BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  11 grudnia 2013 (pierwszy post)

Witajcie ;)
(Jako, że ostatnio dość spokojnie zrobiło się na tym forum, pozwolę sobie założyć jakiś świeży temacik)

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a ja oczami wyobraźni czuje już aromat potraw przygotowywanych na Wigilijny stół :)...

Zgodnie z tradycją na stole powinno znaleźć się 12 potraw:
1. zupa grzybowa z łazankami lub barszcz czerwony z uszkami
2. pierogi z kapustą i grzybami
3. śledź w śmietanie lub śledź z jabłkiem
4. pierożki smażone babcine
5. pieczony karp
6. karp w galarecie
7. kapusta z grochem
8. kluski z makiem
9. makowiec
10. sernik
11. kompot z suszu
12. piernik

Dodatkowo na Wigilijnych stołach można spotkać: kutię, zupe rybną, drożdżowe pierogi, chleb domowy z daktylami, ...

Pytania:
1. Kultywujecie tradycję i Wasza Wigilijna wieczerza składa się z 12 dań?
2. Zależnie od regionu dania tradycyjne mogą się różnić - posiadacie jakieś regionalne Wigilijne danie na Waszych stołach?
3. Zdarza Wam się nieco odbiegać od tradycji i spożywać jakieś wspołcześniejsze dania? np zastepujecie karpia jakąś inną rybą?

Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
Mrukowski
Mrukowski
  12 grudnia 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 2. pierogi z kapustą i grzybami

d83ddc4d
BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  14 grudnia 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: BujajacaWoblokachh: 2. pierogi z kapustą i grzybami

Sam gotujesz? :woot:
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
styka51
styka51
  21 grudnia 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 1. Kultywujecie tradycję i Wasza Wigilijna wieczerza składa się z 12 dań?


Tak.
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 2. Zależnie od regionu dania tradycyjne mogą się różnić - posiadacie jakieś regionalne Wigilijne danie na Waszych stołach?

Chyba nie... jedynie na barszczyk mówi się "gwizdok". A i u mnie jeszcze jada się sypki ryż, a w rodzinnym domu mojego taty dawno temu jadło się bułkę maczaną w mleku.
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 3. Zdarza Wam się nieco odbiegać od tradycji i spożywać jakieś wspołcześniejsze dania? np zastepujecie karpia jakąś inną rybą?

Mam karpia i dorsza.
Sylvinka
Posty: 15395 (po ~112 znaków)
Reputacja: -13 | BluzgometrTM: 4
Sylvinka
  23 grudnia 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 3. Zdarza Wam się nieco odbiegać od tradycji i spożywać jakieś wspołcześniejsze dania? np zastepujecie karpia jakąś inną rybą?


Tak, w tym roku sandacz i jesiotr. Karp też jest, ale to tylko dlatego że babcia nie wyobraża sobie bez niego świąt.

BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 1. Kultywujecie tradycję i Wasza Wigilijna wieczerza składa się z 12 dań?

Chyba nie. Nie ma piernika, kapusty z grochem, tak samo jak śledzie.. u mnie robi się z rodzynkami, a także sałatkę z ryby z ananasem, marchewką, papryką i budyniem.
mam czarne skrzydła,muskam nimi stopy aniołów...
agoosiaaa
agoosiaaa
  24 grudnia 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 1. Kultywujecie tradycję i Wasza Wigilijna wieczerza składa się z 12 dań? 2. Zależnie od regionu dania tradycyjne mogą się różnić - posiadacie jakieś regionalne Wigilijne danie na Waszych stołach? 3. Zdarza Wam się nieco odbiegać od tradycji i spożywać jakieś wspołcześniejsze dania? np zastepujecie karpia jakąś inną rybą?


