massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  7 grudnia 2012 (pierwszy post)

Hej,

Ostatnio myśle nad kupnem robota kuchennego, przede wszystkim ze względu na zaoszczędzenie czasu. Dla pracującej matki czas to pieniądz :)

I zastanawiam sie:
1. Czy faktycznie warto?
2. Co mogę zyskać dzięki robotowi (wiecej przepisów w zasięgu ręki?)
3. Na co zwrócić uwagę przy kupnie? (Wiem juz, że na ostrza)
4. Jakie funkcje powinien mieć?

Jeżeli zdecyduje sie na zakup to chciałabym wykorzystać maximum jego możliwości. Jak zasugerowała znajoma, powinien znaleźć stałe miejsce na blacie w kuchni - inaczej nie bedzie mi sie chciało go w ogole wyjmować.

Bardzo proszę, piszcie wszystko co wiecie by ułatwić mi podjęcie decyzji :). Nie chce by było to urządzenie typu "nie jest potrzebne, ale fajnie je mieć".

Pozdrawiam :)

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

Kameleon
Kameleon
  7 grudnia 2012

R2d2 jest fajny nawet ale lepszy chyba c3po bo mówi ludzkim głosem. Ogólnie propsy bo nie ma to jak stars wars w kuchni.

massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  7 grudnia 2012

Jak juz to zastanawiam sie nad marką Magimix.
Ale o markę sie nie pytałam, interesuje mnie inne aspekty jak wyżej.

Gdybym siedziała większość czasu w domu na dupie, to nie myślałabym o star wars w kuchni :)

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

Kameleon
Kameleon
  7 grudnia 2012
massacre
massacre: Jak juz to zastanawiam sie nad marką Magimix.

Ewentualnie coś z transfomerów mogłabyś wybrać. Konkretnie bumbelbee jest fajny. Na optimusa czy cybertrona Cię nie stać więc nawet ich nie oglądaj.

massacre
massacre: Gdybym siedziała większość czasu w domu na dupie, to nie myślałabym o star wars w kuchni :)


W telezakupach Klaudiusz Sebkowicz a'la big brother brat gulczasa do końca życia propsował na natenie zacny sprzęt. Moze to n ie r2d2 czy inny deceptikon ale ciał równo i miarowo. poszukaj sobie.
sol6
sol6
  7 grudnia 2012

Kupujemy roboty kuchenne

Robot kuchenny zdecydowanie ułatwia pracę przy codziennym przygotowywaniu posiłków, wyręczając nas przy tym od pracochłonnych czynności. Wybór właściwego urządzenia nie należy do najłatwiejszych, ponieważ rynek sprzętu AGD oferuje szeroką gamę tych produktów. Najpierw musimy zdecydować jakie funkcje powinien posiadać nasz robot kuchenny.

Postaramy się zatem podpowiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać robot kuchenny jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.
W zależności od oczekiwań możemy wybrać mały i poręczny robot lub wielofunkcyjne urządzenie. Małe urządzenie najczęściej składa się z mieszadła, trzepaków i nożyka do rozdrabniania warzyw oraz kielicha do przyrządzania koktajli. Większe roboty kuchenne zazwyczaj posiadają takie funkcje jak: rozdrabnianie i mielenie mięsa, krojenie warzyw w plastry bądź na wiórki, wyrabianie ciasta oraz odwirowanie i wyciskanie soku z owoców. Im więcej wykonujemy czynności w kuchni typu: pieczenie, gotowanie, krojenie, tym więcej funkcji powinien posiadać nasz robot. W wyniku czego będzie on droższy, jednak w ostateczności zaoszczędzi nasz czas i konieczność dokupowania dodatkowych urządzeń kuchennych.

Rodzaje robotów kuchennych
Budowa robota wieloczynnościowego
Moc silnika, poziom obrotów, rozmiary misy roboczej
Dodatkowe funkcje zapewniające bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania
Dodatkowe akcesoria do robotów kuchenych

Rodzaje robotów kuchennych
1. MIKSERY (ręczne i stacjonarne)

Wśród robotów kuchennych wyróżniamy miksery, które posiadają następujące funkcje: mieszanie, ubijanie, wcieranie oraz zagniatanie. W zależności od ich przeznaczenia można wybrać mikser ręczny (np. Bosch MFQ 3540), który przydatny jest głównie do wyrabiania ciast, lub stopkę miksującą (np. Bosch MSM 6B100), która najlepiej sprawdzi się przy rozdrabnianiu i miksowaniu produktów.

