666kamilka666
666kamilka666
  25 sierpnia 2008 (pierwszy post)

Witam :).
Tak pomyślałam sobie, że czytanie o regionach jest nudne, zbyt dużo informacji i wogóle.. Dlatego może niech każdy opisze tutaj swój region w którym mieszka, co w nim ceni, wstawi zdjęcia? ;>
Nie wiem czy dobry pomysł, ale chyba warto spróbować.

ŁOWICZ - miasto w województwie łódzkim nad rzeką Bzurą [brudną jak chole*a]. Odgrywało ważną rolę w historii II wojny światowej, odbywały się tam walki, było wiele okopów. Do dzisiaj w okolicach Łowicza można znaleźć "pamiątki" po II wojnie. Szczerze powiedziawszy nie znam dokładnej historii tego miasta. Łowicz kojarzy mi sie z folklorem, kulturą i kościołami. Wiadomo, Łowicz miasto Księżackie.

Konto usunięte
Konto usunięte: Zabytki wg Wikipedii: Bazylika katedralna - barokowo-renesansowa, trójnawowe wnętrze o bardzo bogatym wystroju barokowym, liczne kaplice z XVIII w. Kościół pijarów - barokowy, o monumentalnej rokokowej fasadzie na planie falistym; cenny zespół ołtarzy Dawny kościół ewangelicki - klasycystyczny, z efektownym portykiem frontowym i charakterystycznym uproszczonym wystrojem wnętrza; obecnie galeria sztuki Ratusz - klasycystyczny Gmach pomisjonarski - monumentalna budowla barokowa wzniesiona w pocz. XVIII w. Kościół Św. Ducha - wzniesiony na pocz. XV w. w stylu gotyckim, nietynkowany, wielokrotnie przebudowywany; najstarszy zabytek sakralny miasta Dawny kościół i klasztor dominikanów - barokowy, z poł. XVII w Dawny zespół klasztorny bernardynów - dawny kościół gotycki wraz z barokowymi zabudowaniami klasztornymi Kościół i klasztor bernardynek - barokowe, Kościół św. Leonarda - w stylu polskiego renesansu, Ruiny zamku prymasowskiego budowla otoczona przez fosę i dzieląca się na zamek górny i dolny; zburzona przez Szwedów po 1655, częściowo odbudowana, ostatecznie opuszczona i rozebrana na pocz. XIX w. Układ urbanistyczny miasta - nietypowy i nieregularny, oparty na trzech równoległych ciągach ulic biegnących wzdłuż Bzury i łączących główne place: kwadratowy Stary Rynek i trójkątny Nowy Rynek, a także znacznie mniejszy Przyrynek

No, i z tego polecam tylko Katerdę Łowicką, Stary Rynek może.. I zapiekanki przy PKP o których nikt tutaj nie wspomniał :and:.
To są ograny Katerdy:

Zadziwiające, że chociaż mam 10km do tego miasta, to nigdy nie zobaczyłam prawie żadnego z tych zabytków..:woot:

Kultura:
Konto usunięte
Konto usunięte: Ośrodek turystyczny (znany z folkloru łowickiego). Najbardziej znane są stroje łowickie - pasiaki. Przykład łowickiej wsi można zobaczyć w skansenie we wsi Maurzyce.

Pasiaki i pająki, tak, to mi się koarzy z Łowiczem :tak:
Pasiaki:

Wycinanka. bo pająka nie znalazłam..:


Jeszcze mamy kilka wybitnych postaci, m.in.:
Konto usunięte
Konto usunięte: Adam z Bochynia - lekarz, humanista Józef Chełmoński - malarz Stefan Ehrenkreutz - ostatni rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie Łukasz Gąsior - polski pływak Teodor Goździkiewicz - pisarz Władysław Grabski - dwukrotny premier Polski Maciej Grzybowski - aktor i reżyser teatralny i filmowy Stanisław Klicki - generał Królestwa Polskiego błogosławiona Bolesława Lament - jedyna błogosławiona z Łowicza Stanisław Noakowski - malarz Daniel Olbrychski - aktor (czasem kupuje u mnie na rynku warzywka , i jeszcze jedenm ale nazwiska nie pamiętam :d) Wojciech Olejniczak - polityk, przewodniczący partii SLD Stefan Starzyński - polityk, dawny prezydent stolicy Władysław Wajntraub - malarz, grafik, scenograf Ks. Bp Józef Zawitkowski - biskup pomocniczy łowicki, autor pięknych kazań, mówionych wierszem Robert Wilk - polski piłkarz Maciej Rybus - polski piłkarz


I oczywiście najważniejsze, o czym nie wspomniałam, to Księżanki :ziober2:

Ale tak naprawdę to wpiszcie Łowicz w "szukaj" i zobaczcie sami ;-).