1. NIe. Ogolnie nie robie wigilii u siebie w domu, pomagam mamie i do niej ide na wigilie.
2. krokiety, bigos. Niekoniecznie regionalne, ale pamietam ze od zawsze byly na wigilie.
3. Jako ze mam problem ze zdobyciem karpia to zamiast niego jem lososia badz inne ryby (nie wiem jak sie zwa po polsku, wiec nawet nie bede wymieniac). + Nienawidze naprawde duzej ilosci jedzenia swiatecznego - z wyzej wymienionych jem tylko wlasnie rybe, krokiety, barszcz z uszkami i pierogi ruskie, reszta mi przez gardlo nie przejdzie.
+ w pierwszy dzien swiat oczywko jest prawn cocktail i indyk z pieczonymi warzywami, nie pamietam czy to tez tradycyjnie w polsce.
BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  24 grudnia 2013
styka51
styka51: a w rodzinnym domu mojego taty dawno temu jadło się bułkę maczaną w mleku.


Jaki rejon kraju?
Sylvinka
Sylvinka: sandacz i jesiotr


brzmi apetycznie ;)
Sylvinka
Sylvinka: Karp też jest, ale to tylko dlatego że babcia nie wyobraża sobie bez niego świąt.


Moi dziadkowie rowniez nie potrafiliby wyobrazic sobie Swiat bez karpia ;)
Sylvinka
Sylvinka: sałatkę z ryby z ananasem, marchewką, papryką i budyniem.


To brzmi ciekawie :)
Jaka rybe dajecie do tej salatki?
Konto usunięte
Konto usunięte: pierogi ruskie


z ruskii na Wigilie sie ejszcze nie spotkalam...
U nas zazwyczaj robi sie z grzybami i kapusta (lub samymi grzybami - wersja, ktora preferuje :mrgreen: )
Konto usunięte
Konto usunięte: nie pamietam czy to tez tradycyjnie w polsce.


W Polsce zazwyczaj w pierwszy dzien jadlo sie, to co zostawalo z Wigilii i nic nie gotowalo - bynajmniej w mojej rodzinie zawsze byl taki zwyczaj...
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
agoosiaaa
agoosiaaa
  28 grudnia 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: W Polsce zazwyczaj w pierwszy dzien jadlo sie, to co zostawalo z Wigilii i nic nie gotowalo - bynajmniej w mojej rodzinie zawsze byl taki zwyczaj...


tzn u mnie tez - z tym ze pewnie rozni ludzie robia roznie xD
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: z ruskii na Wigilie sie ejszcze nie spotkalam... U nas zazwyczaj robi sie z grzybami i kapusta (lub samymi grzybami - wersja, ktora preferuje )


nienawidze w pierogach czegokolwiek poza bialym serem + ziemniakami, wiec nawet jakby nie bylo to w niczyjej tradycji to i tak bym sobie wymienila wsz\elakie inne pierogi na ruskie xD
NuTiiiiii
Posty: 70111 (po ~86 znaków)
Reputacja: -1080 | BluzgometrTM: 51
NuTiiiiii
  4 stycznia 2014
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: Kultywujecie tradycję i Wasza Wigilijna wieczerza składa się z 12 dań?

Tak chociaż 2 z listy mianowicie 7,8 zostały zamienione.
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: Zdarza Wam się nieco odbiegać od tradycji i spożywać jakieś wspołcześniejsze dania? np zastepujecie karpia jakąś inną rybą

Czasem oprócz karpia jest jeszcze dorsz, ale i tak niedługo wszędzie będzie łosoś :/

BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: kutię

Pierwszy raz w tym roku to spotkałem i spróbowałem, nie ma źle :O

Ballantines rzeźbi to wspaniałe ciało :ziober2:
Oglądanie meczów to nie tylko rozrywka, ale wręcz terapia. Futbol pozwala oswoić i uwolnić emocje - agresję, frustrację i smutek :pilka:

BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  16 stycznia 2014
NuTiiiiii
NuTiiiiii: Tak chociaż 2 z listy mianowicie 7,8 zostały zamienione.


na co zostaly zmienione?
NuTiiiiii
NuTiiiiii: niedługo wszędzie będzie łosoś :/


Lubie lososia, ale nie wyobrazam sobie Wigilii bez karpia :)
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.