666kamilka666
666kamilka666
  25 sierpnia 2008 (pierwszy post)

Witam :).
Tak pomyślałam sobie, że czytanie o regionach jest nudne, zbyt dużo informacji i wogóle.. Dlatego może niech każdy opisze tutaj swój region w którym mieszka, co w nim ceni, wstawi zdjęcia? ;>
Nie wiem czy dobry pomysł, ale chyba warto spróbować.

ŁOWICZ - miasto w województwie łódzkim nad rzeką Bzurą [brudną jak chole*a]. Odgrywało ważną rolę w historii II wojny światowej, odbywały się tam walki, było wiele okopów. Do dzisiaj w okolicach Łowicza można znaleźć "pamiątki" po II wojnie. Szczerze powiedziawszy nie znam dokładnej historii tego miasta. Łowicz kojarzy mi sie z folklorem, kulturą i kościołami. Wiadomo, Łowicz miasto Księżackie.

Konto usunięte
Konto usunięte: Zabytki wg Wikipedii: Bazylika katedralna - barokowo-renesansowa, trójnawowe wnętrze o bardzo bogatym wystroju barokowym, liczne kaplice z XVIII w. Kościół pijarów - barokowy, o monumentalnej rokokowej fasadzie na planie falistym; cenny zespół ołtarzy Dawny kościół ewangelicki - klasycystyczny, z efektownym portykiem frontowym i charakterystycznym uproszczonym wystrojem wnętrza; obecnie galeria sztuki Ratusz - klasycystyczny Gmach pomisjonarski - monumentalna budowla barokowa wzniesiona w pocz. XVIII w. Kościół Św. Ducha - wzniesiony na pocz. XV w. w stylu gotyckim, nietynkowany, wielokrotnie przebudowywany; najstarszy zabytek sakralny miasta Dawny kościół i klasztor dominikanów - barokowy, z poł. XVII w Dawny zespół klasztorny bernardynów - dawny kościół gotycki wraz z barokowymi zabudowaniami klasztornymi Kościół i klasztor bernardynek - barokowe, Kościół św. Leonarda - w stylu polskiego renesansu, Ruiny zamku prymasowskiego budowla otoczona przez fosę i dzieląca się na zamek górny i dolny; zburzona przez Szwedów po 1655, częściowo odbudowana, ostatecznie opuszczona i rozebrana na pocz. XIX w. Układ urbanistyczny miasta - nietypowy i nieregularny, oparty na trzech równoległych ciągach ulic biegnących wzdłuż Bzury i łączących główne place: kwadratowy Stary Rynek i trójkątny Nowy Rynek, a także znacznie mniejszy Przyrynek

No, i z tego polecam tylko Katerdę Łowicką, Stary Rynek może.. I zapiekanki przy PKP o których nikt tutaj nie wspomniał :and:.
To są ograny Katerdy:

Zadziwiające, że chociaż mam 10km do tego miasta, to nigdy nie zobaczyłam prawie żadnego z tych zabytków..:woot:

Kultura:
Konto usunięte
Konto usunięte: Ośrodek turystyczny (znany z folkloru łowickiego). Najbardziej znane są stroje łowickie - pasiaki. Przykład łowickiej wsi można zobaczyć w skansenie we wsi Maurzyce.

Pasiaki i pająki, tak, to mi się koarzy z Łowiczem :tak:
Pasiaki:

Wycinanka. bo pająka nie znalazłam..:


Jeszcze mamy kilka wybitnych postaci, m.in.:
Konto usunięte
Konto usunięte: Adam z Bochynia - lekarz, humanista Józef Chełmoński - malarz Stefan Ehrenkreutz - ostatni rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie Łukasz Gąsior - polski pływak Teodor Goździkiewicz - pisarz Władysław Grabski - dwukrotny premier Polski Maciej Grzybowski - aktor i reżyser teatralny i filmowy Stanisław Klicki - generał Królestwa Polskiego błogosławiona Bolesława Lament - jedyna błogosławiona z Łowicza Stanisław Noakowski - malarz Daniel Olbrychski - aktor (czasem kupuje u mnie na rynku warzywka , i jeszcze jedenm ale nazwiska nie pamiętam :d) Wojciech Olejniczak - polityk, przewodniczący partii SLD Stefan Starzyński - polityk, dawny prezydent stolicy Władysław Wajntraub - malarz, grafik, scenograf Ks. Bp Józef Zawitkowski - biskup pomocniczy łowicki, autor pięknych kazań, mówionych wierszem Robert Wilk - polski piłkarz Maciej Rybus - polski piłkarz


I oczywiście najważniejsze, o czym nie wspomniałam, to Księżanki :ziober2:

Ale tak naprawdę to wpiszcie Łowicz w "szukaj" i zobaczcie sami ;-).

I jeszcze, mamy dobre dżemy ( z moich truskawek i jabłek!) i inne rzeczy (keidyś moje mleko :D) z firmy "ŁOWICZ" :tak:.

