ToTylkoYo
ToTylkoYo
  9 grudnia 2018 (pierwszy post)

Witam.
Na początku piszę, że pomimo tytułu ten post nie nadaje się na zakładkę szkoła :D

Chciałem zrobić siostrze prezent na święta, ogólnie skrzynia obwiązana łańcuchem i założoną kłódką na szyfr :D
W związku z tym, że jest super matematyczką to chce jej do tego dołączyć jakieś zadania matematyczne do rozwiązania. Aby wyniki ustawić jako szyfr na kłódkę ;)
Może to być jedno zadanie z 4 cyfrowym rozwiązaniem, lub 4 osobne z 1 cyfrowym. Ewentualnie 5 cyfrowym, jedynie kupię taką kłódkę.

Przeglądałem już internety i nie mogę znaleźć nic sensownego, więc szukam pomocy tutaj, może znajdzie się ktoś co uczy matematyki lub ma z nią coś więcej wspólnego niż ja (nie żebym był głąbem matematycznym, ale zadania z polibudy to nawet przepisać nie potrafię, jak patrzyłem w jej książki) xD

Z góry dzięki za pomoc i pozdro ;)

BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  9 grudnia 2018
Konto usunięte
Konto usunięte: Witam. Na początku piszę, że pomimo tytułu ten post nie nadaje się na zakładkę szkoła :D Chciałem zrobić siostrze prezent na święta, ogólnie skrzynia obwiązana łańcuchem i założoną kłódką na szyfr :D W związku z tym, że jest super matematyczką to chce jej do tego dołączyć jakieś zadania matematyczne do rozwiązania. Aby wyniki ustawić jako szyfr na kłódkę ;) Może to być jedno zadanie z 4 cyfrowym rozwiązaniem, lub 4 osobne z 1 cyfrowym. Ewentualnie 5 cyfrowym, jedynie kupię taką kłódkę. Przeglądałem już internety i nie mogę znaleźć nic sensownego, więc szukam pomocy tutaj, może znajdzie się ktoś co uczy matematyki lub ma z nią coś więcej wspólnego niż ja (nie żebym był głąbem matematycznym, ale zadania z polibudy to nawet przepisać nie potrafię, jak patrzyłem w jej książki) xD Z góry dzięki za pomoc i pozdro ;)

Ile siostra ma lat? Moge poszperac w swoich starych podrecznikach z matmy z liceum lub studiow i cos Ci podesle :D
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
homoangelicus
homoangelicus
  9 grudnia 2018
Ostatnio edytowany: za 12 lipca 5248
Konto usunięte
Konto usunięte: Może

Podam Ci przykład, wybierasz sobie cyfrę 2018 od roku:
Przypisujesz kolejno:
x=2, y=0, z=1, m=8
Układasz jakieś tam równania, muszą być 4, ja sobie wymyśliłem takie:
2x+y-z=
8y+4m=
2z-m=
2x+m=
Po podstawieniu powyższych liczb dają:
2x+y-z= 3
8y+4m=32
2z-m=-6
2x+m=12

I teraz, dajesz siostrze do rozwiązania układ z czterema niewiadomymi, gdzie liczby w następującej kolejności xyzm ,stanowią kod do kłódki.

Rozwiązać można je wyznacznikami, stosując metodę mieszaną Laplace'a i Sarrusa.

P.s. można jeszcze pewnie coś z całkami lub geometrią, nwm. :D Podaj cyfrę, to może coś wymyślę. :D
ToTylkoYo
ToTylkoYo
  9 grudnia 2018

Siostra ma 36 lat. Tak stara d.. ,a jej sie studiować zachciało :D
Cyfra na kłódce obojętna bo dopiero będę ustawiał ją ;)

homoangelicus
homoangelicus
  9 grudnia 2018

Czyli urodziła się 1982 r. I robisz analogicznie jeśli chodzi o macierze.
Możesz z geometrii, pasowałoby gdyby kuferek zawierał butelkę z soczkiem pomidorowym. V=1982 cm3, teraz wszystko wykonujesz od tyłu, znasz wzory na objętości brył, możesz kilka brył połączyć, ale to byłoby chyba za proste. Możesz skomplikować, gdy jeszcze pod te wartości dasz jakieś inne funkcje....

ToTylkoYo
ToTylkoYo
  9 grudnia 2018

totalnie nie wiem o czym do mnie piszesz :D
Jak możesz to ułóż mi te zadania, a ja tylko jej to przepiszę i druknę :D oczywiście jeśli nie sprawi to problemu, bo jak pisałem nie jestem aż tak z matmy, tylko technikum skończyłem, a studia rzuciłem na pierwszym roku xD

homoangelicus
homoangelicus
  9 grudnia 2018

Ale jakie zagadnienia mają być w tym zadaniu?

homoangelicus
homoangelicus
  9 grudnia 2018

Z macierzami masz.
Zadanie: Niech liczby x, y, z, m są kolejno cyframi kodu do kłódki, rozwiąż układ równań:
2x+4y-z+m=32
-2x+3m=4
x+3z+2m=29
x--y+2z=8
Wynik: 1982

homoangelicus
homoangelicus
  9 grudnia 2018

Za proste wybacz

ToTylkoYo
ToTylkoYo
  10 grudnia 2018

Dzięki za zadanie ;-) No przystane na twoim, macierze miała na pewno więc sobie rozwiąże, a nie ma co więcej kombinować :-D

BAZYLISZEK
BAZYLISZEK
  11 grudnia 2018

MATEMATYKA i Juz nie lubię twojej siostry....ale aby wiadomo to niech pogłowi się nad tym. Piłka i patyk kosztują złoty dziesięć ile kosztuje patyk skoro piłka jest za złotówkę i do tego wyniku niech doda 123

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.