| Fotka.com
6exMadziaaxe9
6exMadziaaxe9
  30 July 2008 (pierwszy post)
Piąte dziecko, Lessing Doris

Chciałam Wam bardzo polecić tę książkę :tak: , czytając ją miała nisamowite wrażenie bliskości z bohaterami , książka na prawdę godna uwagi ...:) a może już ktoś czytał ... i się podzieli wrażeniami ? ;)

"Piąte dziecko" Doris Lessing to niesamowita historia o tym, jak traci się złudzenia. I o tym, jak łatwo wszystko może się rozsypać w drobny mak. Książka tylko z pozoru przypomina powieść grozy. Jest czymś więcej .
Bohaterowie powieści, Harriet i David Lovattowie, są idealną parą. W szalonych latach 60. postanawiają żyć na uboczu świata. Kupują ogromny dom pod Londynem i chcą mieć ogromną rodzinę. "Co najmniej sześcioro dzieci" - mówią. I wbrew rozsądkowi i możliwościom finansowym realizują swój plan bardzo szybko. Kolejne dzieci wypełniają dom, a na święta i wakacje pojawia się coraz więcej krewnych. Wszyscy garną się do wiktoriańskiego domu, który wydaje się z innych czasów i z innego świata.

Aż do pierwszej próby, na którą los wystawia idealnych małżonków. Sielankowe, przesłodzone szczęście rodziny zostaje zburzone przez przyjście na świat Bena - odmieńca, tytułowego piątego dziecka. Świat powieści zaczyna wypełniać przejmująca atmosfera koszmaru.

Pokazanie rozpadu utopijnego projektu Lovattów staje się dla wybitnej brytyjskiej pisarki pretekstem do refleksji nad naturą relacji matki i dziecka. Przymusem bycia, bez względu na przeciwności, szczęśliwą matką z cielęcym uśmiechem wpatrzoną w swoje potomstwo. Bohaterka mówi w powieści: "Urodziłam czworo zdrowych i normalnych dzieci, i nikt tego nie docenił. Kiedy pojawiło się to inne, wszyscy uznali mnie za zbrodniarkę". Autorka pokazuje, ze na pozór cywilizowane społeczeństwo nie radzi sobie z innością, choć stara się zachowywać pozory poprawności - siostra Harriet ma córeczkę z zespołem Downa, ale tę wszyscy akceptują, bo dziewczynka jest miła, wylewna i uczuciowa. Bena, agresywnego odludka, nikt nie lubi. I ta nienawiść przerzuca się na jego matkę, bo to ona urodziła odmieńca. Bohaterka wielokrotnie przytacza opowieści o prymitywnych plemionach, które piętnowały matki "innych" dzieci.

Definicja "inności" to drugi ważny wątek powieści Lessing. Brytyjka w niezwykle przejmujący sposób zastanawia się nad granicami normalności. Zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście większość ma zawsze rację. Bo większość (nauczyciele, lekarze, psycholodzy) widzą w Benie zwykłe dziecko, jedynie fizycznie rozwinięte nad swój wiek i nieco zamknięte. To Harriet, a za nią reszta rodziny, sądzi, że w piątym dziecku jest coś nienormalnego. Bohaterowie mówią o sobie, że są staroświeccy - początkowo wydaje się to ich zaletą. Ale ich staroświeckość ma też inne, brutalne oblicze. Jak w zamierzchłych czasach rodzina bez skrupułów, bez skierowania lekarskiego oddaje odmieńca do zakładu dla psychicznie chorych, by tam powoli umarł.

Kiedy Harriet łamie niepisaną umowę, że nikt nie będzie o niego więcej pytał i decyduje się żyć dla Bena, musi odrzucić resztę swojej rodziny, która nie akceptuje jej decyzji. Tym samym musi zrezygnować z życia w świecie, w który wierzyła. Trudno o bardziej dramatyczny dylemat - wybierać między swoimi dziećmi, decydować, które bardziej się kocha.

taki krótki fragment .
...................................................................................................................................................
baskas4
baskas4
  30 July 2008
Cytat
Cytat: Literacka nagroda Nobla 2007

czyli nie znajdę jej w mojej bibliotece :and:
a recenzja wydawała cię taka ciekawa.
poetess
poetess
  30 July 2008

Recenzja bardzo ciekawa, jeszcze takej książki nie czytałam, wydaje sie być ambitna, chyba po nia siegnę, dzieki ;)

lolropsonlol
Posty: 6587 (po ~80 znaków)
Reputacja: 1 | BluzgometrTM: 2
lolropsonlol
  30 July 2008

ksiązka wydaje mi sie byc wystarczająco ambitna wiec pewnie ją przeczytam ;]

6exMadziaaxe9
6exMadziaaxe9
  31 July 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: czyli nie znajdę jej w mojej bibliotece a recenzja wydawała cię taka ciekawa.

niestety .

Konto usunięte
Konto usunięte: Recenzja bardzo ciekawa, jeszcze takej książki nie czytałam, wydaje sie być ambitna, chyba po nia siegnę, dzieki ;)

;) zapewniam , że na książce się nie zawiedziesz

lolropsonlol
lolropsonlol: ksiązka wydaje mi sie byc wystarczająco ambitna wiec pewnie ją przeczytam ;]

;)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.