JednaWielkaOrgia
JednaWielkaOrgia
  18 września 2011 (pierwszy post)

Jak w temacie, wybieram się na koncert i chciał bym zrobić kilka zdjęć. Z racji tego, że będzie to mój debiut z fujim s9600 to poprosił bym o jakieś propozycje, jakie ustawienia najlepiej dobrać. Co bym nie musiał się wkurzać i całego koncertu nie przestał, szukając najlepszych ustawień. Ostrość lepiej ustawiać ręcznie, czy na MF ? I w jakim trybie najlepiej fotografować ? Nocny (?), chyba ruch będzie widać ?
A no i koncert odbędzie się w budynku, wydaje mi się, że będzie bardziej kameralnie, bez "napieprzania" światłami, no ale mogę się mylić. Tak, że błagam o sugestie : )

kndz
kndz
  19 września 2011

Często organizator zastrzega sobie, że nie można używać fleszów, mają też wytyczne (np 3 pierwsze piosenki i bisy), ja osobiście preferuje ustawienia w pełnym manualu, bez lampy..
ale swoją drogą.. nie wiedziałem że trzeba trzaskać na jak najkrótszych czasach, ciekawe.. :o w manualu często polegam na światłomierzu, robię albo za ciemne (0.5-1EV)albo za jasne (częściej to pierwsze) zdjęcie, żeby wydobyć albo ładnie oświetloną postać, albo światła w tle :) z ISO jest różnie, zależnie od oświetlenia, żeby nie przesadzić z szumem.. nie wiem jak to jest z Twoim aparatem, ale ja daję radę w ostateczności na 1600-2000 i 2.8 :)

oscaro
oscaro
  19 września 2011

W jego aparacie to można 800 wyciągnąć i to chyba górna granica gdzie szumy nie zastępują postaci na zdjęciu. Jeśli to kameralny koncert a Ty jesteś gościem, to bądźmy realistami. Nikt Ci nie zwróci uwagi jeśli będziesz używał flasha. :) Tyle ze ładowanie palnikiem wprost (bo pewnie nie masz do tego zewnętrznej lampy) pomoże Ci na krótką odległość. A potem wszystko przyciemni, więc pewnie jak nie będziesz stał z przodu to głowy ludzi będziesz miał ładne. Ogólnie wszystko ładnie Ci opisali czyli iso 800, przesłona najmniej jak możesz, i czasy staraj się utrzymywać około 1/60 (bo to chyba nie ma stabilizacji) No chyba ze gość na scenie się nie ruszać, siedzi na stołku albo stoi przy mikrofonie jak kłoda to możesz zejść i niżej(no chyba ze 1/60 to za mało, to oczywiste ze musisz zejść do czasów pozwalających CI coś ustrzelić). Pamiętaj też na obserwowanie zmian światła na scenie, ponieważ często gęsto są tzw "wybuchy światła" gdzie z cała kumulacją światło zalewa scenę, ewentualnie ruchy głowic oświetlenia jeśli staniesz niefortunnie to co jakiś czas taka wiązka niechcianego światła psuje CI zdjęcie, albo nakłada niechcianą poświatę. A co do "trybu nocnego" to strzelam ze tu zabawa opiera się na wykorzystaniu statywu i długich czasów naświetlania (przynajmniej tak to wygląda w kompakcie który dałem matce) a to na koncerty pozostawi Ci zdjęcie na pewno ruszone z efektami mazów światła.

JednaWielkaOrgia
JednaWielkaOrgia
  26 września 2011

Podbijam, co by nie zakładać kolejnego wątku.
Poleci mi ktoś, jakiś dobry artykuł o formacie raf, jak obchodzić się z nim w ps'ie cs3, na jaki format go konwertować ?

oscaro
oscaro
  26 września 2011

Raf to taki raw z fujii jak dobrze pamiętam. A co Ty z nim chcesz robić? jak przedwstępną obróbkę to uruchom LR, i tam się nim pobaw. Potem przenieś do PS'a i działaj. :) A konwertujesz go do formatu jaki potrzebujesz kiedy drukuje zdjęcia puszczam do PNG a na www do jpg. :) Tyle:)

joker4444
Posty: 32031 (po ~88 znaków)
Reputacja: -1 | BluzgometrTM: 446
joker4444
  26 września 2011

raf w s9600 zapisuje sie niemilosiernie dlugo w zasadzie praktycznie z tego nie korzystalem woalem dokladnie ustawic WB niż klac potem przy zapisie bo do momentu zapisu aparat ten jest "martwy"
....raczej tylko do spokojnych zdjec sie nadaje ot psytrykasz 1 foto idziesz dalej za jakis czas kolejne itd

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.