Edqq
Edqq
  6 kwietnia 2011 (pierwszy post)

Kiedyś już zakładałem taki temat, ale do innego sprzętu. Więc wybaczcie.
Teraz mam do dyspozycji Nikona D5000 + standardowy obiektyw 18 - 55mm bez zewnętrznej lampy błyskowej (wiem że w Kościele będzie ciężko z wbudowaną lampą, ale liczę na Waszą pomoc.)
Macie jakieś porady? Co jak ustawić, żeby zdjęcia nadawały się do oglądania? ;)
Chodzi mi najbardziej o to żeby nie były rozmazane, a wyraziste.

Proszę o pomoc! ;)
Dzięki :)

Pcasso
Pcasso
  6 kwietnia 2011

ło panie...to jak zasiąść z widelcem do rosołu...
Porady? pożyczyć od kogoś szkło które się nada do tego ... z możłiwszych to ustalić możliwie do zaakceptowania najwyższe ISO, balansować z czasami na granicy 1/40 s nie dłuższym no chyba że masz pewną rękę ...no chyba ze kościół będzie super jasny...
Zawsze można skorzystać z ZIELONEGO trybu :P coż więcej w tym temacie mogę powiedzieć :D

animka
animka
  7 kwietnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Macie jakieś porady? Co jak ustawić, żeby zdjęcia nadawały się do oglądania? ;)

kolega wyżej dobrze prawi.

poza tym pomódl się, żeby kościół nie był jak piwnica. drugą modlitwę zmów za w miarę jednolite światło, co by nie mieć problemu z balansem bieli (tak, zawsze można zrobić w bw..)

Konto usunięte
Konto usunięte: standardowy obiektyw 18 - 55mm

trochę Cię poniosło z tym stwierdzeniem...
Dolny
Dolny
  7 kwietnia 2011
Pcasso
Pcasso: ło panie...to jak zasiąść z widelcem do rosołu... Porady? pożyczyć od kogoś szkło które się nada do tego ... z możłiwszych to ustalić możliwie do zaakceptowania najwyższe ISO, balansować z czasami na granicy 1/40 s nie dłuższym no chyba że masz pewną rękę ...no chyba ze kościół będzie super jasny... Zawsze można skorzystać z ZIELONEGO trybu :P coż więcej w tym temacie mogę powiedzieć :D

wszystko na temat, najlepiej idz do kościoła kiedy nie ma mszy itd. i popstrykaj sobie zdjęcia i zobacz jak wyjdzie... Może lepiej wydać kase na doświadczonego fotografa a Ty możesz być jako 2 fotograf...

Bo zdjęcia ślubne to pamiątka na całe życie , a ślubu lub danego momentu się nie powtórzy.
SergiuszM
Posty: 187 (po ~132 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
SergiuszM
  7 kwietnia 2011
Dolny
Dolny: wszystko na temat, najlepiej idz do kościoła kiedy nie ma mszy itd. i popstrykaj sobie zdjęcia i zobacz jak wyjdzie.


Wiesz ze pora dnia i pogoda ma duże znaczenie na oświetlenia w Kościele wiec takie pstrykanie nic nie pokaże
Dolny
Dolny
  7 kwietnia 2011

To niech sprawdzi prognozę pogody i niech idzie w godzinach kiedy jest ślub :P

Patrykcm
Posty: 47 (po ~429 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
Patrykcm
  7 kwietnia 2011

Jeśli z takim sprzętem zadajesz tego typu pytania to dobrze Ci radzę - odpuść sobie.
Poczytaj literaturę, poradniki, porób zdjęcia, poznaj aparat. Później myśl o ślubach

Krótki poradnik wygląda tak:
- szkolenie w kurii (nie jest zawsze wymagane ale zawsze jest przydatne by wiedzieć jak się zachować!)
- spraw sobie obiektyw typu 50mm f/1.8, który ratuje sytuację w ciężkich warunkach
- lampa błyskowa przeszkadza, najbardziej ta wbudowana serio.
- sprzęt nie jest ważny - ważny jest fotograf. Widywałem marne pstryki zrobione canonem 5d mkII które wzbudzały śmiech i widywałem istne cuda zrobione zenitem!
- stosuj tryby półautomatyczne - Av, Tv albo P.

