Efekt.
Kontrast jest zmniejszony, jasność czerni podciągnięta, natomiast jasność bieli opuszczona. Można to osiągnąć albo manipulując kontrastem i jasnością lewej i prawej strony histogramu (w lepszych programach graficznycy) albo za pomocą krzywej tonalnej.
Krzywa tonalna takiego zdjęcia przypomina kształtem pochyloną w prawo funkcję tangens, tymczasem krzywa tonalna normalnego, nie retuszowanego zdjęcia to prosta :) Jeśli wyobrazisz sobie je obie, to zauważysz że różnią się początkiem i końcem. W przypadku tego zdjęcia są one wygięte odpowiednio w górę (podciągnięcie czerni) i w dół (opuszczenie bieli).
O kurcze. Widzę, że nieźle się na tym znasz ; )
Czyli zrobię coś takiego krzywych w GIMPIE modelując linię tak, jak napisałeś ? ( pogrubione ) .
Czym jest funkcja tangens ?
Oczywiście - zrobisz to w Gimpie.
Lewa strona krzywej tonalnej odpowiada za czernie, potem idąc w prawą stronę przechodzimy przez szarości aby dojść do bieli z prawej strony.
Zagięcie w górę lub w dół dowolnego miejsca na krzywej tonalnej powoduje, że zakres odcieni które to zagięcie obejmuje będzie jaśniejszy lub ciemniejszy. Zauważ też że jeśli byś sobie przesunęła całą krzywą w górę, to prawa jej część "zniknie" Ci, zostanie obcięta, a jasno szare dotąd miejsca na zdjęciu będą białe i wypalone.
Za takie przesuwanie krzywej w górę i w dół odpowiada gamma.
Powinnaś poczytać też sobie o histogramie. Każdy fotograf musi wiedzieć co to jest :)
Teraz widzę, że dużo zdjęć przerabia się głównie na krzywych.
Dzięki za wszystko ; )
Poczytam sobie ; )
Proszę bardzo :)
Jeśli mogę Ci coś poradzić... . Każdy ma inny styl. Ja osobiście unikam wszelkich korekt i retuszu. Bardzo wiele da się uzyskać samym aparatem, świadomie, podczas robienia zdjęcia. Retusz to cheating i zaczynanie od końca : )
Jak się podszkolę w robieniu zdjęć, to może kiedyś nie będę przerabiać ; ) Jak na razie muszę nieco podrasować moje zdjęcia ; )