Owieczka
Owieczka
  25 marca 2011 (pierwszy post)

Witam
Jestem zdesperowana, zwracam się więc o pomoc i wskazówki do grona doświadczonych fotografów... Otóż od przyszłego tygodnia zaczynam pracę grafika.. Do moich obowiązków będzie należało także robienie zdjęć przedmiotów, które będę wrzucać na stronę www firmy oraz na aukcje allegro. Jest to sprzęt rtv i agd, także drobizna jak np ładowarka do baterii, ogólem wszystko co można kupić w takim media markt. Do dyspozycji będę miała ponoć profesjonalny sprzęt.. łącznie z lampami i namiotem. X lat temu miałam praktyki z fotografii ale nic a nic już nie pamiętam... tak więc pytania:

-jaka według was będzie najlepsza wartość przysłony i czas dla takich zdjęć?
czy f8, iso200 będzie dobre?
-jak ustawić światło lampy? pod jakim kątem?

każde inne sugestie mile widziane :mrgreen:

mam nadzieję, że moje pytania nie są absurdalne i idzie na nie odpowiedzieć bez podawania szczegółów technicznych, które ja poznam dopiero za tydzień...
Z góry dzięki

Jacek80
Jacek80
  26 marca 2011

nie jestem profesjonalistą w fotografii studyjnej ani nie wiem jakim sprzętem będziesz dysponować, ale...
- oświetlenie (lampy, softboxy itp) ustawiasz tak, żeby cienie były jak najmniejsze albo nawet niewidoczne
- ISO małe - 100-200 wystarczy bo światła powinnaś mieć dużo
- przysłona - najlepiej pstryknąś parę testowych zdjęć i zobaczysz co wychodzi, bo to też zalezy jakie paramtry ma obiektyw i jaki efekt chcesz osiągnąć - im wartość mniejsza tym tło bardziej rozmyte (dobre do uwydatniania szczegółów)
Żeby cały przedmiot był ostry, to wartość 5,6-6,3 powinna wystarczyć (choć to też zależy od ogniskowej)
Przy fotografii małych przedmiotów fajny efekt można osiągnąć, kładąc na białym czy innym tle pleksi lub szybę (czyściutką!) i dopiero na tym dany przedmiot, do tego softboxy czy parasolki... efekt TUTAJ (chodzi o samo odbicie)

GRADEK83
GRADEK83
  26 marca 2011

Przede wszystkim najlepiej nie cudować ze światłem jeśli masz lampy studyjne ustawiasz obie po prawej i z lewej strony namiotu i stawiasz aparat na statyw ustawiasz ostrość f8 iso 200 w zupełności wystarczy i albo wężykiem albo z wyzwalacza 2s lub 10s robisz zdjęcia tak aby wyszły dobrze naświetlone najlepiej bez cienie dzięki czemu lepiej obrabiać taki zdjęcia graficznie.

Masz czas więc wszystko obczaisz i poustawiasz sobie tak abyś nie musiała tego robić za każdym razem i czas zaoszczędzisz i z robotą się wyrobisz :)

joker4444
Posty: 32031 (po ~88 znaków)
Reputacja: -1 | BluzgometrTM: 446
joker4444
  26 marca 2011

zależy jaka odległość od przedmiotu co za obiektyw etc czasem żeby coś większego zmieściło się w GO przy tak małej odległości to i f16 na FF nie będzie za wiele

Owieczka
Owieczka
  27 marca 2011

Dzięki za porady, trochę mnie naprowadziliście :) jak tylko będę wiedzieć jaki to sprzęt, dopiszę.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.