Stacjonarne są wyposażone w podstawę z misą, do której zamocowany jest na stałe korpus z końcówkami (np. Electrolux ASM450). Cechy odróżniające je od mikserów ręcznych to wyższa moc (do 1000 W), większa liczba poziomów prędkości oraz większa pojemność misy (pow. 4 litrów).

2. ROZDRABNIACZE (blendery i stojące (kielichowe))

Blendery są to niewielkie urządzenia mieszczące się w szufladzie, służące do przygotowywania koktajli, kremów, dipów, sosów oraz zup. Jeżeli mikser nie posiada funkcjii blendera, można nabyć osobne urządzenie spełniające tę funkcję. Blendery mają moc pomiędzy 165 – 300 W, a pojemność kubka 0,5 litra. Cena ich waha się od 80 do 230 zł jak np. Zelmer 480.6NP lub Philips HR 1372.

Stojące (kielichowe) - najważniejszym elementem w ich przypadku jest pojemny kielich (od 0,6 do 2 litrów) z nożem zamontowanym na dnie dzbanka.

3. ROBOTY Z MALAKSEREM - MULTIPLEKSERY

Malaksery służą do miksowania z jednoczesnym wymieszaniem produktów. Te urządzenia kuchenne rozdrabniają mięso, kroją, szatkują, ucierają, siekają warzywa i owoce. Nadaja się również do wyrabiania ciast, ubijania piany, przyrządzania majonezów i różnego rodzajów sosów. Malaksery w wyposażeniu posiadają trzy misy różnej wielkości oraz końcówki dostosowane do nich, głównie są to noże oraz tarcze. maszynki do robienia makaronu, maszynki do mielenie mięsa, maszynki do lodów oraz obieraczki do ziemniaków (Philips HR 7620).

4. ROBOTY WIELOCZYNNOŚCIOWE Z MISĄ

Dla robotów wieloczynnościowych (Zelmer Talent 881.2) charakterystyczna jest misa montowana do bazy urządzenia. W zależności jaki element zamontujemy do misy możemy szatkować, kroić, mieszać lub wyciskać sok z owoców i warzyw. Robot kuchenny może dodatkowo posiadać kielich do miksowania, sokowirówkę lub maszynkę do mielenia mięsa. Wyżej opisane funkcje posiadają wszystkie lub wybrane modele robotów, dlatego warto się też zastanowić w jakich czynnościach kuchennych może nam pomóc i w zależności od tego wybrać odpowiedni model.

Przed kupnem należy też zastanowić się, jakie miejsce w kuchni robot będzie zajmował. Powinniśmy wstępnie ustalić jego wymiary, ponieważ robot, który ma bardziej pojemną misę oraz posiada więcej funkcji automatycznie zajmuje więcej miejsca (Moulinex Masterchef 8000 FP652).

Robot kuchenny powinien stać na stabilnym podłożu najlepiej na blacie kuchennym blisko gniazdka z prądem, nie dotykając nagrzanych urządzeń.

Budowa robota wieloczynnościowego
Moc silnika, poziom obrotów, rozmiary misy roboczej

Najważniejszym parametrem charakteryzującym roboty kuchenne jest moc silnika podawana w watach. Mogą one posiadać moc od 350 do 1000 W. Moc dostosowana jest do funkcji urządzenia oraz do wielkości jego misy. Im moc jest większa tym szybciej robot wykonuje swoje zadania, szybciej mieli, rozdrabnia i miksuje. Dzięki temu może również dłużej pracować na wysokich obrotach, co jest bardzo przydatne szczególnie przy miksowaniu twardych produktów. Zatem do rozdrabniania orzechów lub wyrabiania ciężkiego ciasta należy wybrać robot o mocy min. 700 W (np. Zelmer Fenomen 880.0, Siemens MK55280).W modelach z mniejszą misą, do 2 litrów, oraz bez funkcji mielenia moc pomiędzy 400-500 W będzie wystarczająca (Zelmer 481.64).

Roboty posiadające niższą moc silnika posiadają jednocześnie jedną niezmienną prędkość obrotów. Dodatkowy przycisk pulsacyjny, który występuje we wszystkich modelach sprawia, że urządzenie pracuje tylko wtedy gdy jest on przytrzymywany. Mamy dzięki temu kontrolę nad pracą robota, możemy go bez problemu szybko włączyć i wyłączyć. Szczególnie funkcja ta jest przydatna przy siekaniu twardych produktów, które robot podbija do góry.

Roboty kuchenne z wysoką mocą silnika posiadają regulację obrotów w zależności od wybranej funkcji. Im więcej funkcji posiada robot tym ma więcej poziomów obrotów. W najbardziej zaawansowanych modelach występuje najwięcej czyli do 5 poziomów obrotów. Jest to niezbędne przy mieszaniu produktów na ciasto, gdzie pracę można rozpocząć na niskich obrotach a następnie zwiększać je w zależności od potrzeb.

