oOSweetGangstaOo
oOSweetGangstaOo
  23 września 2008 (pierwszy post)
Mechaniczna Pomarańcza

Książka ma charakter eksperymentu lingwistycznego. W oryginale powieść została napisana w stworzonym przez autora slangu, hybrydy kolokwialnego języka angielskiego z zapożyczeniami rosyjskimi. W Polsce książkę przetłumaczył Robert Stiller, najpierw w wersji polsko-rosyjskiej (tzw. wersja R), a następnie w wersji polsko-angielskiej (tzw. wersja A); we wstępie do tego wydania zapowiadał również wersję polsko-niemiecką.

Książka stała się nagłośniona i ze względu na tematykę podlegała często cenzurze. Odcisnęła swoje piętno w sztuce stając się motywem zapożyczeń czy adaptacji wielu sztuk teatralnych. W roku 1971 powieść doczekała się głośnej ekranizacji filmowej Mechaniczna pomarańcza w reżyserii Stanleya Kubricka. Film o paranoiczno-surrealistycznym klimacie stara się wiernie trzymać fabuły książki. Brak mu jednak dyskusyjnego epilogu. W dzisiejszych czasach sceny przemocy będące powodem ocenzurowania filmu nie są już uznawane za tak szokujące.


Właśnie czytam ^^
Niesamowita książka!
Mam wersję R :tak:

Czytaliście?
Wrażenia?

A film oglądali?

Chciałabym go zobaczyć :((
Podobał się?

Polecam polecam ^^
IAmSidVicious
IAmSidVicious
  27 września 2008

Planuję przeczytać i obejrzeć ;] Zapowiada się ciekawie.

DavvidOG
DavvidOG
  30 września 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: A co to ku**a jest? Mechaniczna pomarańcza!

Ryje główkę xD
wiejskilol
Posty: 30 (po ~395 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
wiejskilol
  1 października 2008

Widziałem film i uważam, że jest gówniany. co to niby miało być ? Użalanie się nad losem gnoja, który maltretował ludzi, że na nim państwo przeprowadzało eksperymenty ? Obejrzałem i szybko zapomniałem, po książkę nie sięgnę bo nawet jeśli jest 100 razy lepsza od filmu to i tak lepiej przeczytać coś innego.

oOSweetGangstaOo
oOSweetGangstaOo
  1 października 2008
wiejskilol
wiejskilol: co to niby miało być ? Użalanie się nad losem gnoja, który maltretował ludzi, że na nim państwo przeprowadzało eksperymenty ?

Widać, że nie zrozumiałeś. Może obejrzyj sobie "Straszny film" ... przynajmniej to powinieneś zrozumieć.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.