Przed ślubem przejdź się do kościoła, obejrzyj jak wygląda oświetlenie, porozmawiaj z księdzem. To popłaca.

Wbrew temu co piszą powyżej idioci - NIE korzystaj z trybu "zielonego" - polecam tryb "P" (taki jak zielony tylko nie wyskakuje sama lampa błyskowa i masz możliwość panowania nad ustawieniami - kręcisz pokrętłem i zmienia ci się para czas/przysłona.

Jak mawiał jeden z moim zdaniem lepszych fotoreporterów: jak idziesz na miasto ustaw aparat na P, przerzuć przez ramię i nie wyłączaj. jak coś się będzie działo, aparat zawsze jest gotowy do zrobienia zdjęcia - później przestawisz sobie na manuala.

Osobiście polecam dużą kartę pamięci, zapasowy akumulator!!!! i robienie w kościele zdjęć w formacie RAW/NEF -nawet jeśli się nie udadzą zdjęcia, zawsze coś z rawów wyrzeźbisz.

Nie pytaj na portalach takich jak fotka, nie patrz się na fora dyskusyjne - tam się zawsze przewalają argumentami dlaczego jeden obiektyw jest bardziej, to robi wodę z mózgu.

I najważniejsze - Podglądaj innych. Oglądaj dużo zdjęć, naśladuj, kombinuj, eksperymentuj!

Domagam się zwolnienia osób które są odpowiedzialne za nowy wygląd pw (oraz niedziałającego poprawnie a) i przywrócenie normalnie działającego przejrzystego sytemu prywatnych wiadomości.

Edqq
Edqq
  8 kwietnia 2011

najbardziej robi mi wode z mózgu to to że kazdy pisze ze to pamiatka na całe zycie. Ale co ja moge zrobic? Młodzi nie chca fotografa. Poprosili mnie abym robił? Odmówiłbys/Odmowiłabyś robienia zdjęć ? NIE !

PcassoPHOTOGRAPHY
PcassoPHOTOGRAPHY
  8 kwietnia 2011
Patrykcm
Patrykcm: Wbrew temu co piszą powyżej idioci - NIE korzystaj z trybu "zielonego"

po pierwsze oszczędź sobie takich epitetów...a dwa sprawdź w słowniku słowo sarkazm :)

Konto usunięte
Konto usunięte: najbardziej robi mi wode z mózgu to to że kazdy pisze ze to pamiatka na całe zycie. Ale co ja moge zrobic? Młodzi nie chca fotografa. Poprosili mnie abym robił? Odmówiłbys/Odmowiłabyś robienia zdjęć ? NIE !

ich wola Twoja inwencja :)
GRADEK83
GRADEK83
  9 kwietnia 2011

Lepiej na tym wyjdziesz jak włączysz nagrywanie i nagrasz dobry materiał filmowy z ceremonii ślubnej. Pstrykanie wbudowaną lampą nie będzie pierwszej jakości a film to zawsze film :D

TeOoooo
TeOoooo
  16 kwietnia 2011

Chca pamiatke na cale zycie a nie chca fotografa.
No coz ... wiec widocznie na takiej tez pamiatce im zalezy ;)

50tka 1.4 ew. 1,8 i powinienes dac rade

Nie stosuj automatyki jak ci niektorzy doradzaja tylko ustaw sobie prioryt przyslony (Tryb A). Ustaw przyslone na minimum, Iso jak najwieksze --> zeby tylko nie bylo szumow i .... licz na duzo szczescia :)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.