Występują również roboty z automatycznym systemem sterowania np. MPM Kasia 116B, gdzie szybkość obrotów dopasowana jest do wybranej funkcji. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk a urządzenie samo dobierze optymalną prędkość obrotów.

Rozmiary misy roboczej także różnią się, w zależności od modelu jej pojemność wynosi od 1,5 do 6,3 litra. Do przygotowywania niewielkich posiłków, dla małej liczby osób wystarczy robot z 2 litrową misą (Moulinex AAT5S7). Natomiast przy dużych posiłkach dla znaczniejszej liczby osób najlepszym rozwiązaniem jest misa z pojemnością 3,9 litra (Philips Cucina HR 2860).

Istnieją także miksery planetarne, które są używane głównie w restauracjach, barach czy cukierniach. Przypominają miksery kuchenne, ale nie można ich odłączyć od podstawy oraz nie mają ruchomej miski, tylko na sztywno przytwierdzony pojemnik. W tego typu mikserach to mieszadła i inne nakrętki obracają się wokół własnej osi oraz krawędzi miski. Niestety mają one wyjątkowe duże gabaryty i są dość ciężkie.
Dodatkowe funkcje zapewniające bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania

Z uwagi na bezpieczeństwo oraz wygodę korzystania istotne są takie elementy jak:

- funkcja łatwego czyszczenia – przy jej pomocy robot kuchenny jest czyszczony automatycznie, wystarczy wlać wodę do misy roboczej lub kielicha oraz wcisnąć odpowiedni przycisk
- miejsce na wyposażenie – umożliwia przechowywanie wszystkich elementów wchodzących w skład robota kuchennego: tarcz, noża i wszystkich plastikowych elementów np. Bosch MCM 4100.
- schowek na przewód sieciowy – przydaje się gdy robot będzie przechowywany w szafce wtedy kabel nie będzie się plątał np. Siemens MK 55300
- podstawa antypoślizgowa – dzięki niej robot podczas pracy będzie stał stabilnie na podłożu, jest to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa np. Zelmer 881.2 SL.
- blokada zabezpieczająca przed niewłaściwym montażem – zabezpiecza przed uszkodzeniem sprzętu np. Siemens MK 55300.
- zabezpieczenie przed przegrzaniem – robot wyłączy się automatycznie jeżeli silnik będzie potrzebował przerwy od pracy np. Braun K 700.
Dodatkowe akcesoria

Akcesoria przydające się w codziennym użytkowaniu robota kuchennego i które warto zakupić to:

- Ściereczki uniwersalne – przydają się gdy robot posiada mechanizm, który nie może mieć kontaktu z wodą. Nasączone są one środkiem odtłuszczającym, który bardzo dobrze usuwa zabrudzenia bez uszkodzenia sprzętu.
- Ściereczki do stali szlachetnej – przydają się, gdy urządzenie posiada stalowe elementy, usuwają w łatwy sposób zabrudzenia.
- Tarcze ścierające do placków ziemniaczanych i frytek – można je dokupić oddzielnie w przypadku gdy dany model ich nie podsiada.

Polski rynek urządzeń AGD posiada bogatą gamę robotów kuchennych. Producenci oferujący przedstawiony wyżej sprzęt AGD, starają się dopasować swoje produkty do potrzeb i wymagań konsumentów. Praca w kuchni od dzisiaj stanie się przyjemniejsza i zdecydowanie łatwiejsza. Wśród popularnych producentów możemy znaleźć: Bosch, Philips, Moulinex, Braun, Zelmer.

Nie dziękuj :mrgreen:

massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  7 grudnia 2012

A teraz weź to na angielski, bo dla mnie trzepak to takie coś co sie dywany pod blokiem trzepało :rotfl:

Blender mam, z kruszarką do lodu, bo pije mrożoną kawę i na śniadanie smoothie robię.

Mikser tez mam - używam tylko do nalesnikow.

Reszta Kopiuj wklej sama sobie po angielsku znalazłam, bo instruktaże po polsku dla mnie są nie do ogarnięcia przez słownictwo, które muszę sobie z polskiego tłumaczyć (wiem, wstyd i hańba).
Chodzi mi bardziej o Wasze osobiste spostrzeżenia.
Co to kuwa jest malakser? o.O
Chodzi mi o połączenie nr3 z nr 4 xD

I PROSTYM JĘZYKIEM PROSZĘ!!!

