BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  20 marca 2013 (pierwszy post)

Tym razem porozmawiajmy o... - rybach...

Dlaczego warto je jeść? Powodów jest wiele - np:

- mają wysoką wartość odżywczą.

- ich mięso przewyższa pod względem wartości odżywczych wieprzowinę, wołowinę i drób.

- ich białko jest przez człowieka bardzo łatwo przyswajalne, o wiele łatwiej niż białko zwierząt rzeźnych.

Zdaniem ekspertów do spraw żywienia, powinniśmy jeść ryby co najmniej dwa razy w tygodniu.

Jeśli dbamy o dostarczenie sobie witamin - ryby będą doskonałym wyborem, zawierają bowiem:
- witaminy z grupy B

- witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A (poprawia kondycję skóry), D (wzmacnia kości i zęby) oraz E (usuwa z organizmu szkodliwe wolne rodniki).

Dlatego ryby warto podawać osobom w podeszłym wieku.

Są również dobrym źródłem składników mineralnych.

Przede wszystkim jednak dostarczają zdrowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które usprawniają pracę mięśnia sercowego oraz obniżają poziom szkodliwych lipidów we krwi, co zapobiega rozwojowi miażdżycy naczyń. Ponadto normalizują ciśnienie krwi.
1. Lubicie jeść ryby?
2. Często je spożywacie?
3. Jaką formę przyrządzenia ryby preferujecie? - pieczenie? grillowanie? wędzona?
4. Jaka jest Wasza ulubiona ryba?

Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
Arwena27
Arwena27
  20 marca 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 1. Lubicie jeść ryby?

zależy jakie ale raczej tak ;)
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 2. Często je spożywacie?

tylko w piątki jadam ;D
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 3. Jaką formę przyrządzenia ryby preferujecie? - pieczenie? grillowanie? wędzona?

wędzona
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 4. Jaka jest Wasza ulubiona ryba?

Łosoś d83dde0d
Polemizowała bym natomiast w sprawie czy ryby rzeczywiście są zdrowe ;) Większość zbiorników wodnych jest zanieczyszczona jaką mam pewność że rybę którą kupię a potem zjem nie pochodzi z jakiś ścieków =D ?
agoosiaaa
agoosiaaa
  20 marca 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 1. Lubicie jeść ryby? 2. Często je spożywacie? 3. Jaką formę przyrządzenia ryby preferujecie? - pieczenie? grillowanie? wędzona? 4. Jaka jest Wasza ulubiona ryba?


1. Uwielbiam :zakochany:
2. z 3 razy w tygodniu :woot:
3. pieke w piekarniku zazwyczaj, lubie tez kupowac gotowe - wedzone :zakochany: i jeszcze w formie sushi :tak:
4. smoked haddock.
po polsku: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plamiak
Konto usunięte
Konto usunięte: Polemizowała bym natomiast w sprawie czy ryby rzeczywiście są zdrowe Większość zbiorników wodnych jest zanieczyszczona jaką mam pewność że rybę którą kupię a potem zjem nie pochodzi z jakiś ścieków ?

swinie zyja w chlewach, sa to zwierzeta ktore potrafia zjesc wlasne odchody a ty sie rybami przejmujesz :rotfl:
pijana
pijana
  21 marca 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 1. Lubicie jeść ryby? 2. Często je spożywacie? 3. Jaką formę przyrządzenia ryby preferujecie? - pieczenie? grillowanie? wędzona? 4. Jaka jest Wasza ulubiona ryba?

1. Tak
2. Trochę za rzadko
3. Każdą, oprócz gotowania, choć spróbowałam kiedyś zupy rybnej i była dobra, ale odkąd się dowiedziałam, że często jest przygotowywana ze wszystkich możliwych części ryby (głowa itp.) to mnie obrzydziło XD I tak jak Agoosiaaa lubię sushi, zwłaszcza w tempurze.
4. Ciężko wybrać ! Ale chyba łosoś.
Konto usunięte
Konto usunięte: Polemizowała bym natomiast w sprawie czy ryby rzeczywiście są zdrowe ;) Większość zbiorników wodnych jest zanieczyszczona jaką mam pewność że rybę którą kupię a potem zjem nie pochodzi z jakiś ścieków =D ?

