, co nie znaczy, że moje rodzina jest jakaś nienormalna lub boi się nowości ;>
Mimo "legalizacji" mięsa w Wigilię, pozostanę przy obowiązujących do tej pory zasad.
Konradziq
Konradziq
  18 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: i to by bylo na tyle. o linie trzeba dbac :)

Ale nie w święta :nie: .
Wtedy zapomina się o wszystkich dietach! :P

Konto usunięte
Konto usunięte: bo nie przepadam za większością ryb, a grzybów tez nie jadam :F

Jak możesz? :>
Nie wiesz, co dobre.

Konto usunięte
Konto usunięte: szczerze przyznam się, że pierwszy raz o takich zwyczajach słyszę.

Bo to nasze, lokalne ;).

Konto usunięte
Konto usunięte: nie wolno odłożyć łyżeczki, którą się je. dopiero po zakończeniu kolacji. Jeżeli się odłoży w czasie spożywania jakiegokolwiek pokarmu tzn. że przez najbliższy rok będzie się wiele rzeczy zapominało

Fajne ;-).
Zdarzyło Ci się odłożyć? :>

Konto usunięte
Konto usunięte: Wzrokowo pomagam mamie przy adresowaniu kopert ;P

:crylol:

Konto usunięte
Konto usunięte: W zeszłym roku czekaliśmy ponad dwie godziny nie zasiadając do stołu, tylko po to żeby był komplet rodzinny.

Najgorsze jest takie czekanie :>. Przy jednym posiłku w ciągu dnia w brzuchu burczy ;P. A jeszcze te zapachy z kuchni... ;D
razotka
razotka
  18 grudnia 2008
Konradziq
Konradziq: Najgorsze jest takie czekanie :>. Przy jednym posiłku w ciągu dnia w brzuchu burczy ;P. A jeszcze te zapachy z kuchni... ;D

Najlepsze było, gdy w końcu oczekiwani goście przyjechali i widząc nas czekających na nich powiedzieli "oj przecież trzebabyło zacząć bez nas" :ninja:
xXxKroplaRosyxXx
xXxKroplaRosyxXx
  18 grudnia 2008
Konradziq
Konradziq: Bo to nasze, lokalne ;).

nie powiem, bo przyjemne. ;d

Konradziq
Konradziq: Zdarzyło Ci się odłożyć? :>

ojj często zdarzało się. ;) ale w ubiegłym roku nie odłożyłam. :mrgreen:
Freddie2007
Freddie2007
  19 grudnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: nie powiem, bo przyjemne. ;d

cio?:woot:
Anja
Posty: 20731 (po ~51 znaków)
Reputacja: -38 | BluzgometrTM: 11
Anja
  20 grudnia 2008
Konradziq
Konradziq: A jak jest u Was? Macie jakieś lokalne zwyczaje? Inne potrawy? Śpiewacie wspólnie kolędy? Wysyłacie kartki? Kolędujecie? I wreszcie, będziecie jeść w tym roku mięso na Wigilii?

No ja ubieram choinkę i takie tam duperele...
Nie śpiewam kolęd.
Coś tam moja mama zawsze do rodziny wysyła ;p
Nie kolęduję.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.