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

sol6
sol6
  7 grudnia 2012
massacre
massacre: I PROSTYM JĘZYKIEM PROSZĘ!!!


:wtf:
nie przetłumaczę Ci tego na ang bo bys nic nie zrozumiała :D
styka51
styka51
  7 grudnia 2012
massacre
massacre: 1. Czy faktycznie warto? 2. Co mogę zyskać dzięki robotowi (wiecej przepisów w zasięgu ręki?) 3. Na co zwrócić uwagę przy kupnie? (Wiem juz, że na ostrza) 4. Jakie funkcje powinien mieć?

1. Warto, placki ziemniaczane, rybę po grecku dużo szybciej się robi:D
2. Czas of kors :D
3. Na to czy faktycznie milion funkcji Ci się przyda.
4. Moja mama ma takiego, w którym za pomocą różnych ostrzy itp. można: robić frytki, trzeć ziemniaki na placki ziemniaczane, trzeć warzywa na rybę po grecku, ubijać białka z jajek lub robić lody z proszku, i jeszcze jest takie coś co wyrabia ciasto półkruche. Najbardziej przydaje się to do tarcia. Bo białka ubijam ręcznie, podobnie z wyrabianiem ciasta. Ale moja mama to wszystko by w nim robiła :ninja:
massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  7 grudnia 2012

@Sol
Prostym polskim proszę xD
Albo w obrazach ;D

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

styka51
styka51
  7 grudnia 2012

Taki mamy:

Te metalowe części są używane b. często.
To na dole po lewej ma pewnie jakiś związek z sokowirówką, ale nie używałam nigdy -,-
To na samym tyle jest świetne do kruszenia lodu itp:D
A reszta to nie wiem;p

Ogólnie ja bym sobie tego co wyżej nie kupiła, bo za dużo tych pierdół, które i tak nie będą używane. Ale moi rodzice lubią mieć :D

massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  7 grudnia 2012

@Styka
O! O coś takiego by mnie interesowało - poszatkowac, zetrzec (ser, warzywa), pokroic w plastry różnej grubości (ogórki, pomidory), ubić jajka jak piszesz.

Jakie to są funkcje wtedy potrzebne?

Myśle o jakimś tańszym robocie, jak sie sprawdzi, kupię porządny (te lepsze w granicach £200 :szok: te tańsze ok £50)

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

sol6
sol6
  7 grudnia 2012
massacre
massacre: Prostym polskim proszę xD Albo w obrazach ;D


Styka dała :D
massacre
Posty: 34340 (po ~204 znaków)
Reputacja: -55 | BluzgometrTM: 26
massacre
  7 grudnia 2012

@Styka
Jaka to marka? Obczaje w necie i poszukam podobnego u siebie, z podobnymi funkcjami :)

(Nie widzę marki zdjęcia bo na telefonie jestem)

"We know through painful experience that freedom is never voluntarily given by the oppressor; it must be demanded by the oppressed." MLK, Letter from the Birmingham Jail

styka51
styka51
  7 grudnia 2012
massacre
massacre: Jakie to są funkcje wtedy potrzebne?

Jak masz te metalowe talerze, to je zakłądami na takie "coś" i na tym można trzeć, szatkujemy, kroić w plastry. I wtedy jest dobrze jak właśnie masz dużo tych "końcówek" czy jak to się tam nazywa.

misa malaksera o pojemności 1,5 l
misa blendera o pojemności 1l

noże ze stali nierdzewnej
mieszadło do ciasta
drutowy ubijak do piany
4 pełne tarcze ze stali nierdzewnej
- tarcza do ucierania ziemniaków
- tarcza do frytek i krojenia warzyw w słupki
- dwustronna tarcza o grubych i cienkich otworach do krojenia warzyw w plastry
- dwustronna tarcza o dużych i małych otworach do ścierania warzyw i owoców

przystawka wirująca do soku
wyciskacz do owoców cytrusowych
pojemnik na akcesoria
łopatka
Podkreślone - najcześciej używane:
styka51
styka51
  7 grudnia 2012
massacre
massacre: @Styka Jaka to marka? Obczaje w necie i poszukam podobnego u siebie, z podobnymi funkcjami :)

to jest MPM w sumie nie mamy nic więcej z tej firmy, opinie na temat tego robota są różne, od złych, bo b. dobre. My daliśmy coś okołu 350 zł. Ale to było z 6 lat temu, albo dalej i działa:D
Na bank z Zelmera czy Boscha w tym samym wyposażeniu będą droższe. Ale trzeba pomyśleć, co NA PEWNO będziesz używać, bo nie ma sensu, żeby tylko miejsce zajmowało.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.