Bardziej bym się obawiała ryb z mórz, metale ciężkie etc.
Clex
Clex
  21 marca 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 1. Lubicie jeść ryby? 2. Często je spożywacie? 3. Jaką formę przyrządzenia ryby preferujecie? - pieczenie? grillowanie? wędzona? 4. Jaka jest Wasza ulubiona ryba?


1. Uwielbiam! Bardziej niż inne potrawy mięsne. 2764
2. Cały tydzień bo taka dieta.
3. Smażona na maśle prawdziwym ewentualnie z parowaru.
4. Łosoś norweski bo moim zdaniem ma najsmaczniejsze mięso. ;-)
BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  21 marca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: Łosoś


pieczony lub wedzony :zakochany:
Konto usunięte
Konto usunięte: czy ryby rzeczywiście są zdrowe ;) Większość zbiorników wodnych jest zanieczyszczona jaką mam pewność że rybę którą kupię a potem zjem nie pochodzi z jakiś ścieków =D ?


Hmmm, cos w tym jest... Zwlaszcza, jesli chodzi, o te z Baltyku, ktory jest tykajaca bomba ekologiczna :) Ale z drugiej strony, idac tym tokiem rozumowania, nic nie powinnismy jesc ;p - w glebie sa metale ciezkie, a rosliny rosnac pobieraja je wraz ze skladnikami potrzebnymi im do rozwoju i kumuluja w swoich owocach, lisciach itp... zwierzatka zas, zywia sie tym pozniej... :P Takie bledne kolo :)...
Konto usunięte
Konto usunięte: w piekarniku zazwyczaj

ciekawa metoda...
Takich nie jadlam - zdradz jakies szczegoly?
Konto usunięte
Konto usunięte: w formie sushi

Dobre jest, ale trzeba brac albo z restauracji, albo nauczyc sie je porzadnie zwijac...
Konto usunięte
Konto usunięte: zupy rybnej i była dobra, ale odkąd się dowiedziałam, że często jest przygotowywana ze wszystkich możliwych części ryby (głowa itp.) to mnie obrzydziło XD


wlasnie ja kiedys w jakims programie kulinarnym ogladalam, co sie do teego wrzuca, szcerze mowiac, nie wiem cyz bym sie odwazyla zjesc...
Konto usunięte
Konto usunięte: Łosoś norweski bo moim zdaniem ma najsmaczniejsze mięso


jest genialny :)
ja jeszcze fladre lubie, a w swieta tradycyjnie karp - najlepiej w galarecie (u nas w rejonie karpiem po zydowsku sie to nazywa, nie jestem pewna czy w innych regionach funkcjonuje to samo okreslenie)... z wedzonych wegorz, nie ma sobie rownych
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
styka51
styka51
  22 marca 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 1. Lubicie jeść ryby? 2. Często je spożywacie? 3. Jaką formę przyrządzenia ryby preferujecie? - pieczenie? grillowanie? wędzona? 4. Jaka jest Wasza ulubiona ryba?


Lubię.
Z raz w tygodniu.
Pieczona, smażona.
Dorsz :tak:
agoosiaaa
agoosiaaa
  23 marca 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: ciekawa metoda... Takich nie jadlam - zdradz jakies szczegoly?


tzn. chyba najprostsza, bo masz pewnosc, ze Ci sie nic nie przypali xD
po prostu rybe klade na folii, posypuje przyprawami (chociaz to zalezy jak rybe robie,czasami uzywam gotowych sosow np. sweet chilli), zawijam w folie i wkladam do piekarnika :)
i w zaleznosci od ryby siedzi tam az sie zrobi i gotowe xD
zero niepotrzebnych tluszczy itp nie ma potrzeby na zadna panierke (Chociaz czasem tez np. lososia posypuje bulka tarta na wierzchu).
ogolnie ta metoda jest bardzo prosta :)
Alensztajn
Alensztajn
  23 marca 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 1. Lubicie jeść ryby?
Lubię :)
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 2. Często je spożywacie?
Kilka razy w miesiącu :)
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 3. Jaką formę przyrządzenia ryby preferujecie? - pieczenie? grillowanie? wędzona?
Pieczona :)
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 4. Jaka jest Wasza ulubiona ryba?
Łosoś, sola i kergulena :)
Kiniowska
Posty: 1047 (po ~357 znaków)
Reputacja: 1 | BluzgometrTM: 326
Kiniowska
  30 marca 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 1. Lubicie jeść ryby?


