Bozar
Bozar
  29 marca 2011 (pierwszy post)

Myślę ostatnio nad pewnym urządzeniem, mającym za zadanie skoncentrować rozproszone światło flasza w jeden wąski strumień. Nie mam tu na myśli gotowych rozwiązań z lamp, gdzie zoom jest osiągnięty poprzez przesuwanie lustra znajdującego się za palnikiem. Chcę użyć soczewki (wypukłej? kilku? fresnela?) montowanej tuż przed lampą, której zadaniem byłoby skupienie wiązki emitowanej przez dowolną lampę.

Jakie korzyści daje takie urządzenie? Można robić zdjęcia z fleszem z kilkudziesięciu metrów :) Tego nie da Ci żadna lampa ani wysokie ISO. Wiązka światła o kącie powiedzmy 10 stopni doświetli dużo dalsze przedmioty niż typowe 90 stopni.

Spotkał się ktoś kiedyś z czymś takim? Moje pierwsze testy z pojedynczą soczewką wypadły marnie. Ale wiem, że jest to możliwe - tak działają kolimatory we wskaźnikach laserowych i diodach led - z zupełnie rozproszonej wiązki robią wąski strumień.

joker4444
Posty: 32031 (po ~88 znaków)
Reputacja: -1 | BluzgometrTM: 446
joker4444
  29 marca 2011

nie wiem ja się nie spotkałem a to że wiązka światła będzie skupiona to nie wiem czy zasięg aż tak drastycznie wzrośnie ja standardowo jak chcę skupioną wiązkę miec to strumienica plus plaster miodu

W każdym razie czekam na efekty a nie myślałeś żeby wykorzystać do tego jakiś gotowy element np ze starego rzutnika?

Bozar
Bozar
  30 marca 2011

mam garść soczewek z obiektywu do rzutnika, ale może wykorzystam arkusz powiększający (duża, prostokątna soczewka fresnela). Jeśli odpowiednio dobierze się ogniskową, powinno uzyskać się dobre skupienie

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.