Jozef84
Jozef84
  4 sierpnia 2017 (pierwszy post)

Zastanawia mnie czy imiona istot duchów są prawdziwe. Np takie imiona znane z filmów o egzorcyzmach lub nawet nazwy kapel rockowych jak Samael, Azazel, Baal czy są one dziełem ludzkiego umysłu? W Biblii jako do tekstu źrodłowego, moim zdaniem zgodnego z prawdą nie wymieniano imion demonów, Jezus i Jego uczniowie używali ogólnikowych określeń jak Szatan, Belzebub, Diabeł, a ich działanie i cechy porównywali do zwierząt np lwów, wilków czy szarańczy, węża. Dlaczego tak robili? Moim zdaniem ludzki umysł wszystko chce pojąć i wsadzić w jakieś ramy, zawsze odnosi się do tego co jest mu znane, stąd porównania, a przecież to istoty duchowe!!!
Mogą przybrać różne widzialne kształty, a to czy są dobre czy złe można poznać co sieją w ludzkim sercu. Dla przykładu, idę sobię ulicę, spotykam przepiękną istotę (kobietę lub mężczyznę) jest ubrana schludnie, czysto, skromnie, myśle "Boże ale piękna, ideał", nie wywowłuje we mnie pożadania, podchodzę bliżej, rozpoczynam rozmowę - myślę ale jest miła, dobra, ciepła, radosna, no to pewnie Anioł. Teraz przeciwaga, spotykam na ulicy też zniewalająco piękną kobietę, kusa spódniczk, brzuch na wierzchu i piersi wywalone, wzbudza we mnie pożądanie, podchodzę bo pragnę zaspokoić ciekawość, po rozmowie okazuje się, wulgarna badź kusi, flirtuje nawet. Wzbudza we mnie albo strach, albo jeszcze większe pożądanie, więc kim może być ta nieziemska istota? Pewnie demonem.

Jozef84
Jozef84
  4 sierpnia 2017

Coraz bardziej należy sobie zdawać sprawę że artyści przedstawiając obrazy/rzeźby istot duchowych kierowali się cechami znanymi im ze świata materialnego. Anioły jako dzieci ze skrzydłami, kojarzą się z witalnością, niewinościa, dobrem, skrzydła jako symbol posłańca i służby Bogu. Bóg jako starszy pan z mądrością, stałością, cierpliwością itd. Demony jak połączenie cech człowieka i zwierzęcia.

Jozef84
Jozef84
  4 sierpnia 2017

ze zwierząt to jeszcze Smok jest wymieniony w Apokalipsie. NT jest imię Anioła Pańskiego - Gabriel. I to chyba wszystko. Na pewno w ST jest tego więcej, tam roi się od różnych nazw i imion.

Jozef84
Jozef84
  5 sierpnia 2017

Może te imiona występują w ST jako nazwy bozkow wśród innych plemion. Sam już nie wiem.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.