Bardzo. :)

BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 2. Często je spożywacie?


Trudno mi policzyć, ale wtedy kiedy przyjdzie ochota.

BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 3. Jaką formę przyrządzenia ryby preferujecie? - pieczenie? grillowanie? wędzona?


Lubię ryby "przetworzone" - w sałatkach, pastach do pieczywa, różnego rodzaju kotlecikach w panierce. Lubię wędzoną rybę, ale nienawidzę wybierać z niej ości. :nie: Jeżeli kupuję inną niż w/w, to musi być perfekcyjnie wyfiletowana - powód j/w, szlag mnie trafia przy gmeraniu za ośćmi (ościami? :woot:). :D Wtedy najczęśniej smażę (co nie do końca ocieka zdrowiem, a tłuszczem...), rzadziej zdarza się piec czy grillować (ten ostatni sposób kojarzę jedynie z samodzielnie złowioną i przygotowaną rybką, a ten "obrzęd" u mnie w domu nie zachodzi :P).

BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: 4. Jaka jest Wasza ulubiona ryba?


Tuńczyk, łosoś, mintaj, szprotka, dorsz, sola, karp.
MaqdaIena
Posty: 29570 (po ~156 znaków)
Reputacja: -168 | BluzgometrTM: 3
MaqdaIena
  31 marca 2013
BujajacaWoblokachh
BujajacaWoblokachh: Lubicie jeść ryby?


Nienawidzę pieczonych, czy też robionych na parze.
Zjem z octu ewentualnie, bądź z zalewy pomidorowej, którą robi mój facet, jednak sama zalewa jest tak pyszna, że pewnie gdyby pływały tam kawałki gąbki to tez by mi smakowały.
Więc rybę jem maks. dwa razy w roku.
:ziober2:
BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  3 kwietnia 2013
Ostatnio edytowany: 1 stycznia 1970
styka51
styka51: Z raz w tygodniu.


czyli raczej standardowo ;D
Konto usunięte
Konto usunięte: tzn. chyba najprostsza, bo masz pewnosc, ze Ci sie nic nie przypali xD po prostu rybe klade na folii, posypuje przyprawami (chociaz to zalezy jak rybe robie,czasami uzywam gotowych sosow np. sweet chilli), zawijam w folie i wkladam do piekarnika :) i w zaleznosci od ryby siedzi tam az sie zrobi i gotowe xD zero niepotrzebnych tluszczy itp nie ma potrzeby na zadna panierke (Chociaz czasem tez np. lososia posypuje bulka tarta na wierzchu). ogolnie ta metoda jest bardzo prosta :)

bede musiala kiedys to wyprobowac...

co do posypywania, to nie przepadam za posypkami, zazwyczaj smaze bez zadnych dodatkow, sama ryba i jakis tluszczyk by sie nie rpzypalala :)
Konto usunięte
Konto usunięte: kergulena

tej nie mialam okazji jesc :)
warto?
Kiniowska
Kiniowska: Lubię wędzoną rybę, ale nienawidzę wybierać z niej ości.


Z tym mamy podobnie ;)
Z tego wzgledu wybieram glownie te morskie, one maja duze osci i w duzo mniejszej ilosci :)
MaqdaIena
MaqdaIena: zalewy pomidorowe


brzmi apetycznie :D
MaqdaIena
MaqdaIena: Więc rybę jem maks. dwa razy w roku.


hihihi mozna stwierdzic, ze w porownaniu z kawa ryba to rzadkosc w Twoim menu... zapewne tylko na Swieta? :P

Ja mialam taki okres w zyciu, ze wcale nie jadlam ryb - cos ponad rok, albo jakos kolo tego. Po prsotu nie czulam potrzeby a wrecz mi nie smakowaly, mimo, ze wczesniej jadalam... Ostatnio jednak sie przemoglam i znowu sie nimi objadam :)
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.