xc666hc
xc666hc
  13 stycznia 2011 (pierwszy post)

Witam

mam mały problem z obiektywem...
otóz zakupiłem go na allegro, jest to ruski MIR 1B 37/2.8
no i problem polega na tym że jak zaczepiam go do puszki (pentax k100d) to zachowuje sie ona tak jakby nie było podlączonego obiektywu (to jest mój pierwszy na M42 obiektyw) cos jakby nie stykało czy cos...nie wyswietlają sie zadne parametry jak naciskam spust migawki to też z lustrami nic sie nie robi po prostu zachowuje sie tak jakby był wyłączony....natomiast jak podłaczam obiektyw bez M42 to działa normalnie...
Nie wiem co zrobic i proszę Was o pomoc

Flo
Flo
  13 stycznia 2011

musisz robić na manualu

xc666hc
xc666hc
  13 stycznia 2011

jesli chodzi Ci o AF i MF to robię na MF...
chyba ze o cos innego Ci chodzi:)

sourcerer
Posty: 740 (po ~147 znaków)
Reputacja: 2 | BluzgometrTM: 4
sourcerer
  13 stycznia 2011

Chodzi o tryb fotografowania " manualny ", przekrec pokretlem na " M "

xc666hc
xc666hc
  13 stycznia 2011

tak też juz próbowałem...
jak włączam aparat to na górnym wyswietlaczu miga mi tylko przysłona (Av) i pokazana jest bez zadnej wartosci -> "Av -,-"
na zadnym z trybów nie chce dzialac....

xc666hc
xc666hc
  13 stycznia 2011

ok działa:)
pogrzebałem coś w aparacie i udalo sie :):)
dzieki za pomoc :-)

joker4444
Posty: 32031 (po ~88 znaków)
Reputacja: -1 | BluzgometrTM: 446
joker4444
  13 stycznia 2011

na av bedzie prawidłowy pomiar jedynie na pełnej dziurze
W Pentaksie z obiektywami bez stykow a wiec i m42 w menu ustawiasz uzycie pierscienia przesłony na ->dozwolone (use aparature ring->permitted)
Z m42 w pentaxie pracuje sie w trybie Av a nie M!! (mozna na M ale bez sensu to bo wtedy dodatkowo nalezy za kazdym razem w celu pomiaru swiatla wciskac zielony guzik)masz pomiar swiatła caly czas oczywiscie na przesłonie roboczej wiec jesli na szkle jest przelacznik a/m to musisz na m przestawic albo zablokowac czyms ten bolec w dupce

I jeszcze jedno abuy pomiar byl prawidlowy styki w body musza byc zwarte (obiektyw jesli ma pomalowana dupke to nalezy zeskrobac farbe w miejscy stykow aparatu albo podlozyc np aluminiowa folie)

Jak czegos nie wiesz to pisz

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.