I jeszcze, mamy dobre dżemy ( z moich truskawek i jabłek!) i inne rzeczy (keidyś moje mleko :D) z firmy "ŁOWICZ" :tak:.

Mam nadzieję że pomysł sie przyjmie, bo się namęczyłam prawie 30 minut :ziober2:. I mam nadzieję ze spodobał Wam sie sam Łowicz, bo nie mówię już o okolicach, Bolimowskim PK, Nieborowie, Arkadii, Muzeum folkloru w Sromowie, wykopaliska archeologiczne w Piaskach..

To co nie jest w cytatach pisałam sama, więc miło by było gdybyście przeczytali ;-)
Pozdrawiam, Kamila ;-)
paulina8x8
paulina8x8
  27 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Co w tym domku jest? ;>

w tej chwili można go cały czas zwiedzać.
odbywają się tam różne wystawy fotografii.
poza tym naścianach jest dużo herbów i pamiątek po czartoryskich:woot:
paulina8x8
paulina8x8
  27 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Wewnątrz na parterze za przedsionkiem znajduje się półokrągła sala herbowa, na której środku stoi kolumna dźwigająca belkę stropową z napisami "Wszystkiemu co los zmienia i co czas pożera, człowiek tkliwem wspomnieniem znikomość odbiera". Nad nią znajduje się sala zielona z mozaikowym parkietem, boazerią i intarsjowanymi drzwiami. W sali tej znajdowały się kiedyś najcenniejsze eksponaty, m.in. "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci. "Autoportret" Rafaela, "Miłosierny Samarytanin" Rembrandta, a także cenne rękopisy ("Psałteż Puławski"), stare druki i listy od sławnych ludzi. (Dziś w sali tej i w przyległym gabineciku znajdują się portrety książąt Czartoryskich: Izabelli, Adama Kazimierza i ich dzieci). Dom Gotycki zawierał głównie eksponaty zagraniczne.


tak dokładniej
metoda kopiuj/wklej:ninja:
666kamilka666
666kamilka666
  27 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: tak dokładniej metoda kopiuj/wklej

Fajnie tam jest.... ;))
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  27 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Fajnie..

czasami fajnie

Konto usunięte
Konto usunięte: Czyli..?

czyli..
Ptactwo ..
kaczki.. żurawie, kormorany , bociany, orły , sokoły , jastrzebie , łabędzie
a inne to..np.
dziki , sarny, jelenie, lisy, łoś , bóbr, borsuk , wilk
...Ignorance is bliss...
666kamilka666
666kamilka666
  27 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: Ptactwo .. kaczki.. żurawie, kormorany , bociany, orły , sokoły , jastrzebie , łabędzie a inne to..np. dziki , sarny, jelenie, lisy, łoś , bóbr, borsuk , wilk

Czyli Polska ;-)

RexMundi
RexMundi: czasami fajnie

A czasami nie..?
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  27 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Czyli Polska ;-)

no..brakuje tu tylko niedżwiedzi

Konto usunięte
Konto usunięte: A czasami nie..?

czasami..pusto tak bez ludziów
...Ignorance is bliss...
666kamilka666
666kamilka666
  27 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: no..brakuje tu tylko niedżwiedzi

I kozic
Musisz mieć coś co Cię przyciągnie w inny rejon Polski- góry :)

RexMundi
RexMundi: czasami..pusto tak bez ludziów

A to ten cały budynek to Twój dom? Nie jakiś bliźniak?
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  27 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Musisz mieć coś co Cię przyciągnie w inny rejon Polski- góry :)

i własnie tam mnie ciągnie..
może dlatego że moja dziewczyna jest góralką :mrgreen:

Konto usunięte
Konto usunięte: A to ten cały budynek to Twój dom? Nie jakiś bliźniak?

eno moja familia
...Ignorance is bliss...
666kamilka666
666kamilka666
  27 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: własnie tam mnie ciągnie.. może dlatego że moja dziewczyna jest góralką

Gdzieżeś ją wyrwał? ;>

RexMundi
RexMundi: eno moja familia

Fajnie masz...Chociaż bym nie chciała mieszkać na takim odludziu :)
Konradziq
Konradziq
  27 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: dlaczego nie mogę dodać posta

Przy kopiowaniu zwracaj uwagi na znaki interpunkcyjne itp.
Np. cudzysłów - na forum otwiera się na górze ( " " ) na innych stronach może być z dołu.
Najlepiej takie rzeczy poprawiać ręcznie.
To przez to post nie chce się dodawać.
___________________________________________

To teraz moje okolice:
Nysa


Historia Nysy sięga poł. XII wieku i jest bardzo bogata (ale komu by się chciało to czytać? :P). Wspomnę tylko, że w 1134 r. Bolesław Krzywousty zbudował tu murowaną twierdzę mającą strzec osady handlowej, a w 1223 otrzymała lokację miejską na prawie flamandzkim.