Mam nadzieję że pomysł sie przyjmie, bo się namęczyłam prawie 30 minut :ziober2:. I mam nadzieję ze spodobał Wam sie sam Łowicz, bo nie mówię już o okolicach, Bolimowskim PK, Nieborowie, Arkadii, Muzeum folkloru w Sromowie, wykopaliska archeologiczne w Piaskach..

To co nie jest w cytatach pisałam sama, więc miło by było gdybyście przeczytali ;-)
Pozdrawiam, Kamila ;-)
6exMadziaaxe9
6exMadziaaxe9
  26 sierpnia 2008
dlaczego nie mogę dodać posta :woot:
trochę sie rozpisałam o moim mieście i mi nie chce załadować :woot:
baskas4
baskas4
  26 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Pierwsze zdjęcie jak obraz normalnie.. Śliczne.. :))

sama zrobiłam :)
666kamilka666
666kamilka666
  26 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: sama zrobiłam :)

To tym bardziej śliczne ;-)

Konto usunięte
Konto usunięte: dlaczego nie mogę dodać posta trochę sie rozpisałam o moim mieście i mi nie chce załadować

Może coś masz kopiowane? Jak ja kopiuję coś i nie biorę tego w cytat to też czasem mi się nie chce załadować.. A nawet jak w cytat biorę to też...
6exMadziaaxe9
6exMadziaaxe9
  26 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Może coś masz kopiowane? Jak ja kopiuję coś i nie biorę tego w cytat to też czasem mi się nie chce załadować.. A nawet jak w cytat biorę to też...

acha część tak , to posprawdzam i zmienie :woot:
będę próbowac :D
kiedyś też tak miałam to dopiero na 2 dzień mogłam dodać długiego posta.
:)
666kamilka666
666kamilka666
  26 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: acha część tak , to posprawdzam i zmienie będę próbowac :D kiedyś też tak miałam to dopiero na 2 dzień mogłam dodać długiego posta. :)

Mam nadzieję żę Ci się uda ;))
egzekutor90gol
egzekutor90gol
  26 sierpnia 2008

Olszyna moja mała, naprawdę mała ojczyzna...







Prawda, że pięknie...

666kamilka666
666kamilka666
  26 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Prawda, że pięknie...

Ostatnie łaaadne naprawdę ;-).
Ciekawy kolor przybrały te kępki traw przy jeziorze :))
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  26 sierpnia 2008
Zbiczno



Spośród kilku zaprezentowanych wzorów wybrany został herb przedstawiający skierowaną w lewą stronę sylwetkę orła bielika z głową zwróconą w stronę prawą, siedzącego na podstawie w kolorze żółtym. W tle wydzielone są w układzie poziomym pasy różnej szerokości w kolarze żółtym, zielonym, białym i niebieskim.
Barwy te symbolizują:

kolor żółty - kolor dojrzewających zbóż podkreśla rolniczy charakter gminy, jednocześnie ciepło bijące z niego symbolizuje optymizm w spojrzeniu w przyszłość;

kolor zielony - gmina jest jedną z tych w województwie Kujawsko-Pomorskim, która ma najwyższą lesistość;

kolor biały - czystość ekologiczna, jeden ze strategicznych celów gminy;

kolor niebieski - kojarzy się z wodami, których na terenie gminy jest bardzo dużo oraz z kolorem czystego nieba.


Gmina Zbiczno Zajmuje obszar 13.290 ha, z czego lasy stanowią ponad 42 % powierzchni gminy, a ponad 30 jezior zajmuje 9,7 % powierzchni


Niemal cała gmina leży na terenie Pojezierza Brodnickiego stanowiąc część "ZIELONYCH PŁUC POLSKI". Urozmaicony krajobraz, duże powierzchnie leśne, liczne jeziora, czystość tego terenu, unikatowa fauna i flora sprawiły, że szereg obiektów gminy zostało objętych różnymi formami ochrony przyrody.


Zbiczno i okolice:
- "Kraina 102 jezior"
- szlaki turystyczne
- trasy rowerowe
- ścieżki edukacyjne
- liczne ośrodki wczasowe
- Gród Foluszek (bractwo rycerskie)
- liczne imprezy kulturalno rozrywkowe
(Dni Gminy Zbiczno, Mediaevalia, Reggae Rock Festival...)

na terenie gminy znajdują się stare cmentarze , zabytkowe kościoły , kapliczki i pomniki. ponadto posiadamy zespół Pieśni i tańca :lol: Wesołe kumoszki :wtf:

12 km od Zbiczna znajduję się 700 letnie miasto Brodnica bogata w zabytki
jednak mam za wolny net i mi się nie chcę umieszczac zdjęć bo trwa to za długo


dwór zbudowany w II poł. XIX wieku przez oficera armii pruskiej za odszkodowanie otrzymane za udział w wojnie francusko-pruskiej. Od 1926 roku mieściła się tu szkoła parafialna, a w czasie II wojny światowej - dom rekonwalescencji dla żołnierzy niemieckich. W piwnicach budynku mieścił się areszt. Po II wojnie światowej obiekt przeznaczony był na cele oświatowe. Odnowiony w roku 1975. Budynek otynkowany, piętrowy z dwupiętrowym ryzalitem od strony frontowej. Wokół dworu resztki dawnego parku (lipy, dęby).
P.S. Mieszkam w Nim :ninja:
...Ignorance is bliss...
dentka91
dentka91
  26 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Ten buynek po lewo to co to? bardzo ładny ;-)

To jakas kamienica, na żywo w pełnym świetle nie wygląda juz tak ładnie. :)
666kamilka666
666kamilka666
  26 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: P.S. Mieszkam w Nim

Wiem gdzie Cię szukać :ziober2:.

Ale bardzo ładna okolica, tyle jezior [tyle komarów :ninja:].. Naprawdę ładnie, jak coś to pojadę do Ciebie na wakacje, znajdziesz mi miejsce na namiocik :D

Konto usunięte
Konto usunięte: To jakas kamienica, na żywo w pełnym świetle nie wygląda juz tak ładnie. :)

Aha, myślałam że jakieś coś...
baskas4
baskas4
  26 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Olszyna moja mała, naprawdę mała ojczyzna...

Jezu myślałam, że Olszyny :crylol:
To wioska niedaleko mnie i ma identyczne krajobrazy :d
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  26 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Wiem gdzie Cię szukać .

jedyny budynek w promieniu 2 km :ninja:

Konto usunięte
Konto usunięte: Ale bardzo ładna okolica,

dziękuje wiem

Konto usunięte
Konto usunięte: tyle jezior

102

Konto usunięte
Konto usunięte: tyle komarów

wszelkiego robactwa..
ale tez innej mniej szkodliwej zwierzyny

Konto usunięte
Konto usunięte: Naprawdę ładnie, jak coś to pojadę do Ciebie na wakacje, znajdziesz mi miejsce na namiocik :D

nie ma problemu
...Ignorance is bliss...
margotka
margotka
  27 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: moja kochana dzielnia


nie twoja tylko nasza;)...jam z Mysłowic;)

Mysław był księciem...a od niedawna uznano, ze w godle Mysłowic jest ścięta głowa Jana Chrzciciela... jednak nie będę zamęczać forumowiczów opowieściami psudo politycznymi...

warto zobaczyć zabytkowy Kościół Mariacki, który jest w stylu barokowym... oraz neogotycki Kościół NSPJ, który jest punktem orientacyjnym dla podróżnych... Kierując się w stronę rynku zaobserwowąć można kapliczkę Jarlików, któa została przeniesiona kilka lat temu na nowe miejsce ze względu na most, jaki budowali ponad 12 lat i wreszcie zdecydowali się go skończyć:))))))

Ponadto ze względu na KWK Mysłowice mamy ciekawą zabudowę budynków robotniczych oraz kamienic z okresu secesji i modernizmu... jedną z najciekawszych jest kamienica na ul. Krakowskiej, gdzie nad bramą wejściową jest głowa serafina...

na rynku budują od prawie 10 lat kartonowe miasto, czyli istnieje okropna metalowa konstrukcja zesceną, którą mieli zabudować kartonami by zasłonić bloki znajdujące się za nimi...do tej pory się to nie udało...
zainwestowali jednak w wybudowanie pseudoarokowej fontanny i studni bez wody, które nie dodaje uroku...

jednak jest czym się pochwalić...ze względu na sukcesy muzyczne Myslovitz wykazują się ogromną inicjatywą w promowaniu młodych muzyków...hah! ...niezapomniane koncerty w "Trójkącie" Słupnej czy istnienie "Pink Cafe" przechodzi już do legendy...

...jednak dla współczenej młodzieży organizuje się np. "OFF Festival" który cieszy się coraz większym powodzeniem..

...jeżeli nawet inwestują w miasto to nie bardzo widać przedsięwzięcia...

jednak kocham je, bo co przeżyłam to moje;P ...

...o Tarnowie niewiele mogłabym wam napisać, bo nie czuje się tu wciąż, jak u siebie...
margotka
margotka
  27 sierpnia 2008

aaaa i oczywiście "Trójkąt 3 cesarzy"...to właśnie w Mysłowicach łączyły się granice 3 zaborców...

666kamilka666
666kamilka666
  27 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: jedyny budynek w promieniu 2 km

Fajnie..

RexMundi
RexMundi: wszelkiego robactwa.. ale tez innej mniej szkodliwej zwierzyny

Czyli..?

margotka
margotka: względu na sukcesy muzyczne Myslovitz

Jedyne co mi się kojarzy ;-)

margotka
margotka: aaaa i oczywiście "Trójkąt 3 cesarzy"...to właśnie w Mysłowicach łączyły się granice 3 zaborców...

Tego nie wiedziałam :wtf:.
Jakieś muzeum o tym, pamiątki? ;>
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.