Nazywana "Śląskim Rzymem" dzięki licznym i wspaniałym budowlom kościelnym oraz barokowej Fontannie Trytona (wzorowanej na Rzymskiej Fontanna del Tritone), niestety bardzo zniszczona po II Wojnie Światowej. Często nawiedzana przez powodzie (ta ostatnia z 1997 r.).

Tak Nysa wyglądała kiedyś:



A tu zabytki:

Kościół św.Jakuba i św. Agnieszki, zwany Katedrą (posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie)

- -
Dom Wagi Miejskiej (obecnie biblioteka publiczna) - Wieża Bramy Ziębickiej (Wieża Piastowska) - Wieża Bramy Wrocławskiej


Piękna Studnia - Fontanna Trytona (obecnie w remoncie)


Obecnie trwa odbudowa Wieży Ratuszowej, która została zniszczona w trakcie II WŚ:


Ostatnio zostały wyremontowane Forty Nyskie:

Bastion św. Jadwigi


Fort Wodny

Zabytków jest więcej - zainteresowanych posyłam do strony.

W Nysie również działa Bractwo Rycerskie.

Jedną z atrakcji jest Jezioro Nyskie.




(Się trochę rozpisałem ;P Jednak Nysa to ładnie miasto :] )
666kamilka666
666kamilka666
  27 sierpnia 2008
Konradziq
Konradziq: Zabytków jest więcej - zainteresowanych posyłam do strony. W Nysie również działa Bractwo Rycerskie.

Slicznie tam macie :))
Dlaczego w Łowiczu takiego Bractwa nie ma :smutny:..

Konradziq
Konradziq: Się trochę rozpisałem ;P Jednak Nysa to ładnie miasto :] )

Ze zdjęć wnioskuję że nawet bardzo ładne ;-)
Konradziq
Konradziq
  27 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Ze zdjęć wnioskuję że nawet bardzo ładne ;-)

Jak się przebywa 'na codzień' w takim miejscu, to się tego nie dostrzega.

Jeszcze niedawno się zastanawiałem, po co tutaj przyjeżdżają wycieczki - przecież nic nie ma do oglądania :woot:

Po obejrzeniu zdjęć i przeczytaniu paru informacji na temat Nysy zmieniłem zdanie.

Jak to trafnie napisał poeta (Stanisław Jachowicz): "Cudze chwalicie, swego nie znacie, Sami nie wiecie, co posiadacie".
Człowiek mieszka w miejscowości z pozoru zwyczajnej, nic o niej nie wiedząc.
Dopiero jak pozna ją bliżej, zagłębi się w jej historię, doceni ją w pełni.

I tak się zastanawiam - czy np. rodowici Krakowianie zwiedzili Wawel?
666kamilka666
666kamilka666
  27 sierpnia 2008
Konradziq
Konradziq: tak się zastanawiam - czy np. rodowici Krakowianie zwiedzili Wawel?

Ja tez pisałam w swoim że mam 10km a nie widziałam prawie nic w tym Łowiczu...
Tak to już jest ;)
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  27 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Gdzieżeś ją wyrwał? ;>

nie zbadane są mozliwości internetu
...Ignorance is bliss...
margotka
margotka
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: margotka: aaaa i oczywiście "Trójkąt 3 cesarzy"...to właśnie w Mysłowicach łączyły się granice 3 zaborców... Tego nie wiedziałam . Jakieś muzeum o tym, pamiątki? ;>


pocztówki na poczcie...;) każdy Mysłowiczanin pokaże Ci, gdzie to jest...a Kapliczka JArlików została ufundowana po to, by przed rzeką Przemszą modlić się o szczęśliwy powrót z zaboru rosyjskiego do pruskiego...:mrgreen:

a co do Muzeum to w Mysłowicach jest jedyne w Polsce Muzeum Pożarnictwa...są wozy strażackie, sprzęt, ubrania... jednych zaciekawi innych znudzi...
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.